تا به حال در مورد سهام آزاد شناور چیزی شنیده اید؟

سهام آزاد شناور چیست ؟

به صورت کلی سهام هر شرکت در بازار سرمایه، دو دسته سهامدار دارد: دسته ی اول سهامداران عمده هستند که برای دوره ی بلندمدت بر روی شرکت سرمایه گذاری کرده اند و مالک شرکت به حساب می آیند و دسته ی دوم، سایر سرمایه گذاران (اعم از کدهای حقیقی و حقوقی) هستند که به دلایل مختلف آن بخش از سهام قابل معامله ی شرکت در بازار را خریده اند. این سهامداران در صورت پیشنهاد قیمت مناسب برای فروش، حاضر به فروش سهام خود هستند و از این رو، آن بخش از سهام شرکت که در بازار بورس می تواند مورد معامله قرار بگیرد را سهام ازاد شناور می گویند.

محاسبه سهام شناور

 سهام شناور آزاد، مقداری ثابت نیست و شرکت بورس و فرابورس در دوره های سه ماهه، آمار سهام شناور کلیه نمادها را در سایت کدال به سرمایه گذاران اعلام می کنند. برای دسترسی به این گزارشات کافیست به سایت کدال مراجعه کرده و با کلیک بر روی بخش جست و جو، به صفحه ی جست و جوی کدال مراجعه کنید و با زدن تیک فقط اطلاعیه های منتشره از طرف سازمان می توانید به این گزارشات دسترسی داشته باشید:

برای مشاهده تصاویر سهام شناور چیست در سایز بزرگتر، کافیست بر روی تصویر کلیک نمایید

سهام شناور چیست

1- سهام آزاد شناور چیست

سهام شناور چیست

2- سهام آزاد شناور چیست

سهام شناور چیست

3- سهام آزاد شناور چیست

با استفاده از آموزش تصویری سهام شناور در بالا، می توانید گزارش های بورس و فرابورس را در خصوص سهام آزاد شناور دریافت کنید.

سهام شناور بالا یا پایین

شرکت های با سهام شناور بالا یا پایین ، کدام یک از آن ها از روند معاملات مناسب تری برخوردار است؟

سهام شرکت های با شناور بالا را بخریم یا پایین؟

برای این منظور به بیان مزایا و معایب هر یک از این شرکت می پردازیم:

در اوقاتی که سهام مد نظر شما، با افزایش تقاضا مواجه شده است: در شرکت های با سهام شناور بالا، افزایش قیمت یا صف خرید نیاز به سرمایه ی بالاتری نسبت به سهام با شناور پایین دارد. برای مثال شرکتی مثل سرمایه گذاری خوارزمی با سهام شناور ۵۱٫۴% برای افزایش قیمت، نسبت به سهام پاکشو با شناور ۲٫۱% نیاز به سرمایه ی بالاتری دارد برای مثال خارزمی برای رشد ۵ درصدی قیمت نیاز به مبادله ی ۵۰ میلیون سهم و رقمی ۲۰ میلیارد تومانی دارد، در حالی که پاکشو با ۲۰ میلیون سهم و کمتر از ۱۰ میلیارد تومان، افزایش قیمت خواهد داشت. بدیهی است که زمانی که تعداد بیشتری از سهام آماده ی عرضه باشد، رشد قیمت با تاخیر همراه خواهد بود.

در زمان افت تقاضا یا صف فروش هم، در شرکت های با سهام شناور بالا، به دلیل تعداد زیاد سهامداران، حرکات هیجانی و صف فروش بیشتر و سریع تر از شرکت های با سهام شناور پایین دیده می شود.

از سوی دیگر، شرکت های با سهام شناور بالا، نقدشوندگی بالاتری دارند و شما می توانید به راحتی سهام این شرکت ها را خریده یا بفروشید.

با تمام این تفاسیر توصیه می کنیم، در شرایط یکسان، سهام شرکت های با سهام شناور متعادل را در اولویت قرار دهید.

بهترین میزان سهام شناور در شرکت های بورسی چند درصد است؟

تجربه نشان داده است که سهام شناور شرکت، باید معادل میانگین بازار سرمایه ی کشور باشد و از این رو شرکت هایی با سهام شناور میانگین ۲۰ درصدی را در شرایط مشابه باید در اولویت قرار داد. مطابق آخرین گزارش های شرکت بورس و فرابورس، در خرداد ماه ۱۳۹۶، میانگین سهام شناور شرکت های بورسی ۲۱٫۱۹% و میانگین سهام شناور شرکت های فرابورسی ۲۱٫۵۳% می باشد.

شاخص شناور آزاد چیست

در این شاخص هر سهم بر اساس، سهام شناوری که دارد بر روی شاخص تاثیرگذار است. این شاخص از آن رو مهم است که تاثیرگذاری هر سهم، بر مبنای میزان اثرگذاری سهام قابل معامله ی شرکت در بازار سهام است و ازین رو قابلیت تحلیلی بالایی دارد و خاصیت توضیح کنندگی آن، می تواند اتفاقات بازار سرمایه را کاملا پوشش دهد.

مشاهده ی سهام آزاد شناور

برای مشاهده ی سهام شناور آزاد هر شرکت، کافیست به سایت مدیریت فناوری بورس تهران موسوم تی اس ای مراجعه بفرمایید و سهام شناور شرکت را مشاهده بفرمایید.  در تصویر، یک نمونه از سهام برای شما قرار داده ایم. (برای مشاهده ی تصویر با سایر بزرگتر، کافیست بر روی آن کلیک کنید)

سهام آزاد شناور چیست

سهام آزاد شناور چیست

شما می توانید هر سوالی در خصوص سهام آزاد شناور دارید، در بخش پایین در قسمت نظرات مطرح بفرمایید.
برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

28 پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   سهام شناور در هر سهم بستگی به روند حرکتی سهام مربوطه دارد. اینجا در خصوص وخارزم، این شرکت سهام شناور بالایی دارد و این مسئله هر حرکتی از این سهم را با توجه به افت قیمتی بالای آن در شش ماه اخیر، سخت می کند. اصطلاحا در این سهم، سهامداران فروشنده هستند و در صعود بازار، سهم از استقبال کمتری برخوردار است.
   ممنون از پرسش بسیار خوبتون

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   سهام شناور هر شرکت با توجه به صنعت و گروهی که در آن نماد فعالیت دارید، متفاوت است. اگر سهام شناور بیشتر از ۱۰ درصد میانگین شناور گروه بود، حتما از مشورت مشاوران یا خبرگان بازار در خرید، بیشتر از قبل استفاده کنید. ترکیب سهامداری شرکت و گروه های فعال بر روی سهام شرکت هم از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مطمئنا یک سهامدار عمده ی فعال در بازار، در سهام هایی که شناوری بالایی هم دارند، می تواند موثر واقع شود.
   ممنون از پرسش بسیار خوبتون

   پاسخ
 1. کلردی
  کلردی گفته:

  سلام چرا شرکتهای فرابورسی سهام شناورشان بالاتر از شرکتهای بورسی در بازار اول و دوم می باشد؟ و سوال دیگر سهام شناور با شناور آزاد با هم فرق دارند .

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقت شما بخیر و خوشی
   ممنون از حسن توجه تان. این مسئله به صورت یک قانون نیست که برای مثال شرکت های فرابورسی باید سهام شناور بیشتری داشته باشند یا خیر.
   در خصوص سوال دوم هم: خیر، تفاوتی بین سهام شناور و سهام شناور آزاد نیست و عموما سهام شناور آزاد را به صورت محاوره ای سهام شناور می گویند.
   در صورتی که هر جایی از متن را متوجه نشدید، برای پاسخ به آن کافیست همین جا نظر خود را ثبت کنید.
   با آرزوی موفقیت و پیروزی برای شما
   حسن رحمانی

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   ممنون از حسن نظرتان و تبریک میگم به خاطر دقت خوب شما به موضوع
   اصولا از این مدل اشتباهات در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس به آدرس (www.tsetmce.com)دیده می شود و مبنای شما سایت کدال باشد.
   امیدواریم که شاهد حذف این اشتباهات از سوی سایت مدیریت فناوری باشیم.

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام و درود فراوان
   به خاطر دقت شما در مطالعه ی مقاله و ارسال دیدگاه تان به شما تبریک عرض می کنم. به صورت خلاصه اگر بخواهیم به این مسئله بپردازیم با دو شرایط رو به رو هستیم:
   ۱- سهام شناور شرکت زیاد باشد
   در این حالت به صورت بالقوه سهامداران آماده به خرید یا فروش همواره در بازار حضور دارند. یعنی اگر سهام شما صف خرید شد، به احتمال زیاد، صف خرید آن دوام چندانی نخواهد داشت و عرضه خواهد شد. البته این مسئله در شرکت های بورسی به صورت حجم مبنا تاثیر بالاتری دارد و باعث افزایش قیمت پایانی خواهد شد. همچنین سهام این شرکت به دلیل کثرت فعالان بازار همواره نقدشوندگی مناسبی دارند
   ۲-سهام شناور شرکت کم باشد
   در این حالت به علت کم بودن سهامداران شرکت، سهام قابل معامله ی شرکت در بازار کمتر است و از این رو زمانی که سهم صف خرید می شود، قیمت پایانی به دلیل عدم عرضه ی سهامداران در مدت طولانی تری بالا می رود و در افت نیز به همین دلیل در مدت طولانی تری کاهش می یابد. سهام این شرکت ها نقدشوندگی کمتری دارند.
   با این تفاسیر بهترین کار این است که سهام شناور شرکت مد نظر ما نه زیاد بالا و نه زیاد پایین باشد و برای این منظور بهتر است حول و حوش میانگین بازار باشد.
   سهام شناور زیر ۱۰% ، شناوری پایین و سهام شناور بالای ۶۰% شناوری بالا می باشد.
   امیدوارم که پرسش شما به خوبی پاسخ داده شده باشد و اگر سوالی بود مجددا از همین بخش پاسخگوی شما خواهیم بود.
   امیدوارم شاد و پیروز و سربلند باشید.
   محسن گلستانی

   پاسخ
 2. جان ویک
  جان ویک گفته:

  باسلام
  آیا سهام شناور یکی از روش های دستکاری بازار سرمایه از سوی نهاد ناظر بورس محسوب می شود؟ در کل، نهاد ناظر بازار سرمایه با استفاده از چه روش هایی می تواند بازار سرمایه را دستکاری کند؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام دوست عزیز و گرامی
   به شما تبریک می گم که برای آموزش خودتان ارزش قائل هستید و به مطالعه ی این مقاله پرداختید و تشکر بابت سوال بسیار خوب شما.
   به صورت کلی برای هر گونه دستکاری و ایجاد معاملات صوری توجه به سهام شناور بسیار حائز اهمیت می باشد ولی تغییر در سهام شناور از سوی مقام ناظر انجام نمی شود و فرض ما بر برائت نهاد ناظر است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود و اگر دستکاری مشاهده کردید شما می توانید آن را با بازرسین سازمان بورس در میان بگذارید. به هر صورت یکی از راه های جلوگیری از دستکاری در بازار توجه به حجم های معاملاتی و بازی سازی بر روی سهام شرکت است که با بررسی معاملات سهام شرکت، قابل تخمین خواهد بود.
   امیدوارم همواره سلامت و پیروز باشید

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقت شما بخیر و خوشی
   به شما بابت علاقه تان به آموزش تبریک عرض می کنم و خوشحالم که از مخاطبان ما هستید.
   جمع کردن شناوری در بازار سرمایه اصطلاحا خرید سهام سهامداران جزء است و به گونه ای که عمده ی سهام قابل معامله در بازار (هر سهمی به جز سهام سهامداران عمده) از بازار خریداری شود.
   وقتی شناوری سهم جمع بشود علائم آن بر روی معاملات سهام شرکت مشخص می شود. حجم معاملات سهم کاهش می یابد، نوسانات کمتر می شود و کنترل بر روی سهام شرکت افزایش می یابد.
   امیدوارم موضوع برای شما مشخص شده باشد.
   شاد و پیروز و سربلند باشید

   پاسخ
    • حسن رحمانی
     حسن رحمانی گفته:

     سلام
     وقتتون بخیر و خوشی
     خوشحالیم که مخاطب فرهیخته ای نظیر شما داریم و به شما بابت علاقه تان به بازار مالی تبریک عرض می کنم.
     جمع آوری و کنترل سهم توسط سهامدار عمده می تونه دلایلی مثل:
     افزایش سیت هیئت مدیره و در دست گرفتن کنترل شرکت با تغییر هیئت مدیره
     افزایش قیمت سهام شرکت
     و دلایلی از این دست انجام بشه.
     بهترین ها را برای شما آرزو داریم.
     حسن رحمانی

     پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام و درود علی عزیز
   خوشحالیم که مخاطب خوبی چون شما داریم و به شما بابت علاقه تان به پیشرفت و یادگیری تبریک می گویم.
   متشکرم از نظر پر انرژی شما
   موفق و پیروز و سربلند باشید.

   پاسخ
 3. Reza
  Reza گفته:

  باعرض سلام وتشکرفراوان
  تعداد سهام شرکتی ۲B وسهام شناورش ۹ درصد میباشد
  یعنی ۹ درصد از این ۲ میلیارد سهم قابل معامله میباشد وبقیه سهام ها از سهامداران عمده است ایا ؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام آقای عباس زاده گرامی
   وقت تون بخیر و خوشی. قبل از هر چیز بابت علاقه ی شما به آموزش مباحث سرمایه گذاری به شما تبریک عرض می کنیم و خوشحالیم که کاربران فرهیخته ای نظیر شما، سایت را دنبال می کنند.
   بله، به این معنی است که ۹% از سهام شرکت در دست سهامداران خرد است.
   خوشحال می شویم اگر مجددا سوالی داشتید، پاسخگو باشیم
   پیروز و سربلند باشید

   پاسخ
 4. علی
  علی گفته:

  سلام.وقت بخیر
  سوالی که خدمتتون دارم اینه که آیا تعداد و درصد سهام سهامداران که در سایت tse هست و بالای ۱ درصد هستند جز سهام شناوری هست یا جز سهامداران عمده؟؟؟
  مثلا اگر سهام شناوری شرکتی با ۲ میلیارد سهم و شناوری ۱۰% در نظر بگیریم تعداد سهام در بخش سهامداران جز ۲۰۰ میلیون سهم می باشد یا خیر؟
  تشکر

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   به شما بابت علاقه تان برای سرمایه گذاری در بورس تبریک عرض می کنم و خوشحالیم که کاربران فرهیخته ای نظیر شما داریم.
   اونها جزو سهامداران عمده و بالای یک درصد هستند.
   بله دقیقا همین طوره، سهامداران جزء در سهام شناور هستند.

   پاسخ
 5. سعید
  سعید گفته:

  آیا سهام شناور ارتباطی با حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص هم دارد یا اینکه تنها به هر سهامداری که زیر یک درصد از سهام یک شرکت را داشته باشد سهامدار خرد می گوییم؟
  سوال دوم اینکه آیا سهامداران عمده می توانند سهام خود را در بورس به فروش برسانند؟
  سوال دیگر اینکه میزان سهام شناور در بورس های کشورهای پیشرفته مثل آمریکا یا ژاپن و دیگر کشورها چه مقدار است.؟
  منون از پاسخگویی شما

  پاسخ

تعقیب

 1. […] شاخص آزاد شناور می باشد. در این شاخص هر سهم بر اساس، سهام شناوری که دارد بر روی شاخص تاثیرگذاراست. این شاخص از آن رو مهم […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *