بودجه سال ۹۷ و تحلیل بودجه

قبل از هر چیز به سوالات زیر از بودجه سال ۹۷ پاسخ بدهید.

 • افزایش قیمت بنزین یا گازوییل تورم کدام بخش را جز حمل و نقل افزایش می دهد؟
 • هر ۱۰۰ تومان افزایش دلار چه مقدار از کسری بودجه ی دولت را کم می کند؟
 • درآمد پالایشگاه ها و بانک های دولتی برای سال ۹۷ با افزایش پیش بینی شده است یا کاهش؟ چه پیش بینی از بودجه داریم؟
 • دولت قیمت نفت را برای سال ۱۳۹۷ به ازای هر بشکه چند دلار پیش بینی کرده است؟
 • چه شرکت هایی در سال آینده به فروش خواهد رسید؟
 • خرید سهام کدام شرکت ها ریسک بیشتری دارد؟
نکته ی مهم

تحلیل بودجه ی ۱۳۹۷ قبلا با همین نام به صورت کتاب منتشر شده بود و به منظور استفاده ی همه ی فعالان اقتصادی، در سایت به صورت کامل منتشر شده است.

۱-                        مقدمه تحلیل بودجه

بودجه در واقع مبنای عملکرد مالی یک سال دولت می باشد و از این رو دیدگاه مدیران ارشد و وزارتخانه های مختلف کاملا در بودجه ی سالیانه ی دولت انعکاس می یابد. از همین رو بررسی بودجه ی سالیانه ی دولت برای هر فعال اقتصادی در هر صنعت یا خدمت و شغلی اهمیت بسیار بالایی دارد.

در تهیه ی کتاب حاضر سعی شده است از داده های اقتصادی گذشته در تلفیق با اطلاعات بودجه استفاده شود و همچنین سعی شده است تا گزارش های منتشره توسط نهادهای پژوهشی کشور نیز در تهیه ی تحلیل و بررسی بودجه مورد استفاده قرار گیرد. با این حال و با توجه به تمام تلاش های انجام شده در تهیه ی این کتاب، تصمیمات سرمایه گذاری شما نباید بر مبنای این کتاب باشد و با توجه به شرایط متغیر اقتصاد تصمیمات خود را اتخاذ نمایید.

در تهیه کتاب تحلیل و بررسی بودجه ۱۳۹۷ بیش از ۵۰۰ نفرساعت کار تحلیلی و پژوهشی انجام شده است و برای شما خواننده ی گرامی به رایگان منتشر شده است و نشر آن توسط شما مزید امتنان خواهد بود.

در دوره های گذشته این کتاب همواره برای استفاده شخصی و ارائه ی مشاوره به مراجعین تهیه می شد فلذا تصمیم بنده بر آن شد که از این پس آن را به طرق مختلف به صورت رایگان انتشار داده و نقشی در افزایش اطلاعات مالی هم میهنان خود داشته باشم. بدیهی است با توجه به انتشار رایگان این کتاب با هدف افزایش اطلاعات مالی نباید صرفا این تحلیل و بررسی را مبنای تصمیمات قرار بدهید.

مفروضات بودجه سال ۱۳۹۷

شرح رقم
هر بشکه نفت خام و میعانات گازی ۵۵ دلار
نرخ برابری دلار ۳،۸۵۴ تومان
صادرات نفت ۲٫۱۳ میلیون بشکه در روز
صادرات میعانات گازی ۴۰۰،۰۰۰ بشکه
فروش میعانات گازی به پتروشیمی ۱۰۰،۰۰۰ بشکه
سهم شرکت نفت از هزینه استخراج نفت و امور پروژه‌های نفتی ۱۴٫۵%
صندوق توسعه ملی ۳۲%
مالیات بر ارزش‌افزوده ۹%
 • هر دلار کاهش قیمت نفت سبب کاهش بیشتر از ۲،۰۰۰ میلیارد تومان منابع بودجه می‌شود.
 • مالیات بر ارزش‌افزوده ۹% است که ۱% از خرج هزینه‌های بهداشت و درمان و ۳ درصد نیز صرف هزینه‌های شهرها و روستاهای محل فعالیت واحد اقتصادی می‌شود.
 • نرخ ارز اسمی ۳۵۰۰۰ ریال
 • نرخ ارز با احتساب مابه­التفاوت ناشی از فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی: ۳۸۵۴۱ ریال
 • سهم واقعی صندوق توسعه ملی از فروش صادراتی نفت و میعانات گازی (خالص واریزی): ۲۰ درصد
 • صادرات میعانات گازی: ۰٫۴ میلیون بشکه در روز و هر بشکه ۵۵ دلار
 • فروش میعانات گازی به پتروشیمی‌ها با فرض فروش ۰٫۱میلیون بشکه در روز و هر بشکه ۵۲٫۵ دلار
 • صادرات نفت خام و میعانات گازی درمجموع ۵۲٫۷ میلیارد دلار
 • خالص صادرات گاز طبیعی در سال ۹۷ برابر با ۱۸میلیون مترمکعب در روز با فرض قیمت گاز صادراتی ۱۵ سنت (در بودجه نیامده است)

۱-منابع بودجه ۹۷

ابتدا قبل از هر چیز به بررسی منابع بودجه ی دولت در سال ۱۳۹۷ می پردازیم:

منابع بودجه (شامل منابع عمومی و بودجه شرکت های دولتی) ۱،۲۲۲،۵۵۲ میلیارد تومان و منابع عمومی بودجه نیز بالغ بر ۳۸۶،۰۰۰ میلیارد تومان

کل رقم بودجه برابر با ۱،۲۲۲،۵۵۲ میلیارد تومان معادل ۳۰۵ میلیارد دلار هست. (دلار ۴۰۰۰ تومان)

بودجه عمومی دولت ۴۴۳،۲۶۰ میلیارد تومان معادل ۱۱۰٫۸ میلیارد دلار هست که منابع عمومی بالغ‌بر ۳۸۶،۱۸۶ میلیارد تومان معادل ۹۶٫۵ میلیارد دلار و درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ‌بر ۵۷،۰۷۳ میلیارد تومان معادل ۱۴٫۲ میلیارد دلار

بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات وابسته به دولت (بودجه اختصاصی) برابر با ۸۳۹،۱۲۴ میلیارد تومان معادل ۲۰۹٫۷ میلیارد دلار هست.

البته دراین‌بین مبلغی در حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان ارقام دو بار حساب‌شده هستند و هم در بودجه عمومی و هم در بودجه شرکت‌های دولتی محاسبه‌شده‌اند و به دلیل عدم تغییرات قابل توجه مفروضات بررسی بودجه، در تحلیل از آن چشم پوشی شده است.

 • نکته: در کمیسیون تلفیق منابع و مصارف بودجه ۱،۰۰۰ میلیارد تومان معادل ۰٫۱% افزایش یافتند و بودجه ی پیشنهادی دولت کمتر بود.

دولت در آذرماه ۱۳۹۷ کل منابع بودجه کشور را ۱،۱۹۴،۹۳۵ میلیارد تومان برآورد کرده است که ۳٫۷% رشد را نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد. در عمل با پیش‌بینی تورم ۱۰% و رشد ۳٫۷% بودجه حاکی بستن انقباضی بودجه هست. با این حال در مجلس شورای اسلامی مصوبه ی قانون بودجه ی منابع عمومی دولت در سال ۱۳۹۷ با رشد ۴٫۹%نسبت به بودجه ی پیشنهادی دولت تصویب شده است و شاهد رشد منابع بودجه ای هستیم و باید دید که آیا این امر محقق خواهد شد؟!

جمع منابع عمومی دولت ۳۶۸،۰۴۹ میلیارد تومان هست که سهم درآمد دولت ۱۹۳،۴۰۲ میلیارد تومان معادل ۵۲٫۶%، سهم واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۰۶،۵۶۱ میلیارد تومان معادل ۲۸٫۹% و واگذاری دارایی‌های مالی ۶۸،۰۸۵ میلیارد تومان معادل ۱۸٫۵% هست.

منابع درآمد دولت در بودجه 97

منابع درآمد دولت در بودجه ۹۷

جزئیات منابع درآمد دولت به شرح زیر است:

منابع
توضیح قانون بودجه سال ۱۳۹۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ قانون بودجه ۱۳۹۵ درصد تغییر ۹۷ به ۹۶
درآمدها ۲۱۵،۵۸۵ ۱۷۴،۰۹۶ ۱۱%
واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۰۷،۵۶۱ ۱۱۸،۹۵۱ (۱۰%)
واگذاری دارایی‌های مالی ۶۳،۰۴۰ ۵۳،۷۰۴ ۲۷%
جمع منابع عمومی دولت ۳۸۶،۱۸۶ ۳۴۸،۷۵۱ ۶%
تورم

همان‌طور که در جدول بالا دیده می‌شود، تغییرات قابل‌توجهی در بودجه‌ی دولت را شاهد هستیم و با توجه به رشد ۶% منابع درآمدی دولت در سال ۹۷ نسبت به ۹۷، ترکیب منابع تغییر داشته است و از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای (نظیر فروش نفت و میعانات گازی) کاسته شده است و بر میزان واگذاری دارایی‌های مالی (فروش اوراق مشارکت و اسناد خزانه و غیره) افزوده‌شده است.

درآمدهای اختصاصی دولت نیز با ۹٫۱% افزایش نسبت به سال ۱۳۹۶ به رقم ۵۶،۸۶۲ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است. این درآمدها توسط دستگاه‌ها و ادارات دولتی به حساب خزانه واریز می‌شوند و محل هزینه‌ی آن نیز همان دستگاه هست.

بخش اول درآمدهای دولت که با رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ برآورد شده است، شامل بخش‌های زیر هست:

درآمد دولت- تحلیل بودجه ۹۷

همان‌طور که در نمودار بالا دیده می‌شود، درآمدهای مالیاتی۱۲۸،۷۱۹ میلیارد تومان و سهم ۶۷% بیشترین سهم از درآمد را در اختیار دارند. درمجموع منابع دولت این درآمد سهمی ۳۴٫۹% دارد. درآمد مالیاتی نسبت به لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ رشدی ۱۴٫۲% را نشان می‌دهد. با توجه به تورم پیش‌بینی کمتر از ۱۰% و رشد ۱۰% درآمد در سال ۱۳۹۷، رشد مالیات حاکی از گسترده‌تر شدن احتمالی چتر مالیاتی هست. بدیهی است با ادامه‌ی تنگنای مالی دولت به‌منظور لغو معافیت مالیاتی از سپرده‌های بانکی اقدام خواهد شد.

ترکیب درآمد مالیاتی دولت برای سال ۱۳۹۷ به شرح زیر است:

ترکیب درآمد مالیاتی دولت سال 97

ترکیب درآمد مالیاتی دولت سال ۹۷

مالیات شرکت‌ها با رقم ۳۶،۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است. همچنین در سال جاری شاهد افزایش مالیات بر واردات هستیم که می‌تواند ناشی از پیش‌بینی کاهش قاچاق و تغییرات تعرفه‌ای باشد. مالیات بر واردات در سال جاری ۲۳،۰۰۰ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶ رقم ۱۷،۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده بود.

 • مالیات دستمزد کارمندان دولت و کارمندان بخش خصوصی درمجموع سهمی ۹ درصد در درآمد مالیاتی دارند و مالیات مشاغل و اصناف کل کشور تنها معادل ۵درصد از درآمد مالیاتی هست.
 • سقف معافیت مالیاتی ۲۷٫۶ میلیون تومان و نرخ مالیات بر درآمد کارکنان مازاد بر این مبلغ ۱۰% و تا سه برابر تا چهار برابر آن ۱۵% و چهار برابر تا شش برابر ۲۵%  و مازاد شش برابر ۳۵% است. معافیت مالیات اشخاص نیز ۲۱٫۶ میلیون تومان است.
 • با توجه به اینکه درآمدهای مالیاتی سال ۹۷ ناشی از عملکرد فعالان اقتصادی در سال ۱۳۹۶ هست، از این رو بررسی رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ اهمیت قابل‌توجهی دارد. گزارش‌های بانک مرکزی از تولید ناخالص داخلی و گزارشات شرکت‌های بورسی به عنوان بخشی از اقتصاد حاکی از بهبود نسبی وضعیت شرکت‌ها نسبت به سال‌های گذشته هست ولی با این حال به نظر درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده قابلیت تحقق کامل را در صورت عدم اجرای سیستم جامع مالیاتی نخواهد داشت.
 • مبلغ فروش نفت و فرآورده‌های نفتی نیز ۱۰۱،۰۱۱ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است که ۹۴٫۸% از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و سهمی ۲۷٫۴% در منابع عمومی بودجه دارد. مبلغ فروش نفت نسبت به لایحه سال گذشته کاهش ۹% را نشان می‌دهد. سهم نفت نیز در سال گذشته از منابع عمومی برابر با ۳۴٫۷% بوده است. این مهم حاکی از کاهش سهم نفت در بودجه هست.

سهم نفت از بودجه در سال‌های اخیر:

سهم نفت در بودجه سال 97

سهم نفت در بودجه دولت

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود شاهد کاهش وابستگی بودجه به نفت هستیم. البته این ناشی از عملکرد مثبت دولت­مردان هست. همچنین در کمیسیون تلفیق اجازه استفاده ماهیانه از مازاد منابع نفتی توسط دولت حذف شد.

درآمد حاصل از مالکیت دولت نیز سهمی ۱۲% در بودجه دارد و عمدتاً ناشی از سود سهام شرکت‌های دولتی و درآمد اجاره و حق امتیاز شبکه و بهره مالکانه هست. این درآمد به رقم ۲۳،۴۵۲ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که ۱۶،۰۰۰ میلیارد تومان ناشی از سود سهام شرکت‌های دولتی و ۵،۵۴۴ میلیارد تومان ناشی از حق امتیاز و بهره مالکانه نیز ۱،۰۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

با توجه به ارتباط قابل‌توجه بهره مالکانه و حق انتفاع با درآمد شرکت‌های معدنی به‌خصوص گل گهر و چادرملو، بررسی این بخش بااهمیت است. درآمد بهره مالکانه و حقوق دولتی از ۹۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ به ۱،۰۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ برآورد شده است که رشدی ۱۶٫۶% را نشان می‌دهد. در سال ۱۳۹۷ بابت حق انتفاع درآمدی پیش‌بینی‌نشده است و در سال ۱۳۹۶ نیز رقم این بخش ۱،۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. در خصوص تغییر قابل‌توجه درآمد حق انتفاع که بخش قابل‌توجهی از آن ناشی از فعالیت گل گهر و چادرملو هست، لازم به ذکر است که با توجه به مالکیت ایمیدرو بر این معادن، این سازمان با عقد قراردادی بلندمدت با معادن گل گهر و چادرملو این منابع ازین پس توسط ایمیدرو دریافت می‌شود و بخشی از آن به حساب بهره مالکانه واریز می‌شود و رشد بهره مالکانه ناشی از آن هست.

۱-۱- واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه ۹۷

منابع حاصل از ارزش صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی به رقم ۱۰۱،۰۱۱ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که ۹۵،۹۲۱ میلیارد تومان ناشی از صادرات نفت و میعانات گازی و گاز هست و ۵،۰۸۰ میلیارد تومان نیز ناشی از فروش نفت خام و میعانات گازی برای مناطق نفت‌خیز، گاز خیز و کمتر توسعه‌ی یافته‌ی کشور است.

منابع حاصل از واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای سال ۱۳۹۷ به رقم ۴،۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است.  این بخش در سال ۱۳۹۶ به رقم ۳،۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است. طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای که دولت در قالب بودجه‌ی عمرانی به سرانجام رسیده است (نظیر ورزشگاه‌ها و غیره) به فروش خواهند رسید و منابع ناشی از آن در این بخش پیش‌بینی‌شده است.

 

۱-۲- واگذاری دارایی‌های مالی در سال ۹۷

واگذاری دارایی‌های مالی نیز در بودجه‌ی امسال نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۶ رشدی ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد

در جدول چهار قانون برنامه ی ششم توسعه منابع ناشی از فروش اوراق مالی اسلامی ۳۸٫۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است. در این برنامه نسبت بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به تولید ناخالص داخلی در سطح ۴۰ درصد در نظر گرفته‌شده است.

بخش واگذاری دارایی‌های مالی در بودجه‌ی سال جاری به رقم ۶۸،۰۸۵ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که از این مبلغ ۳۸،۵۰۰ میلیارد تومان از آن ناشی از فروش اوراق اسلامی هست. این مسئله به رشد تأمین مالی از بازار سرمایه کمک خواهد کرد و البته برای جلوگیری از تأثیرگذاری آن بر بازار سرمایه، نیازمند آن است تا تدابیری به‌منظور بازارگردانی اوراق انجام شود. در نمودار زیر سهم هر یک از بخش‌ها آورده شده است:

بررسی بودجه- واگذاری دارایی های مالی

بررسی بودجه- واگذاری دارایی های مالی ۹۷

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، فروش و واگذاری اوراق مالی اسلامی با سهم ۵۷% به رقم ۳۸،۵۰۰ میلیارد تومان و استفاده از صندوق توسعه ملی با سهم ۳۱% به رقم ۲۱،۰۲۰ میلیارد تومان بیشترین سهم از واگذاری دارایی‌های مالی را دارند.

استفاده از صندوق توسعه ملی برای پرداخت به صداوسیما و پرداخت معوقات بازنشستگان آموزش‌وپرورش مصداق بارز، خروج از سیاست‌های صندوق توسعه ملی خواهد بود. به هر صورت سهم این صندوق در بخش واگذاری دارایی‌های مالی افزایش قابل‌توجهی یافته است. در واگذاری دارایی‌های مالی نیز شاهد رشد واگذاری‌ها هستیم. در حال حاضر نسبت بدهی‌های دولتی به تولید ناخالص داخلی در کشور نسبت به سایر کشورها بالا نیست و انتشار این اوراق می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد ولی عدم ورود سرمایه‌ی خارجی برای خرید اوراق و نرخ بالای بهره‌ی این اوراق،‌ می‌تواند در سال‌های آتی یکی از تهدیدات علیه نظام اقتصادی کشور باشد.

اوراق مالی اسلامی در حالی ۵۷% از بودجه‌ی این بخش را معادل ۳۸،۵۰۰ میلیارد تومان شامل می‌شود که ۹،۵۰۰ میلیارد تومان از آن ناشی اسناد خزانه و ۲۶،۰۰۰ میلیارد تومان نیز سایر اوراق مشارکت هست و ۳،۰۰۰ میلیارد تومان نیز اوراق تسویه خزانه، ادامه‌ی این روند می‌تواند در سال‌های آتی مشکلاتی برای کشور پدید بیاورد.

در حال حاضر اوراق منتشرشده توسط وزارتخانه‌های مختلف به دلیل عدم قابلیت معامله در بازار فرابورس و بازار بورس در نقد شوندگی مشکل فراوانی دارند و بسیاری از پیمانکاران را با مشکل مواجه کرده‌اند. به نظر با بهبود ساختار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بتوان نقد شوندگی اوراق منتشره را افزایش دهد. به هر صورت عملکرد دولت در انتشار و بازارگردانی این اوراق بسیار ضعیف بوده و پیمانکاران همچنان در نقد شوندگی مطالبات خود با مشکل مواجه خواهد بود و لازم است که در دریافت مطالبات ریسک عدم معامله و عدم نقد شوندگی این اوراق را نیز در نظر داشته باشند.

عدم نقد شوندگی این اوراق در سال ۱۳۹۶ موجب شد نرخ تنزیل این اوراق به محدوده‌ی ۴۰ درصدی برسد و در صورت کنترل این اوراق به نظر در سال ۱۳۹۶ به‌صورت میانگین اوراق منتشره با نرخ بازدهی سالانه ۱۵% تنزیل شوند.

منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی نیز با کاهش نیز در بودجه‌ی ۹۷ برابر با ۶،۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به لایحه بودجه سال گذشته ۳۶٫۲% کاهش را نشان می‌دهد. در سال‌های اخیر بخش قابل‌توجهی از شرکت‌های دولتی نقد شونده واگذارشده‌اند و رفته‌رفته از درآمد ناشی از این بخش کاسته خواهد شد.

۱-۱- انتشار اوراق

حال به بررسی انتشار اوراق در سال ۹۷ و تحلیل اثرات آن می پردازیم:

مبلغ (میلیارد تومان) نهاد منتشرکننده محل مصرف تضامین
۴،۵۰۰ شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و دانشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری و غیره طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود
۲۶،۰۰۰ دولت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام و استانی و ساماندهی دانشگاه‌ها ریالی- ارزی
اوراق فروش نرفته‌ی در دو بند بالا،‌صرف پرداخت بدهی پیمانکاران، مشاوران، تملک اراضی و تأدیه بدهی دانشگاه‌ها و  طلبکاران همان طرح می شود.
۵،۵۰۰ شهرداری و سازمان‌های وابسته با تایید وزارت کشور حداقل ۵۰% صرف قطار شهری، حمل و نقل شهری، رفع آلودگی هوا بشود که نیمی از تضمین قطار شهری را دولت به عهده می‌گیرد. تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط همان شهرداری

 

اوراق فروش نرفته قابل پرداخت به طلبکاران است.
۹،۵۰۰ میلیارد تومان دولت طلبکاران طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای، خرید تضمینی کشاورزی،‌مابه‌التفاوت یا یارانه فروش، بیمه سلامت و تولیدکنندگان برق) اسناد خزانه اسلامی سررسید سه سال

مبلغ ۴،۷۵۰ میلیارد تومان از این مبلغ به بیمه ی سلامت اختصاص خواهد یافت. (در لایحه این مبلغ ۹۵۰۰ میلیارد تومان بوده است)

۳،۰۰۰ دولت بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده در سال ۱۳۹۷
۱۰،۰۰۰ دولت صرف تخصیص های با اولویت طرح های تملک دارایی های استانی ابلاغی، به منظور استمرار جریان پرداخت خزانه داری سررسید کمتر از یک سال و اولویت بالاتر نسبت به سایر اسناد در تسویه و انتشار در شش ماهه اول
در ابتدا دولت تنها می‌توانست به پشتوانه‌ی بدهی‌ها این اوراق را منتشر کند و در حال حاضر اما این اوراق به‌منظور تأمین مالی صرف دولت منتشر می‌شود و در سال آینده بازار بدهی گسترده‌تر خواهد بود. اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومانی در شش‌ماهه اول سال منتشر خواهد شد و در تسویه مطالبات پیمانکاران تاثیری بسزا خواهد داشت.

·         این مصوبه به دلیل عدم بار مالی برای دولت مزایای بسیاری دارد همچنین بخش مناسبی از بدهی نیز پرداخت می شود.

 

۳،۵۰۰ با تصویب شورای اقتصاد، اوراق ریالی- ارزی سرمایه‌گذاری با اولویت طرح‌های نفت و گاز میدان‌ها مشترک و طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای وزارت صمت ، حداقل ۲،۰۰۰ میلیارد تومان صرف توسعه ی زیرساخت ها و ایستگاه های تقویت فشار NGL بازپرداخت اصل سود توسط شرکت‌های مذکور از محل عایدات طرح
۳ میلیارد دلار بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزی-ریالی سررسید شده و بازپرداخت بدهی‌های سررسید شده طرح‌های بالادستی نفت و گاز تسویه اصل و سود از محل منابع داخلی شرکت‌های منتشر کنده حداکثر ۵ سال
۱،۰۰۰ تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش

تبصره مهم: در این تبصره به دولت اجازه ی انتشار اوراق تسویه به صورت جمعی – خرجی داده شده است:

۲،۰۰۰ تسویه اسناد خزانه به‌وسیله بدهی به اشخاص و حقیقی و حقوقی با مطالبات قطعی دولت از اشخاص مزبور تسویه به‌صورت جمعی-خرجی

 

تسویه به‌صورت جمعی- خرجی در ماده ۲ بند پ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر نیز آورده شده است.

مطالبات قطعی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی که در قانون به شرکت‌های دولتی منتقل‌شده با بدهی دولت به شرکت‌های مذکور و مطالبات از دولت بابت طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای با بدهی آن‌ها به بانک‌ها مؤسسات اعتباری غیر بانکی به‌وسیله تسویه بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی

این تبصره می‌تواند در کاهش بدهی دولت به بانک‌ها مؤثر باشد.

همچنین به دولت اجازه داده شده است که در صورت درخواست متقاضیان، مطالبات قطعی اشخاص حقیقی، حقوقی و غیره بابت یارانه قیمت های تکلیفی از دولت، با بدهی اشخاص یاد شده از بانک ها به وسیله این اوراق تسویه شود. این مسئله بر روی شرکت های قندی و نظایر آن ها تاثیرات مناسبی خواهد داشت. در واقع یکی از مهم ترین تبصره های انتشار اوراق مشارکت در سال ۱۳۹۷ هم انتشار اوراق ۱۰۰،۰۰۰ میلیارد تومانی اوراق تسویه خزانه می باشد.

۱۰۰،۰۰۰ میلیارد تومان دولت منتشر می‌کند اوراق تسویه خزانه
این مبلغ به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی ثبت می شود و افزایش پایه پولی از این محل ممنوع است.

* حداقل تهاتر بدهی از طریق اسناد تسویه خزانه ۵۰،۰۰۰ میلیارد تومان می باشد.

تهاتر بدهی های نهادهای عمومی غیردولتی، بانک ها و شرکت های دولتی تابعه وزارت آموزش و پرورش، نیرو و جهاد کشاورزی (صرفا بابت یارانه قیمت های تکلیفی) و شرکت ملی نفت ایران ۵۰،۰۰۰ میلیارد تومان با اولویت مطالبات حسابرسی شده و قطعی سازمان تامین اجتماعی.

به این منظور بانک مرکزی امکان نقل و انتقال مطالبات بانک ها دولت را در بازار بین بانکی فراهم نماید.

همچنین در این بند آورده شده است که ایجاد طلب جدید از دولت تنها در صورتی مجاز است که از قبل تعد و تضمین آن با مبنای قانونی توسط سازمان برنامه و بودجه کشور صادر شود. این مسئله می تواند به افزایش انضباط مالی دولت کمک شایان توجه نماید. ولی در قانون بودجه ۹۷ در بند بعدی اشاره شده است که کلیه وجوه التزام شناسایی شده توسط بانک در مورد اشخاصی که اصل و بدهی مطالبات آن ها طبق حکم این جزء تهاتر و تعیین تکلیف شده است بخشوده می شود و بان در این خصوص از دولت و بدهکاران که بدهی آن های تسویه شده نخواهند داشت. این بند می تواند به ضرر بانک های دولتی و بانک های خصوصی نظیر بانک صادرات و بانک تجارت و بانک ملت شود و بر روی سهام آن ها نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

بدهی دولت به بخش خصوصی و تعاونی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، بدهی دولت به نهادهای عمومی غیردولتی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان، بدهی بانک ها به بانک مرکزی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان. این پیشنهاد دولت به بهبود شرایط کمک شایانی خواهد کرد:

مطالبات قطعی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی که در اجرای بند (پ) ماده ( ۲) قانون رفع موانع تولید رقابتپذیر و ارتقای نظام مالی کشور به شرکتهای دولتی منتقل شده با بدهی دولت به شرکتهای مذکور، مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی از دولت بابت طرحهای تملک دارایی های سرمایه ای با بدهی اشخاص یاد شده به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی از طریق تسویه بدهی های بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی به دولت بوسیله این اسناد قابل تسویه است.

برای مثال در جریان اجرای این حکم، دولت با اعطای یک برگ اسناد تسویه خزانه به ارزش ۱۰۰ واحد به یکی از طلبکاران خود، بدهی خود به وی را تسویه میکند و پیمانکار نیز با تحویل سند مذکور به بانک ۱۰۰ واحد از بدهی خود به بانک را تسویه میکند، همچنین بانک نیز با ارائه سند تسویه خزانه، ۱۰۰ واحد از بدهی خود به بانک مرکزی را تسویه میکند. در نهایت این سند بهعنوان سند بدهی دولت در بانک مرکزی نگهداری خواهد شد. از این رهگذر پایه پولی بانک مرکزی هیچ تغییری نمیکند و در ترازنامه بانک مرکزی صرفاً بدهی دولت جایگزین انباشت بدهی بدون وثیقه بانکها به بانک مرکزی میشود.

چرخه ی عملیات اوراق تسویه خزانه- بررسی بودجه

چرخه ی عملیات اوراق تسویه خزانه- بررسی بودجه

این کار باعث پاک شدن بی انظباطی مالی دولت می شود ولی در شرایط فعلی بهترین راهکار است. با تسویه ی این بدهی ها، شرکت ها می توانند از تسهیلات مالی استفاده کنند، شرایط بانک ها بهبود خواهد یافت  و بدهی و هزینه ی مالی دولت نیز کاسته خواهد شد.

مطابق با لایحه بودجه دولت می تواند به منظور استمرار جریان پرداخت های خزانه داری به مبلغ ۱۰،۰۰۰ میلیارد توان اوراق کمتر از یک سال منتشر کند و صرف تخصیص های اولویت دار از سوی سازمان برنامه و بودجه ی کشور کند. اما در کمیسیون تلفیق مقرر شد که این اوراق صرف تخصیص اولویت دار طرح های تملک دارایی های استانی ابلاغی از سازمان برنامه و بودجه شود. این اوراق نقش تنخواه را برای دولت ایفا می کنند.

میزان‌ سود این اوراق توسط بانک مرکزی مشخص می‌شود و ازین رو بخش قابل‌توجهی از تأمین مالی به سمت اوراق بدهی خواهد رفت. دولت ریسک خودش را کاهش داده و ریسک اوراق به شرکت‌های دولتی انتقال پیدا کرده است. به‌منظور مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق و افزایش نرخ سود نیز کمیته‌ای تشکیل خواهد شد.

۱-۱-۱- جدول اوراق قابل انتشار در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ و مصوبه کمیسیون تلفیق

مجموع اوراق لایحه بودجه ۱۳۹۷ مصوبه کمیسیون تلفیق درصد افزایش نسبت به لایحه
مجموع اوراق ریالی-ارزی لایحه بودجه ۱۳۹۷ ۸۴،۰۰۰ ۹۲،۵۰۰ ۱۰٫۱%
مجموع اوراق ریالی انتشار یافته توسط دولت با سررسید بیشتر از یک سال ۴۳،۵۰۰ ۵۳،۰۰ ۱۹٫۵%
مجموع اوراق ریالی انتشار یافته توسط دولت و شرکت های دولتی ۶۵،۵۰۰ ۷۴،۰۰۰ ۱۲٫۹%
مجموع اوراق ریلی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ (دولت، شرکت های دولتی و شهرداری ها) ۷۳،۵۰۰ ۸۲،۰۰۰ ۱۱٫۵%
مجموع اوراق ریالی دارای بار مالی برای دولت با سررسید بیشتر از یک سال ۴۰،۵۰۰ ۴۷،۰۰۰ ۱۶%

در برنامه ی ششم توسعه انتشار اوراق توسط دولت به ۳۸٫۵ هزار میلیارد تومان محدود شده است و طبق این قانون نسبت بدهی دولت و شرکت های دولتی به تولید ناخالص داخلی حداکثر ۴۰ درصد باشد. در پایان سال ۱۳۹۵ این نسبت ۵۱ درصد بوده است و البته در رسانه ها از سوی هر مسئولی، عددی متفاوت اعلام شده است و علت تفاوت بین ارقام بدهی به دلیل حسابرسی شده و حسابرسی نشده بودن بدهی هاست. نسبت ۵۱درصدی مذکور در این پاراگراف بر مبنای بدهی حسابرسی نشده است.

بنا بر پیش‌بینی مرکز پژوهش های مجلس در پایان سال ۱۳۹۶ اگر دولت در حد اوراقی که در بودجه پیش‌بینی‌شده است اوراق بفروشد، بدهی عمومی احتمالاً در حدود ۵۲ تا ۵۳ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود و تا سال ۱۴۰۰ به بالای ۶۰ درصد خواهد رسید.

قابل‌توجه است که بنا بر قانون برنامه ی ششم توسعه، دولت باید شاخص نسبت بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به تولید ناخالص داخلی را در طول برنامه ششم در سطح حداکثر ۴۰% حفظ کند.

لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۷ اوراق شرکت‌های دولتی با تضمین اصل و سود توسط خود شرکت‌ها منتشر می‌شود که فشار را از دولت و بانک‌ها کم می‌کند و به توسعه‌ی اوراق بدهی کمک کرده و به دلیل عدم تضمین آن،‌ بر این اوراق ریسک مترتب خواهد بود.

گفتنی است در بخش انتشار اوراق مالی نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در بودجه ی دولت رعایت نشده بود که این مورد در مصوبه کمیسیون تلفیق اصلاح شده است.

مطابق با لایحه بودجه، دولت می تواند به منظور استمرار جریان پرداخت های خزانه داری به مبلغ ۱۰،۰۰۰ میلیارد توان اوراق کمتر از یک سال منتشر کند و صرف تخصیص های اولویت دار از سوی سازمان برنامه و بودجه ی کشور کند. اما در کمیسیون تلفیق مقرر شد که این اوراق صرف تخصیص اولویت دار طرح های تملک دارایی های استانی ابلاغی از سازمان برنامه و بودجه شود. این اوراق نقش تنخواه را برای دولت ایفا می کنند.

همچنین در کمیسیون تلفیق اجازه انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی – اسلامی به منظور تکمیل فضاهای آموزش و پرورش (سازمان نوسازی و تجهیز مدارس)  داده شد و در بودجه گنجانیده شده است.

لازم به ذکر است که در بخش منابع، با رشد قابل‌توجه واگذاری دارایی‌های مالی مواجه بودیم و این مهم در بخش مصارف هم با رشد تملک دارایی‌های مالی خودش را نشان داده است. در لایحه بودجه تملک دارایی‌های مالی به رقم ۳۱،۱۸۹ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که عمدتاً ناشی از بازپرداخت اصل اوراق مالی منتشره به رقم ۲۳،۰۰۱ میلیارد تومان و اعتبارات واگذاری سهام به رقم ۶،۵۵۶ میلیارد تومان هست. با این تفاسیر در سال ۱۳۹۷ بخش قابل توجهی از اوراق سررسید خواهند شد.

پس از واگذاری اوراق مالی اسلامی، استفاده از صندوق توسعه‌ی ملی بیشترین سهم را در تأمین مالی دارد. متأسفانه سهم این صندوق نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته است و اهدافی که این صندوق برای آن طراحی شده است از کارکرد این صندوق دور شده است. متأسفانه سرمایه‌گذاری و پس‌انداز مناسبی برای آیندگان نخواهیم داشت. منابع این صندوق به‌جای توسعه در بودجه‌ی سال جاری صرف کمک به صداوسیما و پرداخت معوقات شده است. سهم صندوق نسبت به سال ۱۳۹۶ در منابع بودجه افزایش‌یافته است.

منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی جمعاً ۶،۱۵۰ میلیارد تومان هست که ۴،۸۸۰ میلیارد تومان ناشی از فروش شرکت‌های دولتی و ۱،۲۲۰ میلیارد تومان واگذاری اموال و سهام و دارایی و غیره هست. به نظر بودجه‌ی این بخش با توجه به رویه‌ی گذشته به‌راحتی تحقق نخواهد یافت.

 

۱-۱-۲- بودجه مؤسسات

بودجه‌ی بیمه‌ی سلامت برای سال ۱۳۹۷ به رقم ۱۰،۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به رقم ۱۰،۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ رشدی ۸% را نشان می‌دهد. با توجه به هزینه‌های بسیار بالای طرح بیمه‌ی سلامت و رشد قابل‌توجه مطالبات شرکت‌های پخش دارو و به‌تبع آن شرکت‌های تولیدکننده‌ی دارو، افزایش ۸ درصدی بودجه‌ی سازمان بیمه‌ی سلامت خبر خوبی برای صنعت دارو نخواهد بود.

در بودجه‌ی سال ۱۳۹۷ ردیفی به‌عنوان راه‌اندازی دفاتر مشاوره‌ی آگاهی قرار داده‌شده است که می‌تواند برای کارکنان بازنشسته‌ی آگاهی فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری و دریافت مجوز باشد.

۱-۱-۳- بدهی به تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی

همچنین دولت مکلف است جهت رد بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی لشگری و کشوری پس از اقدام لازم نسبت به تادیه بدهی ها در سقف پنچاه هزار میلیارد تومان  از طریق روش های زیر اقدام نماید:

 • ارائه حق امتیاز و حقوق مالکانه
 • تامین خوراک انرژی با قیمت ترجیحی برای واحدهای تولیدی مناطق ویژه اقتصادی
 • واگذاری پروژه ها و طرح های تملک دارایی های سرمایه مهم
 • واگذاری خانه های سازمانی دولتی

به دلیل عدم تخصص مناسب صندوق های بازنشستگی و تامین احتماعی و غیره در مدیریت دارایی ها و پروژه ها به نظر می رسد که ارائه ی امتیازهای بالا از سوی دولت به این دستگاه ها ارزش افزوده ی مناسبی برای مردم نخواهد داشت.  و صرفا فضای کسب و کار را در تنگنا قرار خواهد داد.

۱-۱-۴- بیمه سلامت و شرکت های دارویی

در کمیسیون تلفیق سهم بیمه ی سلامت از اوراق مالی اسلامی ۷۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که در قانون بودجه به ۴،۷۵۰ میلیارد تومان کاهش یافت. مطمئنا این افت بر شرکت های دارویی و دریافت مطالبات آن ها تاثیرگدار خواهد بود و حتی می تواند ادامه ی طرح بیمه ی سلامت را تهدید کند.

سایر نکات

مابه‌التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی به میزان ۱۰،۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است.

درآمد حاصل از افزایش ۲۰% قیمت نفت گاز به رقم ۱،۳۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است. با افزایش قیمت نفت گاز شاهد افزایش هزینه‌ی حمل‌ونقل خواهیم بود. بخش حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای از این امر تأثیر مستقیم خواهند گرفت و می‌تواند موجب افزایش نرخ حق دسترسی راه‌آهن شده و بر روی درآمد شرکت‌های توریل، ریل سیر کوثر، آسیا سیر ارس، ریل پرداز سیر، حمل‌ونقل ریلی پارسیان بشود. با افزایش نرخ حق دسترسی، نرخ حمل شرکت‌ها نیز افزایش خواهد یافت. البته به دلیل فاصله ی معنی دار نرخ حق دسترسی ریلی در ایران نسبت به سایر کشورها، افزایش نرخ حق دسترسی دور از انتظار خواهد بود.

برای سال ۱۳۹۷ درآمد حاصل از اخذ عوارض واردات سموم و داروهای دامپزشکی آماده مصرف و واکس‌های طیور به رقم ۲۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است. این مسئله بر روی داروسازی داملران رازک با نماد ددام تاثیر چندانی نخواهد داشت.

درآمد حاصل از وضع عوارض صادراتی بر مواد خام و کالاهای با ارزش‌افزوده‌ی پایین نیز ۲۵ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است. این مسئله می‌تواند بر روی شرکت‌های صادرکننده سنگ‌آهن و کنسانتره نیز تأثیرگذار باشد و صنعتی و معدنی نور تهران با نماد “کنور” تأثیر قابل‌توجهی از این مسئله در صورت عدم اجرای طرح‌های توسعه خواهد دید.

مهم: برای سال ۱۳۹۷ درآمد حاصل از ورود کالا توسط ملوانان با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن به رقم ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است. این مسئله موجب جلوگیری از ورود بخشی از کالاهای قاچاق موسوم ته لنجی خواهد شد.

۱-۱-۵- سازمان شیلات

به‌منظور پرورش ماهی در قفس برای سال ۱۳۹۷ اعتبار در نظر گرفته‌شده است. پرورش ماهیان خاویاری در منطقه‌ی دریای خزر نیز یکی دیگر از فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری هست.

جداول ۷ و ۱۰ ماده‌واحده در اعتبارات تملک مبلغ ۲۱۹ میلیارد تومان کمک به ستاد بازسازی عتبات عالیات در نظر گرفته‌شده است.

در سال ۹۷ بودجه‌ی توسعه‌ی منطقه‌ی مکران به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است. این منطقه می‌تواند در سال‌های آتی فرصت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش گاز و نفت داشته باشد.

۱-۱-۶- تعرفه‌ی درآمدهای وارداتی برای سال آتی

تعرفه عنوان نرخ تعرفه (ریال) سال ۹۷ نرخ تعرفه (ریال) سال ۹۶
عوارض واردات میوه و سبزی و سم کشاورزی هر کیلو میوه و سبزیجات ۷۰۰ ۷۰۰
هر لیتر/کیلو سم آماده کشاورزی ۱۴،۶۴۰ ۱۴،۶۴۰
هر لیتر/کیلو سم تکنیکال وارداتی ۷،۳۲۰ ۷،۳۲۰
عوارض واردات گوشت قرمز و مرغ هر کیلوگرم گوشت قرمز ۲،۷۵۰ ۲،۷۵۰
هر کیلو گوشت مرغ ۱،۱۰۰ ۱،۱۰۰
مابه‌التفاوت واردات روغن خام، دانه روغنی و شکر هر کیلو روغن خام ۲،۰۰۰ ۲،۰۰۰
هر کیلو دانه روغنی ۵۰۰ ۵۰۰
هر کیلو شکر ۵۰۰ ۵۰۰

درآمد حاصل از عوارض واردات میوه، سبزیجات و کشاورزی برای سال ۹۷ به رقم ۷۰ میلیارد تومان و عوارض واردات گوشت قرمز و مرغ ۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود نرخ تعرفه‌ها نیز تغییری نسبت به سال ۱۳۹۶ نداشته است.

۱-۱-۷- نرخ ارز سال ۹۷

دولت نرخ ارز بودجه را ۳۵۰۰ تومان فرض کرده است اما در ردیف ۱۶۰۱۳۹ مابه‌التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی نیز در سال آتی ۱۰،۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است. با این تفاسیر در عمل دولت نرخ دلار را در بودجه ۳۸۵۰ تومان فرض کرده است.

نرخ ارز بودجه در سال‌های اخیر:

روند نرخ ارز در بودجه ۹۷

مطابق نمودار بالا در سال‌های گذشته نرخ ارز صعودی بوده است و نرخ ارز بودجه در سال ۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲ (ابتدای فعالیت دولت یازدهم) رشدی ۵۶٫۵% را نشان می‌دهد.

دولت قیمت نفت را برای سال ۱۳۹۷ به ازای هر بشکه ۵۳٫۲ دلار پیش‌بینی کرده است.

۱-۱- بررسی بودجه شرکت‌های دولتی در بودجه سال ۹۷

در جدول زیر درآمد و هزینه‌ی پیش‌بینی برخی از شرکت‌های دولتی (سود ده و سربه‌سر) برای سال ۱۳۹۷ آورده شده است: (میلیارد تومان)

نام شرکت سال ۹۷ (میلیارد تومان) سال ۹۶ (میلیارد تومان) درصد رشد ۹۷ به ۹۶
درآمد هزینه سود ناخالص درآمد هزینه سود ناخالص
* پالایش نفت آبادان ۲۷,۸۶۷ ۲۷,۶۵۹ ۲۰۸ ۲۴,۹۳۳ ۲۴,۹۲۶ ۷ ۱۲%
شرکت ملی گاز ایران – مادر تخصصی ۲۲,۶۰۹ ۱۹,۱۹۳ ۳,۴۱۶ ۱۷,۱۷۲ ۱۴,۰۹۹ ۳,۰۷۳ ۳۲%
* پالایش نفت اراک ۱۹,۸۴۸ ۱۷,۷۶۴ ۲,۰۸۵ ۱۸,۴۸۰ ۱۶,۷۸۰ ۱,۷۰۰ ۷%
سازمان بیمه سلامت ایران ۱۶,۴۷۰ ۱۶,۴۷۰ ۱۵,۷۰۰ ۱۵,۷۰۰ ۵%
بیمه ایران ۱۳,۳۶۲ ۱۳,۳۳۲ ۳۰ ۱۴,۴۷۰ ۱۴,۳۷۰ ۱۰۰ -۸%
بیمه مرکزی ۸,۹۱۷ ۸,۸۴۶ ۷۲ ۷,۷۴۹ ۷,۶۸۹ ۶۰ ۱۵%
مجتمع گاز پارس جنوبی ۵,۱۹۰ ۴,۵۴۰ ۶۵۰ ۴,۴۵۰ ۴,۲۳۵ ۲۱۶ ۱۷%
شرکت ملی حفاری ایران ۴,۳۱۰ ۴,۰۸۹ ۲۲۱ ۴,۰۶۸ ۳,۸۷۲ ۱۹۶ ۶%
خدمات درمانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ۴,۰۲۶ ۴,۰۲۶ ۳,۳۸۸ ۳,۳۸۸ ۱۹%
توانیر ۲,۸۴۴ ۲,۵۶۴ ۲۸۰ ۷,۶۰۳ ۷,۳۸۰ ۲۲۳ -۶۳%
* سهامی خدمات حمایتی کشاورزی ۲,۷۳۵ ۲,۷۳۵ ۳,۲۹۵ ۳,۲۹۵ -۱۷%
سهامی ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ۲,۵۰۷ ۲,۵۰۴ ۳ ۱,۹۱۶ ۱,۹۱۴ ۲ ۳۱%
نفت فلات قاره ۲,۰۱۸ ۲,۰۱۷ ۱ ۱,۹۱۳ ۱,۹۱۳ ۱ ۵%
* سهامی پتروپارس ۲,۰۰۰ ۱,۹۷۵ ۲۵ ۴,۰۶۲ ۳,۹۴۴ ۱۱۸ -۵۱%
بازرگانی نفت ایران (نیکو) ۱,۷۹۰ ۱,۷۳۶ ۵۴ ۴,۹۴۴ ۴,۸۰۰ ۱۴۴ -۶۴%
* توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی- مادر تخصصی ۱,۵۵۰ ۱,۵۲۹ ۲۱ ۱,۷۷۰ ۱,۷۶۰ ۱۰ -۱۲%
شرکت ملی پست ۱,۱۸۰ ۱,۱۸۰ ۱,۰۷۰ ۱,۰۷۰ ۱۰%
سهامی بهره‌برداری نفت و گاز گچساران ۱,۱۳۸ ۱,۱۳۶ ۲ ۱,۰۰۱ ۹۹۸ ۲ ۱۴%
* نفت و گاز پارس ۱,۱۳۳ ۱,۱۲۶ ۷ ۱,۰۷۲ ۱,۰۶۶ ۶ ۶%
سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ۱,۰۸۵ ۱,۰۶۸ ۱۸ ۹۶۷ ۹۵۰ ۱۷ ۱۲%
مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی ۱,۰۱۵ ۹۱۳ ۱۰۲ ۸۴۲ ۶,۸۱۲ ۵,۹۷۱- ۲۱%
سهامی بهره‌برداری نفت و گاز کارون ۸۹۶ ۸۹۰ ۶ ۸۰۰ ۷۹۴ ۶ ۱۲%
بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ۷۷۹ ۷۷۷ ۲ ۶۲۲ ۶۲۱ ۱ ۲۵%
مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران ۷۷۳ ۷۷۲ ۱ ۷۰۸ ۷۰۸ ۰ ۹%
نفت و گاز مارون ۶۵۸ ۶۵۶ ۱ ۵۱۹ ۵۱۷ ۱ ۲۷%
شهر فرودگاهی امام خمینی ۶۵۰ ۶۳۴ ۱۶ ۶۴۰ ۶۲۴ ۱۶ ۱%
پالایش گاز فجر ۶۲۳ ۵۶۳ ۵۹ ۵۶۷ ۵۴۴ ۲۳ ۱۰%
سهامی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ۶۱۲ ۶۱۱ ۱ ۵۳۳ ۵۳۳ ۰ ۱۵%
پالایش گاز هاشمی­نژاد ۴۷۹ ۴۷۹ ۴۹۲ ۴۷۲ ۲۰ -۳%
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران -مادر تخصصی ۴۵۸ ۴۰۷ ۵۱ ۱۷۷ ۱۶۵ ۱۱ ۱۵۹%
نفت و گاز مسجد سلیمان ۴۵۰ ۴۴۷ ۲ ۲۹۷ ۲۹۵ ۲ ۵۱%
سهامی صنایع الکترونیک شیراز ۴۲۶ ۴۲۳ ۳ ۳۷۳ ۳۷۱ ۲ ۱۴%
* شرکت پالایش گاز پارسیان ۴۲۴ ۲۷۶ ۱۴۸ ۵۳۰ ۳۴۷ ۱۸۳ -۲۰%
صندوق ضمانت صادرات ایران ۴۲۰ ۲۶۲ ۱۵۸ ۴۴۱ ۳۰۶ ۱۳۵ -۵%
نیروگاه اتمی بوشهر ۳۷۸ ۳۷۸ ۰ ۲۵۵ ۲۵۵ ۰ ۴۸%
بهره‌برداری نفت و گاز غرب ۳۵۳ ۳۵۲ ۲ ۲۳۹ ۲۳۸ ۲ ۴۸%
*سهامی تولید آلومینای ایران ۳۴۱ ۳۱۹ ۲۲ ۲۸۴ ۲۵۹ ۲۴ ۲۰%
سازمان ملی زمین و مسکن ۳۲۷ ۲۷۸ ۴۹ ۴۳۱ ۳۹۰ ۴۲ -۲۴%
* تهیه و تولید مواد معدنی ایران ۳۲۴ ۳۰۳ ۲۱ ۴۵۸ ۴۵۱ ۷ -۲۹%
سهامی مدیریت طرح‌های صنعتی ۳۰۵ ۲۹۹ ۶ ۹۲۹ ۹۲۹ ۰- -۶۷%
سهامی صنایع اپتیک اصفهان ۲۹۴ ۲۹۰ ۳ ۲۴۹ ۲۴۸ ۲ ۱۸%
* مجتمع صنعتی اسفراین ۲۸۸ ۲۸۸ ۲۱۲ ۲۱۲ ۳۶%
*سهامی فولاد آذربایجان ۲۶۵ ۲۶۵ ۲۸۵ ۲۸۵ -۷%
سهامی صنایع مخابرات صا ایران ۲۶۴ ۲۶۲ ۲ ۲۵۳ ۲۵۱ ۲ ۴%
پالایش گاز بیدبلند ۲۴۵ ۲۴۵ ۲۴۵ ۲۴۵ ۰%
* سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران ۲۴۲ ۸۵ ۱۵۶ ۱۹۸ ۷۶ ۱۲۲ ۲۲%
سازمان حسابرسی ۲۱۱ ۲۱۰ ۰ ۱۹۶ ۱۹۶ ۰ ۷%
سهامی صنایع الکترونیک ایران ۲۰۵٫۳ ۲۰۳٫۸۴۳۹ ۱ ۱۷۵٫۶۴۵۵ ۱۷۴٫۳۹۶ ۱ ۱۷%
بهره‌برداری نفت و گاز شرق ۲۰۲ ۲۰۰ ۲ ۱۹۰ ۱۸۸ ۲ ۶%
سهامی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ۱۶۵ ۱۲۶ ۳۹ ۱۳۸ ۱۰۹ ۲۸ ۲۰%
سهامی نفت مناطق مرکزی ایران ۱۵۶ ۱۵۵ ۱ ۱۳۳ ۱۳۱ ۱ ۱۸%
مادر تخصصی سرمایه‌گذاری های خارجی ایران ۱۵۰ ۱۱ ۱۳۹ ۱۴۰ ۱۰ ۱۳۰ ۷%
*سهامی لوله گستر اسفراین ۱۲۰ ۱۲۰ ۱۸۶ ۱۸۶ -۳۵%
* سهامی پتروایران ۱۱۷ ۱۱۲ ۵ ۱۸۸ ۱۷۱ ۱۷ -۳۸%
پالایش گاز سرخون و قشم ۱۱۳ ۱۱۳ ۱۱۳ ۱۱۳ ۰%
* سهامی زغالسنگ البرز مرکزی ۶۵ ۶۵ ۵۱ ۵۱ ۲۷%
سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ۶۵ ۶۵ ۶۷ ۶۵ ۲ -۴%

شرکت‌های ستاره دار “*” در فهرست واگذاری‌های دولت قرار دارند.

همان‌طور که در جداول بالا دیده می‌شود در برخی از شرکت‌ها شاهد تغییرات قابل‌توجه بودجه‌ی درآمدی هستیم که در این بخش، آن‌ها را بررسی می­کنیم.

نکات بررسی بودجه شرکت‌های دولتی

درآمد پالایشگاه نفت آبادان در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ با رشد ۱۲% و پالایشگاه اراک در همین دوره با رشد ۷%  پیش‌بینی‌شده است، با توجه به رشد نرخ های محصولات پالایشی این درآمدها رشد چندانی نداشته است که حاکی از عدم انتظار رشد درآمد شرکت‌های پالایشی برای سال آتی است.  البته در سال گذشته نیز درآمد شرکت‌های پالایشی با رشد کمی در بودجه برآورد شده بود که عملاً خلاف انتظارات بود.

درآمد توانیر نیر در سال ۱۳۹۷ با افت ۶۳% نسبت به سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی‌شده است که حاکی از تغییرات مدل فروش برق برای سال آتی هست. درآمد این شرکت برای سال ۹۷ به رقم ۲۸۴ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است.

درآمد مجتمع گازی پارس جنوبی نیز رشد ۱۷ درصد را نشان می‌دهد که نشانه ای از توسعه‌ی منطقه‌ی پارس جنوبی و افزایش توان فازها برای سال آتی و راه‌اندازی بخشی از آن‌ها هست.

درآمد شرکت پتروپارس نیز با کاهش ۵۱% نسبت به سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی‌شده است. این شرکت که زیرمجموعه ی شرکت نیکو هست در سالهای گذشته واگذار شد و به دلیل عدم عمل به تعهدات توسط خریداران قرارداد آن فسخ شد. فعالیت شرکت در زمینه توسعه‌ی میدان‌ها گازی هست. درآمد شرکت نیکو نیز البته با کاهش ۶۴% پیش‌بینی‌شده است. این مجموعه در عمل فروش نفت ایران در خارج از کشور را پیگیری می کرد. خبری در خصوص کاهش فعالیت این نهادها در رسانه ها تا کنون منتشر نشده است.

نکته فوتبالی

بودجه‌ی پرسپولیس در سال ۱۳۹۷ با رشد ۱۶ درصدی نسبت به سال قبل به ۴۹ میلیارد تومان و بودجه‌ی استقلال نیز در این سال با رشد ۲% به ۳۶ میلیارد تومان رسیده است.

بودجه‌ی بانک‌ها در سال ۱۳۹۷ به شرح زیر هست:

بودجه‌ی بانک‌ها
بانک‌ها سال ۹۷ (میلیارد تومان) سال ۹۶ (میلیارد تومان) درصد تغییر درآمد ۹۷ به ۹۶
درآمد هزینه سود ناخالص تقسیم سود سهم دولت درآمد هزینه سود ناخالص تقسیم سود سهم دولت
بانک کشاورزی ۱۲,۹۴۹ ۱۲,۹۳۷ ۱۲ ۰٫۳۰ ۱۱,۸۹۲ ۱۱,۸۸۰ ۱۲ ۰٫۳۰ ۹%
مرکزی ۶,۷۴۵ ۴,۷۳۸ ۲,۰۰۷ ۵,۴۷۱ ۳,۴۷۱ ۲,۰۰۰ ۲۳%
مسکن ۱۲,۳۹۰ ۱۲,۲۴۰ ۱۵۰ ۳٫۷۵ ۱۳,۶۴۰ ۱۳,۴۴۰ ۲۰۰ ۵٫۰۰ -۹%
ملی ۳۱,۶۸۵ ۳۱,۶۳۶ ۴۹ ۱٫۲۵ ۲۷,۸۹۰ ۲۷,۷۹۰ ۱۰۰ ۲٫۵۰ ۱۴%
صنعت و معدن ۲,۰۸۶ ۲,۰۰۱ ۸۵ ۲٫۱۳ ۲,۱۶۵ ۱,۸۱۵ ۳۵۰ ۸٫۷۵ -۴%
سپه ۱۴,۲۶۱ ۱۴,۲۳۱ ۳۰ ۰٫۷۵ ۱۱,۹۰۷ ۱۱,۸۶۷ ۴۰ ۱٫۰۰ ۲۰%
توسعه صادرات ۱,۱۸۷ ۱,۰۳۷ ۱۵۰ ۳٫۷۵ ۸۵۵ ۷۰۵ ۱۵۰ ۳٫۷۵ ۳۹%
پست‌بانک ۱,۳۷۲ ۱,۳۶۲ ۱۰ ۰٫۲۵ ۱,۳۰۸ ۱,۲۹۳ ۱۵ ۰٫۳۸ ۵%
توسعه تعاون ۱,۸۴۹ ۱,۸۴۶ ۳ ۰٫۰۸ ۱,۵۰۸ ۱,۴۹۷ ۱۲ ۰٫۲۹ ۲۳%

مطابق جدول بالا، دولت در بودجه‌ی پیش­نهادی خود مجموع رشد درآمد بانک‌ها را معادل تورم در نظر گرفته است و درآمد بانک‌ها با ۱۰% رشد نسبت به سال ۱۳۹۶ به رقم ۸۴،۵۲۴ میلیارد تومان خواهد رسید. دراین‌بین درآمد بانک مسکن با کاهش ۹% و درآمد بانک توسعه صادرات با رشد ۳۹% پیش‌بینی‌شده است که البته با توجه به حجم عملیات اندک این بانک، رقم قابل‌توجهی نیست.

با توجه به اثرات قابل‌توجه فعالیت بانک مسکن بر بازار ملک، کاهش درآمد این بانک سوال برانگیز هست.

تقسیم سود سهم دولت نیز در بانک‌ها کاهشی ۴۴ درصدی را نشان می‌دهد که البته رقم ۱۲ میلیارد تومانی سهم دولت از تقسیم سود بانک‌ها، قابل‌توجه نیست.

در بین شرکت‌های دولتی تأثیرگذار بر فضای اقتصاد و بازار بورس، شرکت سهامی راه­آهن جمهوری اسلامی بیشترین سهم را از منابع عمومی بودجه دارد و ۱،۰۹۵ میلیارد تومان از منابع عمومی دولت صرف پروژه‌های عمومی این مجموعه هست و علاوه بر آن، از منابع داخلی شرکت نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان صرف توسعه و راه‌اندازی پروژه ها خواهد شد. از این رو صنایع مرتبط با راه‌آهن در سال آتی فعالیت بیشتری خواهند داشت. شرکت‌هایی نظیر بالاس نیز در بازار سرمایه می‌توانند از فرصت استفاده ی مناسبی نمایند.

پس از شرکت راه‌آهن، آب و فاضلاب کشور با پیش‌بینی صرف ۸۲۶ میلیارد تومان از منابع مالی دولت به‌منظور پروژه‌های توسعه و عمران سهم قابل‌توجهی دارد. با توجه به مشکلات کشور در زمینه ی آب، صرف این هزینه و توسعه‌ی شبکه ی آب می‌تواند شرکت‌های پیمانکار این حوزه را با رونق مواجه نماید. شرکت‌های تأمین قطعات و لوله می‌تواند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار آید. از شرکت‌های تولیدکننده لوله می‌تواند به نماد پلوله و فلوله در بازار سرمایه اشاره کرد.

پس از شرکت‌های بالا، آب و برق خوزستان نیز در بین شرکت‌های دولتی با سهم ۳۵۴ میلیارد تومانی از منابع عمومی دولت به‌منظور اجرای پروژه‌های توسعه‌ای سهم قابل‌توجهی در اختیار دارد. این مجموعه همچنین ۶۴۲ میلیارد تومان نیز از منابع داخلی خود هزینه خواهد کرد. با توجه به مشکلات برقی خوزستان و آسیب های ناشی از گرد و خاک توسعه و تعمیر خطوط اهمیت بسیاری دارد و شرکت‌های تولیدکننده‌ی قطعات برقی نظیر شرکت‌های پارس سوئیچ با نماد “بسویچ”و نیرو ترانس با نماد “بنیرو”غیره می‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند.

در سال‌های آتی با توجه به احتمال افزایش مشکلات ناشی از گرد و خاک و اثر سوء آن بر صنعت برق، شرکت‌های تولیدکننده‌ی پست‌های GIS  فرصت مناسبی برای فعالیت خواهند داشت. در بین شرکت‌های بورسی “بسویچ” و “بنیرو” این طرح را در دست اجرا دارند.

در بین شرکت‌های برق منطقه ای، برق منطقه ای تهران نیز بیشترین توسعه را از منابع داخلی خود با پیش‌بینی ۱۵۳۵ میلیارد تومان بودجه برای این بخش دارد. از مناقصات بزرگ این مجموعه می‌توان به مناقصه ی ۳۱۲ پست فشار قوی برق اشاره کرد که البته توسط شرکت‌های داخلی یا خارجی شرکت کننده فاینانس خواهد شد. این قرارداد دو میلیارد یورویی بر روی صنعت برق کشور تأثیر قابل‌توجهی داشت و شرکت‌های ایران ترانسفو ، پارس سوئیچ، نیرو ترانس ، کرمان تابلو و غیره می‌توانند فضای مناسبی برای فعالیت داشته باشند.

درآمد شرکت‌های دولتی سودده و سربه­سر در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ به شرح زیر هست:

سال ۱۳۹۷ سال ۱۳۹۶ درصد تغییر
درآمد (میلیارد تومان) ۷۱۳،۶۵۴ ۵۸۱،۶۷۷ ۲۳%
هزینه (میلیارد تومان) ۶۸۵،۷۱۷ ۵۶۰،۶۲۱ ۲۲%
سود ناخالص (میلیارد تومان) ۲۷،۹۳۷ ۲۱،۰۵۶ ۳۳%

همان‌طور که مشاهده می‌شود، پیش‌بینی دولت، رشد درآمد شرکت‌های دولتی و افزایش سودآوری آن‌هاست. البته گفتنی است که به علت واگذاری بخشی از شرکت‌ها بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی شرکت‌ها، تعداد شرکت‌ها در سال ۹۷ کاهش یافته است.

۱-۱- درآمد حاصل از مالکیت دولت در بودجه

سود سهام شرکت‌ها ناشی از سود سهام ابرازی، سود معوقه و سود سهام دولت در شرکت‌های غیردولتی است. در سال ۱۳۹۷ سود سهام شرکت‌های دولتی ۱۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است که رشد ۶%نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۶ را نشان میدهد. بخش عمده‌ی این سود ناشی از شرکت ملی نفت هست. همان‌طور که در جدولبالا مشخص است درآمد این شرکت در سال ۱۳۹۷ با رشد ۹ درصد پیش‌بینی‌شده است.

۱-۲- جمع بندی بخش منابع بودجه ۹۷

به‌صورت کلی بررسی بودجه حاکی از آن است که دولت تا آنجا که قدرت داشته است به هر بخشی دست آویخته است تا هزینه‌ها و منابع بودجه را تراز کند. در عمل بخش قابل‌توجهی از بودجه‌ی عمومی دولت صرف پرداخت حقوق می‌شود و منابع چندانی به سیاست گذاری یا رفع و کاهش بحران‌های پیش رو اختصاص نیافته است. بحران‌هایی نظیر بیکاری، صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی، محیط زیست و غیره، آن قدر جدی است که نیاز به برنامه هایی حتی فراتر از بودجه هست. چراکه برنامه های فعلی دولت در تأمین منابع، اعم از کاهش افراد مشمول یارانه، افزایش قیمت ححامل های انرژی، فروش اوراق، استفاده از صندوق توسعه ملی و غیره در بهترین حالت پاسخگوی هزینه‌های جاری دولت هست. به جدول زیر توجه کنید:

منابع جمع منابع دولت (میلیارد تومان) هزینه جمع هزینه‌های دولت (میلیارد تومان)
منابع ناشی از فروش نفت و مالیات و غیره ۲۹۴،۴۰۰ هزینه ناشی از حقوق و دستمزد و  هزینه‌های جاری و بازپرداخت اصل و سود اوراق ۲۷۱،۶۰۰
 با این تفاسیر دولت، توانایی سیاست گذاری قابل‌توجهی ندارند.

در عمل دولت تنها بر ۵% از بودجه‌ی عمومی قابلیت تصمیم گیری دارد و مابقی صرف هزینه‌های جاری دولت اعم از پرداخت حقوق شاغلین و بازنشسته‌ها و بازپرداخت اصل و سود بدهی‌ها و غیره هست. با این تفاسیر نباید انتظار معجزه یا اتفاقی خاص در بودجه داشت!

همین حالا نیز دولت از تمام ابزارهای خود برای پوشش هزینه‌ها استفاده کرده است که از آن جمله می‌توان به افزایش نرخ ارز به ۳۸۵۰ تومان، استفاده از صندوق توسعه ملی، افزایش قیمت حامل های انرژی و کاهش یارانه نقدی و غیره اشاره کرد.

برآوردها از نرخ تورم سال ۱۳۹۶ برابر با ۱۰٫۵% و رشد اقتصادی این سال ۴٫۱% هست و برای سال ۱۳۹۷ پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم به محدوده ۱۱٫۵% و نرخ رشد به محدوده ۳% برسد. گفتنی است در صورت افزایش حامل های انرژی نرخ تورم ۲٫۸% افزایش خواهد یافت. نرخ ارز مبادله ای نیز در سه ماه پایانی سال آتی به ۴۳۰۰ تا ۴۴۵۰ تومان خواهد رسید.

درحالی‌که در برنامه ی ششم نرخ رشد ۸ درصد در نظر گرفته‌شده است و پیش‌بینی مرکز پژوهش ها از اثرگذاری بودجه (هزینه و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) ۰٫۶% رشد اقتصادی هست.

در سال‌های اخیر از سهم فروش شرکت‌های دولتی در بخش واگذاری دارایی‌های مالی کاسته شده و بر سهم اوراق مالی اسلامی افزوده‌شده است.

بودجه سال ۱۳۹۷ انقباضی است و از مهم ترین شواهد آن می‌توان به کاهش بودجه‌ی عمرانی توسط دولت اشاره کرد. البته باید توجه داشت که در قانون بودجه‌ی سال ۱۳۹۶ رقم بودجه‌ی عمرانی ۷۱،۴۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است که بنا بر پیش‌بینی مرکز پژوهش های مجلس، ۴۵ هزار میلیارد تومان از این رقم قابلیت تحقق خواهد داشت. این رقم در سال ۱۳۹۷ برابر با ۶۰،۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است و پیش‌بینی ها از تحقق ۵۵ هزار میلیارد تومانی بودجه‌ی عمرانی حکایت دارد.

تحلیل حساسیت

هر دلار کاهش قیمت نفت کاهش بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان از منابع بودجه

بررسی مصارف بودجه ۹۷- بررسی بودجه

۱-                        مصارف بودجه دولت

در بخش مصارف عمومی دولت، بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۶ رشدی ۶% را شاهد هستیم و مصارف بودجه به رقم ۳۶۸،۰۴۹ میلیارد تومان برآورد شده‌اند.

توضیح سال ۱۳۹۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ قانون بودجه ۱۳۹۵ درصد تغییر ۹۷ به ۹۶
هزینه‌ها ۲۹۳،۳۹۴ ۲۵۳،۸۱۹ ۲۱۳،۷۶۲ ۱۵٫۵%
تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۶۲،۰۲۰ ۷۱،۳۶۷ ۵۷،۴۸۰ %۱۳-
تملک دارایی‌های مالی ۳۰،۷۸۹ ۲۱،۵۶۵ ۲۳،۱۵۰ ۴۲%
جمع ۳۸۶،۱۸۶ ۳۴۶،۷۵۲ ۲۹۴،۳۹۳ ۱۱٫۳%

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، بیشترین تغییر را در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (هزینه‌های سرمایه‌ای ناشی از بودجه‌ی عمران و توسعه‌ی کشور) با افت ۱۳% و رشد تملک دارایی‌های مالی (سود پرداختی اوراق مشارکت) با رشد ۴۲% شاهد هستیم.

افت هزینه‌های سرمایه‌ای کشور موجب می‌شود که همچنان طرح‌های کشوری در گیرودار اعتبارات باقی بمانند. از آن‌سو در سال‌های گذشته نیز،‌ بودجه‌ی این بخش به‌صورت کامل تخصیص داده نمی‌شده است. به هر صورت کاهش بودجه‌ی عمرانی به‌هیچ‌عنوان خبر خوبی برای فعالان اقتصادی نخواهد بود. البته می‌تواند این کاهش ناشی از افزایش دقت دولت در تخصیص اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای باشد چراکه در هیچ­یک سال‌های گذشته این بودجه به‌صورت کامل تحقق‌نیافته است و امیدواریم امسال که کاهش نیز داشته، لااقل بودجه ی این بخش محقق بشود.

همچنین هرساله دولت در گزارش‌های خود به کمیسیون‌ها مواردی را به نام اصلاح و نوآوری معرفی می‌کند که یکی از مهم‌ترین نکات آن به شرح زیر است:

*استفاده اهرمی از منابع عمومی و تأمین بالغ ‌بر ۱۳۸ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای با مشارکت بخش خصوصی و همکاری نظام بانکی و صندوق توسعه ملی در مدل مالی p.p.p همچنین به‌منظور تکمیل بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد مقرر شده است تا تخصیص‌های فصلی بودجه دستگاه‌های اجرایی در جهت افزایش کارایی، متناسب با عملکرد و تحقق اهداف تعیین‌شده صورت گیرد.

۱-۳- طرح های قابل اجرا با مشارکت بخش خصوصی در بودجه دولت

مدل مالی P.P.P مشارکت عمومی- خصوصی و به نحوی مدلی برای تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی مانند ساخت آزادراه، نیروگاه برق، فرودگاه و غیره هست. در این مدل بخش خصوصی شریک بخش عمومی می‌شود. این مدل موفق در گذشته نیز در کشور اجرایی شده بوده است و جایگذاری آن در بودجه در نوع خود اتفاق مثبتی به شمار می‌آید که می‌تواند موجب تسریع راه‌اندازی یا اجرا در طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (پروژه‌های عمرانی) بشود.

ازجمله مدل‌های مشارکت عمومی-خصوصی می‌توان به انواع طراحی-ساخت(DB)، اجرا و نگهداری(O&M)، طراحی-ساخت-تأمین مالی و اجرا (DBFO)، ساخت-مالکیت-بهره­برداری (BOO)، ساخت-مالکیت-بهره­برداری و انتقال مالکیت (BOOT)، ساخت-اجاره-بهره­برداری و انتقال مالکیت (BLOT)، تأمین مالی (finance) اشاره کرد.

این مسئله می­تواند اثر مثبتی بر پروژه‌های عمرانی دولت داشته باشد.

در جدول زیر طرح های قابل اجرا با مشارکت بخش خصوص قرار داده شده است:

ردیف موضوع
۱ احداث آزادراه ها با رعایت قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت
۲ احداث نیروگاه های حرارتی
۳ احداث نیروگاه های تجدیدپذیر
۴ اجرای پروژه های تکمیلی نیروگاه های آبی و تلمبه ذخیره ای
۵ ایجاد فراسامانه ملی هوشمند برق
۶ طرح های بهینه سازی تولید و مصرف انرژی و کاهش تلفات
۷ توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)
۸ طرح های احداث قطار حومه ای
۹ احداث تصفیه خانه و شبکه های فاضلاب شهری
۱۰ احداث مجتمع های خدماتی و جایگاه های سوخت بین راهی
۱۱ طرح های افزایش حمل و نقل باز و مسافر توسط شبکه ریلی
۱۲ احداث تاسیسات آب شیرین کن و تامین آب شرب
۱۳ طرح های تولید برق و حرارت با دستگاه های زباله سوز
۱۴ احداث مراکز و پایانه های حمل و نقل ترکیبی و بنادر خشک
۱۵ طرح های تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی (احداث سدها، بندها، آب بندان ها)
۱۶ پروژه های آبرسانی به شهرها، مجتمع های روستایی، واحدهای صنعتی
۱۷ طرح های تامین آب و احداث شبکه های آبیاری و زهکشی
۱۸ طرح های استفاده از آب های غیرمتعارف (پساب ها، آب های لب شور)
۱۹ طرح های مرمت و بازسازی تاسیسات آبی
۲۰ صنایع نوین
۲۱ احداث زیرساخت های شهرک های صنعتی
۲۲ زیرساخت ها و راه اندازی معادن

۱-۴- هزینه های دولت در بودجه ۹۷

در نمودار زیر تفکیک هزینه‌ها آورده شده است، این بخش سهمی ۷۵٫۱% در بودجه‌ی مصارف کشور دارد:

همان‌طور که مشاهده می‌شود عمده‌ی هزینه‌های دولت صرف پرداخت حقوق می‌شود و عملاً سهم بالای هزینه‌های جاری دولت، امکان هر توسعه و تغییری را از این مجموعه سلب کرده است. گفتنی است درآمد پایدار دولت (درآمد ناشی از مالیات و غیره) کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و تراز این بخش منفی ۸۳،۰۲۵ میلیارد تومان هست که باید از سایر بخش‌ها نظیر فروش نفت تأمین بشود. این مسئله ازآنجا حاد خواهد بود که تا چند سال آینده با ورشکستگی سازمان تأمین اجتماعی دولت به‌هیچ‌عنوان قادر به پرداخت حقوق بازنشسته‌ها نخواهد بود، چراکه همین حالا درآمد پایدار دولت کسری قابل‌توجهی برای پرداخت‌ حقوق دارد.

مطالعه و احداث سامانه ریلی شهری و حومه ای جدید

ردیف استان عنوان پروژه
۱ تهران شبکه حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای کلانشهر تهران
۲ گیلان طرح احداث قطار شهری رشت
۳ تهران قطار حومه ای تهران-پاکدشت، شریف آباد-گرمسار
۴ قطار حومه ای کلانشهرها به شهرهای جدید (شهرهای جدید پردیس، صدرا، سهند، شیرین شهر)

راه‌اندازی طرح راه‌آهن هفت‌تپه به شوشتر می‌تواند در توسعه‌ی اقتصادی منطقه مؤثر باشد و بر عملیات شرکت‌هایی نظیر کاغذ پارس مؤثر باشد.

احداث بزرگراه سراوان فومن شفت و احداث بزرگراه فومن ماسوله می‌تواند بر قیمت املاک منطقه مؤثر باشد.

۱-۱-۱- یارانه نقدی سال ۹۷

دولت در لایحه ی بودجه پرداخت یارانه نقدی را از ۴۱،۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ به ۲۳،۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ کاهش داده است که به معنی حذف یارانه ی ۳۳ میلیون نفر از مردم هست. این یارانه به ازای هر نفر ۴۵،۵۰۰ تومان بوده است.

با توجه به اینکه منابع اختصاص داده‌شده به یارانه نقدی از محل اصلاح حامل های انرژی و غیره ۳۷،۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. مازاد این مبلغ به بخش‌های زیر تزریق می‌شود: (مشروح این جدول توسط کمیسیون تلفیق ارائه شده است.)

ردیف دریافتی ها (منابع) مبلغ (میلیارد تومان) پرداختی ها (مصارف) مبلغ (میلیارد تومان)
دریافتی حاصل از فروش داخلی فرآورده های نفتی ۵۷،۲۴۰ مالیات بر ارزش افزوده فرآورده های نفتی ۵،۰۰۰
دریافتی حاصل از فروش داخلی گاز طبیعی ۱۷،۵۹۸ سهم ۱۴٫۵% شرکت ملی نفت ایران از محل فروش داخلی فرآورده های نفتی ۳،۶۹۸
دریافتی حاصل از فروش داخلی و صادراتی برق و سایر دریافت ها ۲۱،۷۷۸ هزینه و کارمزد حمل و نقل، توزیع و فروش (کارمزد جایگاه ها) فرآورده های نفتی ۷,۲۸۱
دریافتی حاصل از فروش آب ۲،۲۱۶ واردات فرآورده های نفتی، سهم ۱۴٫۵ درصد شرکت ملی نفت از محل صادرات فرآورده های نفتی، بازپرداخت تعهدات طرح های گازرسانی و بهینه سازی مصرف انرژی، افزایش بهره وری و کاهش شدت انرژی ۶،۰۰۰
هزینه های تولید، انتقال، توزیع و فروش گاز طبیعی ۷،۳۳۴
کارمزد جایگاه های سی. ان. جی ۹۲۰
عوارض گازرسانی سی. ان. جی موضوع ماده (۶۵) قانون الحاق (۲) ۳۳۱
مالیات بر ارزش افزوده سی. ان. جی ۲۷۳
هزینه تولید، انتقال و توزیع، فروش و خرید برق از نیروگاه های خصوصی ۲۱,۲۳۲
واردات برق ۵۴۶
هزینه تولید، انتقال، توزیع و فروش آب ۲،۲۱۶
مصارف هدفمندی
پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها ۳۰،۰۰۰
کاهش فقر مطلق خانوارهای هدف از طریق افزایش پرداخت به خانوارهایی که درآمد آن ها کمتر از خط حمایتی کمیته امداد خمینی و سازمان بهزیستی می باشد. ۷,۰۰۰
ماده (۴۶) قانون الحاق موضوع کاهش هزینه های مستقیم سلامت مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، پوشش دارو، درمان بیماران خاص و صعب العلاح، هزینه های تحمل ناپذیر درمان ۳,۷۰۰
یارانه نان و خرید تضمینی گندم ۳,۳۰۰
جمع ۹۸،۸۳۴ جمع ۹۸،۸۳۴

دولت در سال ۱۳۹۷ به تدریج تنها ۳ دهک بالای درآمدی را از دریافت یارانه حذف خواهد کرد.

لازم به ذکر است که منابع اختصاص یافته برای این طرح در سال‌های گذشته ۴۱،۰۰۰ میلیارد تومان بوده است و با اصلاح این طرح، منابع عمومی اختصاص یافته به این طرح که معادل ۴،۰۰۰ میلیارد تومان بوده است به بودجه عمومی بازخواهد گشت.

در آبان ماه ۷۶،۳۱۷،۵۹۳ نفر یارانه دریافت کردند و شیب دریافت یارانه صعودی است. در هشت ماهه سال ۱۳۹۶ نیز منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ۳۱،۴۷۲ میلیارد تومان و مصارف این قانون نیز ۳۱،۸۷۵ میلیارد تومان بوده است که در این بین پرداخت نفدی و غیر نقدی به خانوارها به رقم ۳۰،۵۶۱ میلیارد تومان و بخش بهداشت و سلامت ۸۶۵ میلیارد تومان و حمایت از تولید ۴۴۸ میلیارد تومان هزینه داشته است.

ب این تفاسیر در حال حاضر شاهد کسری دولت در واریز یارانه ها هستیم و مصارف از منابع پیشی گرفته است و با عنایت به رشد جمعیت دریافت کننده یارانه، به نظر می رسد منابع پیش بینی شده در سال جاری برای پرداخت یارانه ها کافی نباشد و دولت مجبور به تامین منابع از سایر منابع درآمدی خواهد شد که کسری بودجه را در پی خواهد داشت.

منابع مختص به طرح تحول سلامت قابل مقایسه با تعهدات ناشی از اجرای این طرح نیست و قابلیت پاسخگویی هزینه‌های طرح را ندارد.

۱-۱-۲- اثر افزایش قیمت بنزین در کشور

مصرف روزانه بنزین: ۸۲ میلیون لیتر و مصرف روزانه گازوئیل ۶۸ میلیون لیتر است.

افزایش قیمت بنزین و گازوئیل بر بخش‌های زیر بیشترین تأثیر را می گذارد:

درصد افزایش شاخص قیمت تولیدکننده درصد افزایش شاخص قیمت مصرف کننده
حمل‌ونقل ۷٫۵% ۷٫۶%
ساختمان ۲٫۷% ۲٫۷%
کشاورزی ۲٫۶% ۲٫۶%
عمده فروشی، خرده فروشی، تعمیر وسایل نقلیه و کالاها ۲٫۵% ۲٫۵%
صنعت ۱٫۵% ۱٫۶%
سایر معادن ۱٫۴%
سایر خدمات ۱٫۴% ۱٫۳%
نفت خام و گاز طبیعی ۰٫۴%
میانگین کل اقتصاد ۲٫۵% ۲٫۸%

این مسئله حاکی از آن است که افزایش قیمت موجب رشد قیمت های مصرف کننده خواهد شد و در بخش مسکن و کشاورزی بیشترین تاثیر را خواهد داشت و به رشد هزینه های این دو بخش منجر خواهد شد.

۱-۲- طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای- بررسی بودجه سال ۹۷

طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه ۶۰٫۴ هزا میلیارد تومان است که نسبت به قانون بودجه سال ۱۱۳۹۶  حدود ۱۵% کاهش را نشان می‌دهد. البته با توجه به عدم تحقق این بودجه در سال‌های گذشته، این کاهش اثر خاصی بر پروژه‌های عمرانی نخواهد داشت.

به‌صورت میانگین در ۲۱ سال اخیر تنها ۶۷ درصد از اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای محقق شده است. در نمودار زیر روند تحقق این بودجه نمایش داده‌شده است:

تحقق بودجه ی دولت و مقایسه با عملکرد واقعی دولت

تحقق بودجه ی دولت و مقایسه با عملکرد واقعی دولت

همان‌طور که مشاهده می‌شود در طول دوره ی ریاست جمهوری دکتر روحانی میانگین تحقق بودجه‌ی عمرانی ۵۶٫۴% بوده است.

بخشی از این بودجه معادل ۱۹٫۴ هزار میلیارد تومان به‌منظور ۲۶۰۸ طرح در نظر گرفته‌شده است.  در بخش مشارکت بخش عمومی-خصوصی تعداد ۴۴۶ طرح با اعتبار ۳۶ هزار میلیارد تومان درج شده است که از بین ۴۴۶ طرح، ۳۱ طرح جدید هست و در بودجه سال‌های قبل وجود نداشته است که اعتباری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته‌شده است. تعدادی از طرح‌هایی که در لایحه بودجه ۹۶ قرار داشته اند برای سال ۹۷ از لایحه حذف شه باند. ۱۱٫۹۲% از منابع مورد نیاز برای طرح‌های مشارکت بخش عمومی-خصوصی آورده ی دولت و  از محل منابع دولتی معادل ۴،۳۰۰ میلیارد تومان تأمین می‌شود.

مبلغ ۲۶ هزار میلیارد تومان از این بودجه از محل فروش اوراق اسلامی تأمین اعتبار خواهد شد.

ترکیب طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به شرح زیر است:

ترکیب طرح های تملک دارایی های سرمایه ای در بودجه 97- بررسی بودجه عمرانی

ترکیب طرح های تملک دارایی های سرمایه ای در بودجه ۹۷- بررسی بودجه عمرانی

طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به دو بخش اجرا توسط دولت و اجرا به‌صورت مشارکت عمومی-خصوصی تقسیم می‌شوند. در بخش دولتی هیچ طرح جدیدی در سال ۱۳۹۷ شروع نمی‌شود.. بخشی از پروژه‌های طرح‌های عمرانی عمومی-خصوصی به واحد بخار نیروگاه های گازی و نیروگاه های آبی و غیره مرتبط می‌شود که برای مپنا با نماد “رمپنا” اتفاق مثبتی خواهد بود. در سایر پروژه‌های این بخش فارغ از پروژه‌های ریلی و جاده‌ای، جذابیت سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی مشاهده نشد.

یکی از بخش‌های مغفول طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، بی توجهی به خط لوله اتیلن غرب و لوله انتقال گاز اتیلن مرکزی هست و به آن اعتبار قابل‌توجهی تخصیص داده نمی‌شود. تاخیر در راه‌اندازی این پروژه بر شرکت‌های پتروشیمی غرب کشور تأثیر بسزایی خواهد داشت. بودجه خط لوله اتیلن غرب برای سال ۱۳۹۶ برابر با ۴۶٫۴ میلیارد تومان بوده است و در سال ۱۳۹۷ با ۴۹٫۱% کاهش به ۲۳٫۶ میلیارد تومان رسیده است و پیش‌بینی می‌شود ۳۸۲ میلیارد تومان برای تکمیل این خطوط نیاز باشد. خط لوله اتیلن مرکزی نیز در سال ۱۳۹۷ بودجه ای ۹۰۰ میلیون تومانی دارد!

سقف فاینانس برای سال جاری ۳۰ میلیارد دلار در نظر گرفته‌شده است که البته در این مبلغ،‌ باقی‌مانده‌ی سال‌های قبل نیز محاسبه می‌شود. در بودجه‌ی سال گذشته این مبلغ ۵۰ میلیارد دلار پیشنهاد شده بود.

کاهش سقف فاینانس نسبت به سال گذشته می‌تواند حاکی از احتمال بروز مشکلات برای تأمین ارزی کشور در سال ۹۷ باشد.

منابع قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار بابت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی و تعاونی اختصاص می‌یابد.  این رقم نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است و شرکت‌های بازار سرمایه نیز از آن تأثیری نمی‌پذیرند و منابع به شرکت‌های خصوصی و تعاونی اختصاص می‌یابد.

به‌منظور ساخت جاده و فرودگاه و غیره همچون سال ۱۳۹۶ می‌توان از منابع صندوق توسعه ارزی سپرده‌شده در بانک‌ها استفاده کرد و از محل اخذ عوارض و ساخت و اجاره‌ی مجتمع‌های بین‌راهی کسب درآمد نمود.

به‌منظور پیشبرد برنامه ششم، برداشت از ورود سال ۱۳۹۷ صندوق توسعه ملی (بازگشت منابع صندوق) در موارد زیر صرف می‌شود:

لایحه مصوبه کمیسیون تلفیق درصد تغییر در کمیسیون نسبت به بودجه
عنوان مبلغ (میلیون دلار) عنوان مبلغ (میلیون دلار)
طرح های آبیاری تحت فشار، کم فشار ۳۰۰ آبیاری تحت فشار ۲۵۰ ۱۶٫۷% کاهش
طرح های آبرسانی روستایی ۳۰۰ آبرسانی به روستا ۲۰۰ ۳۳٫۳% کاهش
سازمان صدا و سیما ۱۰۰ صدا و سیما ۱۵۰ ۵۰% افزایش
تقویت بنیه دفاعی ۱۳۰۰ بنیه دفاعی ۲۵۰۰ ۹۲% افزایش
مقابله با ریزگردها در کشور و رفع مشکل برق خوزستان ۱۵۰ مقابله با ریزگردها ۱۵۰ بدون تغییر
توسعه مکران ۱۰۰ تسهیلات سیستان ۳۵۰ ۲۵۰% افزایش
بهبود محیط زیست، آبخیز داری، ساماندهی پسماندهای کشور ۲۰۰۰ آبخیزداری ۲۰۰ ۹۰% کاهش
کمک به ساماندهی بافت فرسوده و بازسازی مناطق زلزه زده ۱۰۰ بازسازی مناطق زلزله زده ۱۰۰ بدون تغییر
حمل و نقل ریلی ۳۵۰ حذف در کمیسیون
کمک به تسویه بدهی پاداش پایان خدمت بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش ۱۰۰۶ حذف در کمیسیون
ساماندهی حمل و نقل عمومی ۱۰۰ حذف در کمیسیون
واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتا ویروس (عفونت کودکان) ۱۰۰ اضافه در کمیسیون
پژوهش و فناوری اضافه در کمیسیون
جمع ۵٫۸ میلیارد دلار جمع ۴ میلیارد دلار ۳۶% کاهش

این منابع تحت نظر بانک مرکزی به ریال تبدیل می‌شود. جمع منابع برابر با ۴ میلیارد دلار یا ۱۴،۰۰۰ میلیارد تومان هست.

استفاده از صندوق توسعه ی ملی از ۵٫۸ میلیارد دلار در بودجه ی دولت به ۴ میلیارد دلار در کمیسیون تلفیق کاهش یافته است.

با توجه به بحران قابل توجه آب در کشور طرح های آبیاری و آبخیز داری و غیره کاهش اعتبار داشته و از آن سو در اقدامی تامل برانگیز شاهد رشد پرداختی به صداوسیما هستیم!

بودجه ی توسعه ی مکران و بودجه ی بخش دفاعی نیز با رشد برآورد شده اند که اقدام مثبتی از سوی کمیسیون تلفیق خواهد بود.

منابع مصرف‌شده در جدول بالا، عملاً از اختیار صندوق خارج خواهد شد و عملاً از کارکرد صندوق توسعه ملی به نظر خارج است. پرداختی سازمان صداوسیما مطمئناً بازگشت منابعی برای صندوق نخواهد داشت.

رفع مشکل برق خوزستان می‌تواند منجر به رشد درآمد شرکت‌های تولیدکننده سوییچ، ترانسفورماتور و پست‌های برق بشود. البته بودجه ریز گرد و مشکل برق ۵۲۵ میلیارد تومان هست و قابل‌توجه نیست. از نیازهای این استان استفاده از GIS هست. در بین شرکت‌های داخلی هنوز شرکتی قادر به تولید این پست‌ها نیست و پارس سوییچ نیز طرح توسعه‌اش متوقف است.

در بخش ریلی نیز اعتباری ۱،۲۲۵ میلیارد تومانی در نظر گرفته‌شده است که می‌تواند موجب رشد پروژه‌های شرکت بالاس بشود. همچنین حمایت دولت از این بخش به توسعه‌ی شرکت‌های توریل، حمل‌ونقل ریل سیر، ریل سیر کوثر، ریلی پارسیان و غیره خواهد انجامید.

بودجه‌ی توسعه مکران نیز برابر با سازمان صداوسیما هست که از اهمیت پایین توسعه‌ی مکران حکایت دارد. دولت برای توسعه‌ی مکران عمدتاً دل به سرمایه‌ی خارجی سپرده است و تخصیص این بودجه می‌تواند در توسعه‌ی این بخش مؤثر بوده و در سال‌های آتی با توسعه‌ی بندرها، این بخش از کشور، رشد مناسبی داشته باشد. همچنین به‌منظور تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی به ۴۶ هزار هکتار از اراضی سیستان نیز ۳۵۰ میلیون دلار به این بخش اختصاص داده‌شده است. ازین رو یکی از پتانسیل‌های آتی کشور را می‌توان در این بخش یافت، البته تنها بر روی کاغذ!

استان اردبیل به خطوط ریلی متصل خواهد شد و برای سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌شده است. طرح اتصال چابهار به خطوط ریلی نیز در طرح‌های مشارکت عمومی-خصوصی پیشنهاد شده است که می‌تواند کریدور حمل‌ونقل مناسبی برای کشور باشد.

دولت اجازه دارد مابه التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام شده ی فروش هر متر مکعب آب را با بدهی  طرح های تملک دارایی های سرمایه ای به بهره برداری رسیده بخش آب تسویه نماید.

 

۱-بررسی قوانین بودجه ۱۳۹۷

شرکت‌های بیمه مکلف‌اند که مبلغ ۲۷۵ میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث را به مبنای سهم هر یک دریافت به حساب خزانه‌داری واریز کند. کل حق بیمه عاید شده در سال ۱۳۹۵ برابر با ۸،۰۶۸ میلیارد تومان بوده است که البته در سال ۱۳۹۷ رقم بالاتر از این خواهد بود. به هر صورت این مبلغ کمتر از ۳ درصد حق بیمه‌ی این بخش هست که با توجه به سودآوری پایین این رشته، رقم قابل‌توجهی است.

سهام و دارایی‌های متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد که کنترلی یا زیان ده و کم بازده باشد توسط وزارت اقتصاد در قالب اصل ۴۴ فروخته شود و منابع در اختیار صندوق قرار گیرد. این صندوق ظرف مدت سه سال به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل خواهد شد. تعهدات صندوق هم تهاتر و تسویه خواهد شد ( ناشی از خرید سهام غیر مدیریتی)

با این تفاسیر سهام شرکت‌های زیر که کنترلی، زیان ده یا کم بازده باشد، در سال ۹۷ فروخته خواهد شد:

ردیف نام شرکت درصد سهام
۱ خدمات عمومی فولاد ۹۹٫۷۳%
۲ توسعه مرآت کیش ۱۰۰%
۳ معادن اسفندقه ۵۰٫۹۳%
۴ صنعتی فرو کروم بافت ۵۱%
۵ فن آوران صندوق بازنشستگی ۸۹٫۸%
۶ سی ولکس کالا ۳۰%
۷ صندوق سرمایه گذاری مشترک حافظ ۱۷٫۵%
۸ خدمات بیمه ای حامی اعتماد آینده ۱۷٫۵%
۹ سلامت بهداشت و درمان صنعت و معدن نوین ۱۰۰%
۱۰ دخانیات ایران ۵۵%
۱۱ سنگ آهن مرکزی ایران ۶۷٫۹۲%
۱۲ ذغالسنگ کرمان ۱۰۰%
۱۳ ذغالسنگ پرورده طبس ۱۰۰%
۱۴ فرآورده های نسوز آذر ۱۵٫۸%
۱۵ آلمینیوم ایران ۱۹٫۵۴%
۱۶ فولاد خراسان ۱۷٫۲۹%
۱۷ فولاد آلیاژی ایران ۲۰٫۰۸%
۱۸ ذوب آهن اصفهان ۱۷%
۱۹ سایپا ۱۷٫۵%
۲۰ بانک سامان ۵%
۲۱ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ۲۹٫۵۸%

با این تفاسیر در بررسی و خرید و فروش سهام شرکت های بالا، باید احتمال فروش صندوق فولاد را نیز در نظر گرفت.

تأمین کسری دیه محکومان معسر با تصویب هیئت تامین خسارت‌های بدنی بدون تغییر نسبت به سال ۹۶ به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان

فروش خدمت سربازی به مبلغ ۱۳۵۰ میلیارد تومان

تنگنای مالی دولت افزایش‌یافته است و دستگاه‌ها (به‌غیراز زیر نظر رهبری) مجازند از محل فروش اموال غیرمنقول  مازاد نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش پایان خدمت به افراد اقدام کنند.  این مسئله موجب افزایش عرضه‌ی ملک به بازار خواهد شد.

هلال‌احمر ۵۰۰ میلیارد تومان که ۴۰% صرف خرید بالگرد  می‌شود و ۶۰ درصد تملک دارایی‌های سرمایه‌ای.

پرداخت یارانه تنها ۲۳ هزار میلیارد تومان و ۳۷۰۰ میلیارد تومان بخش سلامت و ۷۰۰۰ میلیارد تومان بهزیستی و کمیته امداد و ۳۳۰۰ میلیارد تومان یارانه نان و خرید تضمینی گندم. عملاً یارانه‌ها از طریق نهادهای حمایتی پرداخت خواهد شد.

توانیر از محل مطالبات خود از شرکت‌های توزیع در افزایش سرمایه‌ای شرکت‌ها، مشارکت داشته و سپس وزارت اقتصاد بر مبنای اصل ۴۴ سهام مازاد بر ۴۹ درصد توانیر در شرکت‌های توزیع نیروی برق را تا حداکثر ۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش غیردولتی (اولویت شهرداری) در قبال مطالبات آن‌ها از دولت یا آورده نقدی واگذار کند. با این تفاسیر بخش توزیع هم خصوصی‌سازی خواهد شد و می‌توان به صادرات برق هم امیدوار بود.

شرکت‌های تولیدکننده‌ی برق که مطالبات قابل‌توجهی دارند می‌توانند در بخش توزیع هم سهامدار شوند.

وزارتخانه‌های تعاون و ارتباطات و دستگاه‌های وابسته به آن‌ها می‌توانند ۵۰۰ میلیارد تومان از اموال غیرمنقول را به فروش برسانند تا صرف افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و پست‌بانک بشود.

با این تفاسیر در سال ۱۳۹۷ افزایش سرمایه‌ی پست‌بانک را خواهیم داشت و احتمالاً بخشی از معاملات درون‌گروهی این شرکت‌ها برای انجام افزایش سرمایه.

با هدف ترغیب سرمایه گذاری بخش خصوصی در تاسیسات تبدیل پسماند به اننرژی دولت مکلف به تامین سوخت کمکی گاز مورد نیاز با قیمت نیروگاه های حرارتی بوده و برق تولیدی این نیروگاه ها  مشمول خرید تضمینی برق تجدید پذیر خواهد شد.

به کلیه کالاهای وارداتی که مشابه داخلی داشته باشند، حداکثر یک درصد میانگین به نرخ تعرفه موثر آن ها اضافه خواهد شد. همچنین گمرک موظف است پس از تایید اسناد مربوطه، نسبت به بازگشت حقوق ورودی مواد و قطعات وارداتی که در کالاهای صادراتی مورد استفاده قرار گرفته است ظرف مدت ۱۵ روز اقدام نماید.

وزارت صنعت نیز موظف است تا پایان خرداد ۱۳۹۷ نسبت به شناسایی کالاهای مصرفی عمده وارداتی و قاچاق دارای مزیت تولید داخل و برنامه ریزی برای افزایش سهم تولید داخل آن ها اقدام نماید. اجازه فروش محصولات خارجی و هخدمات پس از فروش آن ها تنها مشروط به مشکارکت حداکثری در تولید داخل است و در غیر این صورت مشمول احکام کالای قااجاق خواهد بود.

نکته ی مهم در این خصوص احتمال تاثیر مثبت این قانون بر برخی از صنایع داخلی نظیر لوازم خانگی می باشد.

به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی ۱۰ % اضافه می شود.

دولت از معادن و صنایع معدنی علواه بر عوارض آلایندگی تا یک درصد از فروش مواد و فرآورده های معدنی را دریافت کند.

۱-۱- تجدید ارزیابی دارایی ها در بودجه سال ۹۷ دولت

نکته ی مهم در خصوص تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها و انتقال به سرمایه ی آن ها:

افزایش سرمایه ی شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تنها در صورتی مجاز خواهد بود که:

 • شرکت باید بر اساس صورت های مالی سال ۱۳۹۶ مشمول ماده ۱۴۱ شده باشد.
 • با انجام افزایش سرمایه از شمول ماده ۱۴۱ خارج بشوند.

۱-۲- مصوبه مهم بانک ها- بررسی بودجه ۹۷

به منظور تشویق تولید کنندگان و تسویه مطالبات بانک ها و موسسات چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان ۱۳۹۶ سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریور ۱۳۹۷ تسویه نمایند، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مکلف هستند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه نمایند.

این خبر خوبی برای بانک ها نخواهد بود و هم اکنون بخش قابل توجهی از سود سیستم بانکی ناشی از وجه التزام دریافتی از اشخاص و شرکت ها می باشد.

بانک ها مکلف هستند نسبت به پذیرش اسناد خزانه به عنوان ضمانت تسهیلات پرداختی به پیمانکاران مجری طرح های عمرانی اقدام نمایند.

در صورت پرداخت جریمه های رانندگی توسط مالکان خودرو تا پایان آذرماه ۱۳۹۷، جریمه دیرگرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال ۱۳۹۶ بخشیده می شود.

عوارض خروج از کشور زائران عتبات مانند سال ۱۳۹۶ اخذ خواهد شد.  و زائران اربعین از سوم مهر ماه ۱۳۹۷ تا بیست و وم آبان ماه ۱۳۹۷ از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از پرداخت عوارض خروج معاف می باشند.

تسهیلات قرض الحسنه هر یک از زوجین در سال ۱۳۹۷ برابر با ۱۵ میلیون تومان با دوره یازپرداخت ۵۰ ساله خواهد بود.

سهم صندوق توسعه ملی ۳۲% تعیین‌شده درحالی‌که سال پیش ۳۰% بود. همانند سال گذشته دولت موظف است ۱۴٫۵% از این مبالغ را به شرکت ملی نفت ایران از کل صادرات نفت و میعانات گازی (معاف از تقسیم سود سهام دولت) و ۳% به مناطق نفت‌خیز، گاز خیز و کمتر توسعه‌یافته (حداکثر ۵،۰۸۰ میلیارد تومان) تخصیص نماید.

سقف منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز ۹۵،۹۳۱ میلیارد تومان و اگر صادرات کمتر از ۱۰۱،۰۱۱ میلیارد تومان باشد از محل ۵۰% از منابع حساب ذخیره ارزی برای تأمین مابه‌التفاوت جبران نماید.

شرکت ملی گاز علاوه بر ماده ۶۵ قانون الحاق برخی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت باید نسبت به بازسازی خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها و اصلاح سیستم اندازه‌گیری به سامانه اندازه‌گیری هوشمند از محل عوارض موضوع بند مذکور اقدام کند.

ماده‌ی ۶۵: دولت علاوه بر دریافت نرخ گاز به ازای مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی ۱۰% از بهای گاز مصرفی را به‌عنوان عوارض از مشترکان دریافت کند(به‌غیراز خوراک پتروشیمی)،  ۸۰% از این وجوه صرف احداث تأسیسات و خطوط لوله به مناطق کمتر برخوردار و ۲۰% به تأمین و استانداردسازی مدارس

 • شرکت‌های تولیدکننده‌ی لوله نظیر شرکت فلوله، شرکت سپنتا و شرکت‌هایی ازین دست می‌توانند از این مصوبه تأثیر مثبت بپذیرند. همچنین نرخ گاز سوخت پتروشیمی‌ها، شرکت‌های تولیدکننده‌ی شیشه، شرکت‌های فولادی و سیمانی نیز افزایش خواهد یافت و با توجه به سهم قابل‌توجه هزینه‌ی گاز در هزینه‌ی سربار این شرکت‌ها، این مصوبه اثر منفی بر آن‌ها خواهد داشت.

۲-برنامه ششم توسعه و بودجه ی دولت در سال ۹۷

در این بخش به قوانین مهم در برنامه ی ششم توسعه پرداخته شده است.

به وزارت نیرو اجازه داده می‌شود که میانگین قیمت فروش داخلی برق را سالانه حداقل ۲۵% افزایش دهد که تا پایان برنامه ششم معادل بهای تمام‌شده‌ی آن باشد و تا زمانی که قیمت برق پایین‌تر از قیمت تمام‌شده باشد، دولت مکلف به پرداخت مابه‌التفاوت به توانیر هست .

از ابتدای برنامه ششم توسعه، اعمال تعرفه‌های یارانه‌ای صرفاً برای مصارف کشاورزی و خانگی کمتر از الگوی مصرف،‌ مجاز است.

دولت مکلف است در قبال مطالبات نسبت به انتشار اوراق خزانه ۳ ساله اقدام نماید. این اسناد به‌عنوان ضمانت در مناقصه، مالیات و اقساط واگذاری‌های موردقبول می‌باشند.

وزارت نیرو مکلف است اعطای مجوز احداث نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیشتر از ۱۰۰ مگاوات را منوط به احداث معادل ۳% از ظرفیت اسمی از منابع تجدید پذیر منوط نماید.

بر مبنای ماده (۷) قانون برنامه ششم توسعه، سقف استفاده از ممنابع نفتی در سال‌های برنامه ششم تعیین‌شده و در سال ۱۳۹۷ باید حداکثر ۱۰۷٫۳ هزار ملیارد تومان باشد و در صورت تحقق بیشتر به حساب ذخیره ارزی وریز شود.  البته در صورتی که منابع دولت از محل منابع حاصل از صادرات نفت خام کمتر از ۱۰۱ هزار میلیارد تومان بشود، دولت می‌تواند مابه‌التفاوت را از حساب ذخیره ارزی برداشت کند.

نسبت بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به تولید ناخالص داخلی (GDP) در سطح حداکثر ۴۰% باید باشد.

در برنامه ششم توسعه منابع و مصارف دولت برآورد و در برخی موارد محدود شده‌اند. در زیر چند نسبت مهم از قانون برنامه ششم توسعه و تفاوت آن با بودجه‌ی دولت آورده شده است:

عنوان شاخص قانون برنامه ششم توسعه بودجه سال ۱۳۹۷ انحراف بودجه از برنامه ششم
نسبت درآمد به هزینه (درصد) ۷۸٫۰% ۷۰٫۰% -۸٫۰%
نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی (درصد) ۸٫۰% ۷٫۴% -۰٫۶%
نسبت تراز غیرنفتی به تولید ناخالص داخلی (درصد) ۵٫۴% ۵٫۸% ۰٫۴%
نسبت منابع نفتی به کل منابع (درصد) ۲۷٫۸% ۲۷٫۴% -۰٫۴%
نسبت درآمدهای مالیاتی به کل منابع (درصد) ۴۱٫۵% ۳۵٫۰% -۶٫۵%
نسبت اعتبارات هزینه ای به تولید ناخالص داخلی (درصد) ۱۴٫۶% ۱۶٫۰% ۱٫۴%
نسبت اعتبارات هزینه ای به کل مصارف (درصد) ۷۵٫۰% ۷۵٫۱% ۰٫۱%
نسبت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به کل مصارف (درصد) ۲۰٫۳% ۱۶٫۴% -۳٫۹%
نسبت اعتبارات تملک دارایی‌های مالی به کل مصارف (درصد) ۴٫۷% ۸٫۵% -۳٫۸%

مطابق جدول بالا، دولت تا حدی توانسته است بر مبنای قانون برنامه ششم توسعه بودجه خود را ارائه کند و مواردی نظیر فروش اوراق مالی اسلامی نیز که فراتر از سقف قانون برنامه ششم است در مجلس اصلاح گردیده است.

یکی از مهم ترین قوانین برنامه ی ششم توسعه بند الف ماده ۶ این قانون است که تصریح می‌کند: “برقراری هرگونهتخفیف، تریجیح یا معافیت مالیاتی جدید طی سال‌های اجرای برنامه ممنوع است”.

مطابق برنامه ی پنجم توسعه، مقرر شده بود که راندمان نیروگاه های کشور در پایان این برنامه به ۴۵% برسد که در پایان سال ۹۵ به ۳۷٫۹% رسیده است. از سوی دیگر در برنامه ی ششم توسعه تشویقی برای این منظور دیده نشده است و از این رو توسعه‌ی نیروگاه ها به‌صورت معمول انجام خواهد شد. البته تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد که ارائهی سوخت رایگان به نیروگاه ها موجب بهبود مزیت نسبی بین نیروگاه ها نشده است. با واقعی سازی نرخ فروش برق، سوخت رایگان حذف خواهد شد.

مرکز پژوهش های مجلس نیز پیشنهاد داده است که یارانه ی سوخت نیروگاه ها حذف شود و این یارانه به بخش مصرفی داده شود تا شاهد افزایش راندمان نیروگاه ها باشیم.

ضعف اطلاعات بنیادی

سلام

در خصوص این روزهای بازار مصاحبه ای با خبرگزاری سنا داشتم که در لینک زیر قابل مشاهده است:

http://sena.ir/ShowNews.aspx?Id=32790

به نظرم تا عدم توجه به اطلاعات بنیادی شرکت ها نمی توان بازاری حرفه ای را انتظار داشت.

ضعف اطلاعات بنیادی – آموزش بورس – سرمایه گذاری – تحلیل بورس

تحلیل سینا دارو

تحلیل سینا دارو

اگر بخواهیم شرکت های فعال در بازار داروی چشم کشور را به ترتیب رتبه بندی داشته باشیم مطمئنا نام شرکت سینا دارو در جدول ابتدای این فهرست خواهد آمد. سهامدار عمده ی این شرکت مجموعه ی خوارزمی می باشد که در طول این سال ها با ثبات در مدیریت و بهبود سبد محصولات توانسته گام مثبتی در بهبود سینا دارو داشته باشد.

همچنین طرح توسعه ی این شرکت نیز در حال پیشرفت می باشد و مقرر شده است تا پایان سال ۹۵ این طرح به بهره برداری برسد و با راه اندازی این طرح تعدیل خوبی را در سود سال ۹۶ مشاهده خواهیم نمود.

بررسی ترازنامه

در سمت راست ترازنامه ی شرکت می توان به رشد پیش پرداخت ها و سفارشات شرکت اشاره کرد که در سنوات گذشته نیز مسبوق به سابقه است ، حساب های دریافتنی نیز با رشدی ۱۱% گزارش شده اند که حاکی از تسهیل در امر فروش اعتباری می باشد و منجر به افزایش تسهیلات مالی شرکت شده است اما در صورت جریان وجوه نقد شاهد رشد ۹۹% وجوه نقد عملیاتی هستیم که حاکی از بهبود فروش و عملیات شرکت در سه ماهه ابتدایی می باشد. نسبت وجوه نقد عملیاتی به فروش در سه ماهه ابتدایی %۲۷ می باشد . این نسبت در دوره ی مشابه سال گذشته برابر با ۱۳.۲% بوده است. همچنین با توجه به فروش ۴۱۰ میلیارد ریالی در سه ماهه ۹۵ شاهد افزایش ۹۰ میلیارد ریالی حساب دریافتنی هستیم که حاکی از شرایط مناسب فروش و نقدینگی دارد. در بخش موجودی مواد و کالا انتظار داریم شاهد افزایش انسجام در ماه های آتی و در فضای پسا برجام باشیم، با توجه به وارداتی بودن بیش از ۵۰% از مواد اولیه ازین رو کنترل موجودی تاثیر قابل توجهی بر بهای تمام شده خواهد گذاشت.

بررسی دارایی های ثابت مشهود نیز حاکی از رشد نچندان مناسب طرح های ساختمانی شرکت و راه اندازی خط تولید جدید می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد. تسهیلات مالی شرکت در سه ماهه سال ۹۵ رشدی ۲۲ درصدی داشته است و از ۲۷۵ میلیارد ریال به ۳۳۶ میلیارد ریال رسیده است. نکته ی قابل توجه در خصوص سینا دارو اهرم پایین آن است و شرکت به منظور تامین نیازهای مالی اجرای طرح جدید قصد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از مطالبات و آورده ی نقدی را دارد و این امر به جلوگیری از افزایش هزینه ی مالی شرکت خواهد انجامید. در حال حاضر نسبت هزینه ی مالی به فروش شرکت در سه ماهه ۴.۲% بوده است که حاکی از عملکرد نامناسب در این بخش می باشد. سرمایه در گردش شرکت در سه ماهه سال ۹۵ برابر با ۳۶۹ میلیارد ریال گزارش شده است، این رقم در پایان سال ۹۴ برابر با ۸۱۶ میلیارد ریال می باشد. همچنین این شرکت در تیر ماه سال ۹۲ اقدام به انتشار ۲۰میلیارد تومان اوراق مشارکت به سررسید تیرماه سال ۹۶ نموده است که این امر به عدم افزایش هزینه ی مالی کمک شایانی نموده است. به نظر می رسد با توجه به درصد تکمیل پایین پروژه ی توسعه ای برای سال جاری انتظار افزایش هزینه های مالی سینا دارو امری قابل انتظار باشد.

سود انباشته ی شرکت در پایان دوره ۱۹۴ تومان به ازای هر سهم بوده است.

بررسی صورت سود و زیان

مبلغ فروش شرکت نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته ۲ درصد کاهش داشته است ولی احتمالا با تغییر ترکیب فروش محصولات شاهد رشد ۳ درصدی سود ناخالص نسبت به دوره ی مشابه هستیم. سود ناخالص شرکت ۲۲۶ میلیارد ریال می باشد که حاکی از حاشیه سود ناخالص ۵۵% برای شرکت می باشد.

حاشیه سود بالا در این صنعت جذابیت آن را برای ورود دیگر رقبا به بازار افزوده است ولی برند پرآوازه سینا دارو می تواند برگ برنده ی این شرکت در سال های آتی باشد. نکته ی منفی در خصوص این شرکت رقم ناچیز هزینه های تحقیق و توسعه می باشد که متاسفانه سیاست وزارت بهداشت در قیمت گذاری داروها به این رویه نادرست در شرکت های دارویی انجامیده است.

در پایان با رشد ۵۱% هزینه های مالی رو به رو هستیم که کاهش سود خالص را نسبت به دوره ی مشابه در سال گذشته رقم زده است، همانطور که در بالا نیز اشاره شد به نظر می رسد که این افزایش ناشی از تامین منابع مالی برای طرح توسعه ی شرکت باشد. با در نظر گرفتن افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید و فروش در سال آینده به نظر می رسد این شرکت از چشم انداز مناسبی برخوردار باشد ولی حرکات سهامدار عمده فرصت افت قیمت را از این نماد ربوده است و شخصا در این قیمت ها خریدار نیستم.

منبع تحلیل سینا دارو از وبلاگ حسن رحمانی

اندکی تامل

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز

امیدوارم سال جدید رو به خوبی شروع کرده باشید و هر روزتان به درستی بهتر از روز قبلتان باشد.

بررسی بازار بورس در سال ۹۵ و فرصت های سرمایه گذاری در این بازار. بررسی گزارشات چین و شرکت های بورس. آیا شرکت های خودروسازی همچنان به رشد خود ادامه میدهند؟

بورس هم در هفته ای که گذشت اندکی افت داشت و البته روند بلند مدت همگام با اقتصاد صعودی خواهد بود. مقایسه ی جی دی پی و ارزش بازار با فرض حضور ۳۵% شرکت های فعال بازار در محاسبات GDP خود اندیکاتوری یکتا محسوب می شود.

این روزها اخباری از حضور سرمایه گذاران خارجی از گوشه و کنار به گوش می رسد.  بدون شک باید با دیده ی تردید به این اخبار نگریست. با توجه به ریسک های سیاسی فوق العاده بالا در نظام فعلی و تک محصولی بودن کشور زیاد نمی توان دلخوشی به سرمایه گذاران خارجی داشت و خبرهایی از خرید سهام ایران خودرو و سایپا توسط شرکت فیات و غیره به نظر تنها شایعات باشد و حداقل تا ۳ سال آتی به نظرم سرمایه گذاری خاصی از سمت و سوی کشورهای غربی نخواهیم داشت.

از منظر سیاسی هم به نظر در حال تغییر جهت هستیم. شرایط سال های آتی ازین رو با وجود تقدس نمایی ها بسیار تاریک به نظر می رسد.

سعی می کنم اندکی به شرایط گروه های مختلف بپردازم. از گروه دارویی اگر بخواهیم شروع کنیم در این گروه با افزایش نرخ ارز مبادله ای رو به رو هستیم و با توجه به ارزی بودن مواد اولیه و واردات آن در این صنعت افزایش بهای تمام شده دور از انتظار نخواهد بود و افزایش نرخ ها نیز احتمالا مذاکراتش را تیر ماه ادامه داشته باشد. در این گروه تنها می توان به تولید کنندگان داروهای خاص و تا حدودی انحصاری می توان دل بست. تولیدکنندگان داروهای عمومی با حجم واردات فعلی تنها موفق به پوشش سود اعلامی خودشان خواهند بود و کاری ار پیش نخواهند برد. البته شرکت هایی که در حال حاضر در حال راه اندازی طرح های توسعه ی خود هستند بحث شان جداست. شرکت سینا دارو، اسوه و . . . از این نوع هستند. شرکت سینا هم احتمالا در مهر ماه ساختمان جدید بهره برداری خواهد شد، این شرکت هم اکنون رشد زیادی داشته است و اندکی ریسک خرید بالاست و اسوه نیز هنوز طرح توسعه اش به بهره برداری نرسیده است. تولیدکنندان مجموعه ی تامین هم از کاهش نرخ بهره سود خواهند برد ولی متاسفانه این مجموعه ی فشل هر سال سهم بازار داخلی اش در حال افت است. اما از این مجموعه شرکت کاسپین شرایط خوبی دارد. به نظر باید اندکی از تولیدکنندگان جنرال نظیر دیران، دتولید، دفارا و . . . دوری کرد.

در خصوص این صنعت در آینده باز هم خواهم نوشت. اما نکته ای مهم در پس کاهش نرخ بهره ی بانکی می باشد آن هم کاهش سود سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری و به خصوص بیمه هاست که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

در شرکت های بیمه ای شرکت بیمه کارآفرین از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد. این شرکت تنها به ازای هر سهم خود بیش از یک سهم بانک کارآفرین را در پورتفوی خود دارد و گزینه ی سرمایه گذاری جذابی در محدوده ۱۱۰ تومان به شمار می آید و ارزش بررسی را خواهد داشت.

بالاس هم در محدوده ۸۰۰ تومان گزینه ی بدی نیست و میشه روی اون بررسی داشت.

یک نکته ی مهم هم باید در نظر داشت که در بازار فعلی تا حد امکان از نوسان گرفتن باید دور بمانیم و به نظر باید تغییراتی در استراتژی معاملاتی صورت داد.

امیدوارم در سال آتی دولت موفق به خروج اقتصاد از رکود شود و البته متاسفانه با حجم فشارهای فعلی ناخودآگاه دوران گذشته در خاطر زنده می شود و سنگ اندازی های دوره ی اصلاحات.

شاد باشید.

نوروزتان پیروز

 ——————————–

بعد از تحریر: گزارش اخیر چین (شاخص تولیدات صنعتی) هم خوب بود و بالاتر از پیش بینی های تحلیل گران بود. این خبر خوبی برای فلزات به شمار می آید. توی چند وقت اخیر افزایش قیمت مناسبی در اکثر فلزات داشتیم و فلز منگنز هم پرچم دار این رشد بوده.

به فصل مجامع هم باید دقت کنیم و یه سری از سهم ها با دوره ی پرداخت سود مناسب مثل مبین و فجر و اینها گزینه های خوبی ان و درصد تقسیم بالایی هم دارند. مبین رو اگر ۳۸۰ تومان برای خرید اش بررسی نمایید و  به فرض اگر ۶۰ تومان در مجمع تقسیم کند با فرض ثبات قیمت پی بر ای بعد از مجمع ۴ خواهد بود که برای سهمی با پتانسیل و ریسک پایین لا اقل یک واحد پی به ای در بازار خواهد گرفت.

تحلیل سهام

به نقل از وبلاگ شخصی حسن رحمانی

تحلیل مبین

تحلیل مبین

شرکت پتروشیمی مبین بزرگترین یوتیلیتی کشور سود خود را خواهد ساخت؟! نرخ رشد شرکت؟! فروش واقعی؟! در تحلیل مبین به بررسی مالی و عملیاتی شرکت پرداخته شده است.

معرفی شرکت پتروشیمی مبین

آمار تولید محصولات پتروشیمی که توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران منتشر شده است نشان می دهد که در سال ۱۳۹۳ به طور متوسط تقریبا هر ماه معادل ۵.۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی در ایران تولید شده است. این در حالی است که میزان تولید محصولات پتروشیمی و افتتاح طرح های توسعه ای نیز بوده است. در منطقه عسلویه به دلیل اجرای طرح های متعدد پتروشیمی احداث واحد سرویس های جانبی آن هم با دستگاههای ذخیره در هر مجتمع پتروشیمی موجب افزایش هزینه ها و طولانی شدن زمان راه اندازی هر مجتمع میشد، لذا شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تجربه ی قبلی خود از منطقه ویژه ی ماهشهر اقدام به تاسیس شرکت پتروشیمی مبین و در پی آن احداث مجتمعی با همین نام در منطقه عسلویه جهت ارائه ی سرویس های جانبی به همه مجتمع های این منطقه کرد. شرکت پتروشیمی مبین یکی از بزرگترین یوتیلیتی های متمرکز دنیاست. این مجتمع عظیم و مدرن صنعتی در فاز یک پتروشیمی منطقه ويژه اقتصادی پارس جنوبی در پنج بخش مجزا و مساحت ۸۸ هکتار ساخته شده است.

هدف از احداث این مجتمع صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاری و تولیدی و کاهش بهای تمام شده ی انرژی مصرفی در منطقه بوده است. مجتمع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور ایران بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه های دنیا به شمار می آید که در سال ۱۳۷۹ در شرکت ملی صنایع پتروشیمی و توسط شرکت پتروشیمی مبین احداث گردید و مهندسی تقصیلی آن توسط شرکت تکنیپ فرانسه انجام شده است.

در حال حاضر شرکت پتروشیمی مبین به عنوان تنها تامین کننده ی یوتیلیتی مصرفی شرکت های فعال در منطقه ی ویژه ی اقتصادی پارس به شمار می رود به طوری که از فدرت انحصاری در این صنعت برخوردار است. به طور متوسط سهم بازار شرکت پتروشیمی مبین از یوتیلیتی مورد تقاضای شرکت ها واقع در منطقه ویژه اقتصادی پارس برابر ۵۶% باشد.

تاریخ تاسیس: ۲۴/۱۱/۱۳۷۷   تاریخ بهره برداری: تیرماه ۱۳۸۵

سهامدار عمده شرکت پتروشیمی مبین

تحلیل مبین - تحلیل بورس

سهامدار عمده پتروشیمی مبین – تحلیل مبین

افزایش سرمایه مبین:

تحلیل بنیادی - تحلیل مبین

افزایش سرمایه مبین – تحلیل مبین

بازار جهانی و پی بر ای صنعت یوتیلیتی

در بازارهای جهانی از یوتیلیتی ها و صنعت غذا و دارو و گروه هایی نظیر اینها به عنوان سهام دفاعی شمرده می شوند. ازینکه چه زمانی اقبال به سهام های دفاعی بیشتر است که بگذریم به بحث پی بر ای و ریسک این شرکت ها می رسیم و باید ببینیم در مورد این سهم ها بازارهای دنیا چه دیدی دارند. در حال حاضر میانگین پی بر ای شاخص نزدک ۲۱.۶۵ و میانگین پی بر ای شاخص داو هم ۱۵.۶۸ می باشد و پی بر ای شاخص یوتیلیتی داو هم ۱۶.۰۶ می باشد.

پی بر ای نزدک

تحلیل بورس - تحلیل مبین

پی بر ای یوتیلیتی در نزدک – تحلیل مبین

پی بر ای داو

تحلیل بورس - تحلیل بنیادی

پی بر ای یوتیلیتی در داو جونز – تحلیل مبین

حال به بحث در رابطه با این دو شاخص می پردازیم.

یوتیلیتی ها با توجه به فعالیت واسطه ای خود از تبدیل انرژی به بخار و تولید بخار و برق از ریسک کمتری برخوو ردار هستند و از شرکت هایی به شمار می آیند که نسبت پرداخت سود به نسبت بالاتری درمقایسه با پترویی ها دارند، این خاصیت کم ریسک این صنعت باعث می شود که در بازارها با اقبال مواجه شود و به همین ترتیب سرمایه گذاران پی بر ای بالاتری را به این صنایع اختصاص می دهند و از سویی با افزایش رشد اقتصادی کشور با حرکت چرخ های عظیم صنایع و افزایش تقاضا این صنعت نیز مطمئنا مورد استقبال قرار می گیرد و در بورس های بین المللی عمدتا بتایی بیشتر از یک و در بورس نزدک با در نظر گرفتن میانگین وزنی، بتا برابر با ۱.۲۷ می باشد.

در بورس تهران با توجه به اینکه تنها یوتیلیتی باز همین پتروشیمی مبین هست نمی توان آن را با هم گروهی هایش بررسی کرد و ناچار یه بررسی این صنعت در بورسهای دیگر می باشیم و علی رغم تمام تفاوت های موجود به نظر بهترین راهکار تخمین پی بر ای می باشد. من با در نظر گرفتن شاخص هایی نظیر نرخ بهره و قیمت های تاریخی و بتای بازار و به همین ترتیب لحاظ کردن همین اطلاعات داخلی در داده های ذکر شده پی بر ای یوتیلتی ها را با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی داخلی ۶.۸۲ به دست آوردم و انتظار دارم در بلند مدت پی به ای یوتیلیتی ها به این سطح رسیده و یا در سطح بازارهای جهانی پی به ای یوتیلیتی ها شکسته شود و از آنجا در بازارهای جهانی به علت کارایی بالا و همچنان قیمت های تاریخی طولانی تر، ارزش سهم به سطوح واقعی در این صنعت خاص نزدیک تر است و انتظار رشد قیمت سهامی نظیر مبین در بلند مدت با توجه به تجربه بازارهای جهانی، کم ریسک بودن، بی تفاوتی به نرخ گاز، دلاری بودن قراردادها، دی پی اس مناسب، جایگاه مناسب و نزدیک به مصرف کنندگان، مشتریان درون گروهی و قراردادهای بلندمدت و سهامدار عمده ی مناسب و چشم انداز بهبود صنایع پتروشیمی و افزایش صادرات این محصولات و به همین نسبت افزایش مصرف، دوره ی وصول مطالبات کوتاه(نقدی)، دسترسی مناسب به خوراک، و . . . امید می رود ارزش سهام این شرکت در میان مدت یا بلند مدت به سطوح بالاتر هدایت شود.

ظرفیت نیروگاه ۹۸۶ مگاوات ساعت می باشد و شرکت در حال حاضر با ۵۰% ظرفیت فعالیت می کند.

تحلیل حساسیت:

به ازای هر درصد افزایش نرخ دلار مبادله ای سود شرکت ۱۰ ریال افزایش خواهد یافت.

با توجه به اینکه نرخ های فروش و ظرفیت و تولید و بهای تمام شده ی شرکت کاملا شفاف است ضرورتی بر پیش بینی کارشناسی سود شرکت دیده نمی شود و به نظر مشاهده روند مالی شرکت مفیدتر خواهد بود.

بررسی جدول زیر نشان می دهد که در سال ۸۷ بیشترین درآمد شرکت از فروش برق بوده است و برق ۲۱% و بعد از آن گاز با ۱۸.۴% و سپس بخار با ۱۶.۹% از فروش سهمی بیش از ۵۰ درصدی در فروش شرکت داشته اند و این روند تا سال ۱۳۸۹ با کمی تغییرات ادامه داشته است و در سال ۱۳۸۹ نسبت مصرف گاز و درآمد ازین ناحیه با بالا رفتن قیمت گاز و هدفمندی یارانه ها افزایش یافته است و گاز سهمی ۲۶.۳% در سبد محصولات شرکت یافته است و پس از آن نیز اکسیژن سهمی ۲۲.۳% را در اختیار دارد. در سال ۹۲ تقریبا وزن سبد محصولات متوازن تر می شود و گاز سهم ۲۰.۳% و اکسیژن سهم ۲۵.۴% و برق سهمی ۱۵.۵% و در آخر بخار سهم ۱۵.۱% را دارا می باشد و این چهار محصول ۷۶% از فروش شرکت را در اختیار دارند.

در سال ۹۳ و پیش بینی سال ۹۴ به علت افزایش قیمت گاز ترکیب درآمدی شرکت نیز دچار تغییر شده است و نسبت ها به شرح زیر واقع شد:

گاز سهمی ۴۸% و اکسیژن ۱۵.۱% و برق ۱۴.۶% و بخار ۱۰.۵% از پورتفوی محصولات شرکت را شامل شد که نزدیک به ۹۰% از درآمد شرکت می باشد.

در نمودار های زیر ترکیب درآمدی شرکت قابل مشاهده است.

تحلیل بورس

ترکیب درآمد مبین – تحلیل مبین

 

تحلیل بورس

ترکیب درآمدی شرکت – تحلیل مبین

همچنین به صورت نموداری نیز به شرح زیر می باشد:

تحلیل بورس

ترکیب فروش – تحلیل مبین

تحلیل بورس

ترکیب فروش – تحلیل مبین

بدین ترتیب شاهد یک شیفت درآمدی در شرکت از سال ۸۷ تا ۹۳ هستیم.

میانگین وزنی قیمت محصولات هم با بالا رفتن نرخ ارز و افزایش بهای انرژی در این مدت رویه ای صعودی داشته است و از ۳۵۰،۹۶۲ تومان به ۹،۲۵۸،۵۲۹ تومان رسیده است که البته تغییرات سبد محصولات در ابن امر عامل بسیار مهمی محسوب می شود.

تحلیل بورس

میانگین وزنی قیمت – تحلیل مبین

حال در اینجا نمودار لوگاریتمی را شاهد هستیم که شرایط را به نحو بهتری توضیح می دهد.

تحلیل بورس

نمودار لوگاریتمی قیمت محصولات – تحلیل مبین

روند فروش:

با توجه به روند فروش شرکت و سبد محصولات آن بهتر است آیتم فروش نیز مورد بررسی قرار گیرد و در کنار آن مقدار فروش و مقدار تولید نیز مورد بررسی قرار گیرد.

مبلغ فروش:

تحلیل بورس

مبلغ فروش – تحلیل مبین

مقدار فروش:

تحلیل بورس

مقدار فروش – تحلیل مبین

مقدار تولید:

تحلیل بورس

مقدار تولید – تحلیل مبین

تصاویر به خوبی گویا است و شرکت از منظر عملیاتی از روند تولید و فروش کم ریسکی برخوردار است و با توجه به روند آن نمی توان انتظار تغییرات بسیار زیاد در آینده از منظر تولید و فروش شرکت داشت.

نسبت های مالی:

در صنعت یوتیلیتی دنیا، بدهی ها به علت استفاده از وام یا انتشار اوراق بسیار بالاست و ازین رو به نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام توجه ویژه ای باید داشت و البته با اینکه شرایط صنایع در هر کشور متغیر است و این مورد در خصوص مبین نیز صدق می کند ولی با اینحال در ابنجا نیز این نسبت محاسبه شده است و علاوه بر آن با وجود رقم معمولی هزینه مالی نسبت پوشش این هزینه نیز مورد محاسبه قرار گرفته است.

با توجه به این دو آیتم مشخص است ریسک مالی این شرکت را تهدید نخواهد کرد و تنها در سالهای ابتدایی شرکت با مشکل هزینه مالی بالا رو به رو بوده است.

همچنین حاشیه سود بالای این صنعت موجب خواهد شد در آینده ای نزدیک سرمایه گذاری در این صنعت افزایش یابد و با توجه به گستردگی مناطق پتروشیمی و رو به پیشرفت بودن این مناطق و همچنین نیاز به این صنعت این مهم دور از انتظار نخواهد بود و البته با توجه به اینکه فروش شرکت درون گروهی است و ریسکی بابت مشتریان ندارد ولی این مساله در بلند مدت بر روی نرخ های فروش می تواند تاثیر گذار باشد.

تحلیل بورس

نسبت های مالی مبین – تحلیل مبین

در جدول زیر سود و فروش واقعی این شرکت را مشاهده می کنید و میبینید که فروش واقعی شرکت از سال ۸۹ تا کنون بیش از ۲.۵ برابر شده است و همینطور سود خالص شرکت هم ۲.۷۷ برابر شده است و افزایش نرخ دلار در این مهم بسیار مثمر ثمر بوده است.

تحلیل بورس

فروش واقعی شرکت – تحلیل مبین

نرخ رشد اسمی شرکت هم در این سال ها به علت شرایط ویژه اقتصادی از واریانس بالایی برخوردار است و داده ی قابل اتکایی به شمار نمی آید.

تحلیل بورس

نرخ رشد اسمی مبین – تحلیل مبین

همینطور نرخ رشد شرکت در ۶ سال آخر منتهی به پیش بینی سال ۱۳۹۴ برابر است با:

تحلیل بورس

نرخ رشد تاریخی – تحلیل مبین

همانطور که در جدول مشخص است سود خالص با رشدی ۵۰ درصدی همراه بوده است و سود عملیاتی نیز ۳۸% رشد داشته است.

با توجه به قدمت پذیرش شرکت در بورس از محاسبه نرخ بازده مورد انتظار اجتناب شده است چرا که اعتقاد نگارنده بر این است که بازار بین این شرکت و دیگر پتروشیمی ها هیچ تفاوتی قائل نیست و ارزش فعلی، ارزش واقعی سهم نیست و بازار متاسفانه به اشتباه همه را با یک چوب میراند.

حاشیه سود:

در نمودار زیر نسبت حاشیه سود خالص و عملیاتی شرکت از سال ۱۳۸۷ تا به امروز تصویر شده است.

حاشیه سود خالص:

تحلیل بورس

حاشیه سود خالص مبین – تحلیل مبین

حاشیه سود خالص شرکت در این سالها نوسانات بسیاری داشته است و بهتر است در محاسبات روند مورد استفاده قرار نگیرد.

حاشیه سود عملیاتی :

تحلیل بورس

حاشیه سود عملیاتی مبین – تحلیل مبین

حاشیه سود عملیاتی شرکت نسبت به حاشیه سود خالص از روند معقولانه تری برخوردار است.

همانطور که شاهد هستید در سالهایی که با تغییر شدید نرخ دلار همراه نبوده است نرخ رشد سود روندی منطقی و قابل اتکا داشته است و تغییرات شدیدی را پشت سر نگذاشته است و پیش بینی می شود با ثبات شرایط اقتصادی مجددا با این شرایط مواجه خواهیم شد.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————

به نظر می رسد با اطلاعات فعلی و گزارش خوب شرکت و تعدیل مثبت اندک آن و بازشدن فضای اقتصادی در سال آتی خرید سهام این شرکت در محدوده ی قیمتی ۳۰۰ تومان بسیار کم ریسک باشد و بازدهی بلندمدت مناسبی را برای سهامداران به ارمغان بیاورد.

اطلاعات از کدال , باز نشر در وبلاگ شخصی

تحلیل بورس

یکی از مهمترین اقدامات تحلیل گران بنیادی در تحلیل بورس، تحلیل گزارشات شرکت های بورس می باشد.در نیمه ی دوم سال سهام چه شرکتی را بخریم؟

با عرض سلام و احترام خدمت شما

همواره بخش بزرگی از تصمیمات سرمایه گذاری در بورس بر مبنای اطلاعات گزارشات سه و شش و نه و دوازده ماهه صورت می گیرد و تحلیل گران بنیادی به ارزیابی این گزارشات از سویی در جهت پیش بینی رشد شرکت و هنچنین سوگیری اقتصاد کلان کشور می پردازند. بررسی این گزارش ها از آن جهت بسیار اهمیت دارد چرا که شرایط عملیاتی و مالی شرکت ها را در مقاطع مشخص نشان داده و سرمایه گذاران را از روند کاری شرکت مطلع می سازد.  با توجه به اینکه بیشتر شرکت های بورس تهران سال مالی شان در پایان اسفند ماه به تاریخ ۱۲/۲۹ هست در هفته ی پایانی مهرماه همواره گزارشات مالی شش ماهه شرکت ها منتشر می شود و این روند تا ده روز ابتدایی آبان ماه ادامه دار است و تحلیل گران بنیادی در این روزها فشار کاری شدیدی را به جهت بررسی این گزارشات پشت سر می گذارند. بنده هم در این روزها گزیده ی کوتاهی از خلاصه ی گزارشات این روزهای کدال را در زیر آورده ام و ان شا الله این لیستی خواهد بود برای بررسی های دقیق تحلیلی که در آینده صورت خواهد گرفت.

تحلیل بورس و گزارشات شش ماهه سال ۱۳۹۴

غشوکو ترازنامه رشد ۲۷۶ میلیونی پرداختنی درون گروهی. فروش ۱۶% افزایش و برابر ۹ میلیارد و سود عملیاتی ۶۷۵ میلیون و ۲ درصد کاهش، پوششش سود ۱۳ تومن بدون تغییر. رشد ۴ درصدی تولید و فروش مقداری

سرمایه گذاری ساختمان نوین ترازنامه بی تغییر. سود سرمایه گذاری ۹درصد رشد و ۴.۲ میلیارد،سود عملیاتی هم همینطور و ۷ میلیارد و پوشش سود بدون تغییر ۱۹ تومان. (۱۲ ماهه)

دسینا فروش شش ماهه ۷۷ میلیارد و رشد ۲۰ درصدی، رشد حاشیه سود عملیاتی و رشد ۳۶ درصدی سود عملیاتی به ۴۱.۳ میلیارد تومان، پوشش ۵۴ درصدی و برابر ۱۵۱ تومان. رشد ۸ درصدی مقداری و ۲۱ درصدی مبلغ فروش. نرخ دلار ۲۰۰ تومن کمتر از مبادله ای. رقم اختلاف ۸۰۰ میلیون تومان.

غنوش شش ماهه ۵.۶ میلیارد فروش مثل پارسال، حاشیه سود شش ماهه ۶ درصد بیشتر، پوشش ۵۰ درصدی سود عملیاتی به مبلغ ۲۱۹ م، افت ۶۹ درصدی سود عملیاتی، پوشش ۵۹ درصدی برابر ۷ تومان و افت ۳۳درصدی.۶۳ درصد افت مقداری تولید و ۶% کاهش مقداری فروش. خرید مواد اولیه ۸۵۰۰۰ یورو به نرخ ۵۴۰۰ تومن!

عمران و سازندگی قزوین- ترازنامه بی تغییر. رشد ۵۵ درصدی فروشو مبلغ فروش ۴.۲ میلیارد تومان، رشد ۴۲ درصد سود عملیاتی و مبلغ ۲.۷ میلیارد تومان. هزینه مالی با رشد ۵۸۶ میلیون تومان. ۶۰ تومان سود هر سهم و سود خالص ۲.۴ میلیارد تومان.

بیمه کوثر- رشد ۲۳ درصد حق بیمه صادره و مبلغ ۳۸۱ میلیارد تومان، سود خالص با ۶ میلیارد افزایش ۳۰ میلیارد تومان.

ولساپا- رشد ۵۴ درصدی موجودی نقد و رقم آن ۱۱۲ میلیارد تومان، سایر دارایی ها ۲۹۱ درصد افزایش به مبلغ ۷۶ میلیارد تومان و رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات به ۷۹۸ میلیارد. رشد ۱۵۸ درصدی لیزینگ به ۱۹۳.۸ میلیارد، رشد ۸۸۸ درصدی سود عملیاتی به ۷۴.۴ میلیارد، سود خالص با ۳۳۵ درصد افزایش ۶۶.۷ میلیارد تومان.

*لبوتا- موجودی نقد کاهش ۲۸ درصد به ۱۲.۳ میلیارد تومان، رشد ۲۴۴ درصدی پیش پرداخت ها به ۱۵.۸ میلیارد تومان، رشد ۴۷۶ درصدی پیش دریافت به ۳۶.۵ میلیارد تومان. فروش بدون تغییر ۲۵۵ میلیارد، ناخالص با ۱۲% افزایش ۶۷.۶ میلیارد تومان، سود عملیاتی با دو درصد کاهش ۳۴.۴ میلیارد تومان. رشد ۳% حاشیه ناخالص برابر با ۲۶.۷% و افت ۰.۳ % حاشیه عملیاتی، هزینه ی مالی بدون تغییر ۳۴.۴ میلیارد تومان، سود خالص با ۶۰% کاهش ۷۷۵ میلیون. سود هر سهم ۱۱ ریال.مقدار تولید بی تغییر و مقدار فروش ۲۸ درصد کاهش.

چکاوه- پوشش ۳۱ درصدی فروش و مبلغ ۱۱ میلیارد تومان و کاهش ۳۵% فروش، سود عملیاتی ۶۹۷ میلیون تومان، سود عملیاتی ۶۹۷ میلیون تومانی و پوشش ۳۹% سود خالص به ۱ میلیارد تومانی به میزان ۶۰% کاهش. مقدار فروش ۳۳% کاهش.

نائین- اسناد دریافتنی ۱۹۰% افزایش و مبلغ ۴.۸ میلیارد تومان، فروش خالص با ۲۹% رشد برابر ۱۷.۷ میلیارد تومان، سود عملیاتی ۱.۷ میلیارد تومان و ۱۱% رشد، مقدار تولید ۱۴% رشد و مقدار فروش هم ۱۰% رشد داشته است. ۱۷ تومان پوشش شش ماه سود. ۵۴ تومن انباشته هر سهم.

غفارس- رشد ۶ درصد فروش خالص به رقم ۱۴۱.۷ میلیارد، حاشیه سود ناخالص ۱۰.۲% با رشد ۱.۲ درصدی همراه بوده است، موجودی نقد با ۲۹۵% افزایش ۳.۵میلیارد و بدهی به شرکت های گروه با ۲۲۳% افزایش ۵.۸ میلیارد تومان. سود عملیاتی شرکت با ۴۳% افزایش

حرهشا- کاهش موجودی نقد ۷۵% رقم ۱۴۹ میلیون- رشد ۲۸% فروش رقم ۱۴ میلیارد، سود ناخالص رشد ۷۰% و رقم ۱.۱۶ میلیارد، سود خالص با ۱۱۶% افزابش ۶۴۴ میلیون تومان و به ازای هر سهم ۴۳ تومان، ۱۳۳ تومان انباشته و سود حداقل ۶۰ تومان، قیمت فعلی ۲۲۰ تومان.

خراسا- اسناد پرداختی با ۵۵۸% رشد رقم ۳۳.۲ میلیارد تومان، کاهش فروش ۹% رقم ۲۶۹.۶ میلیارد تومان، کاهش ۱۵% سود ناخالص ۱۴۴ میلیارد، سود خالص هم با ۱۸% کاهش ۱۴۷.۵ میلیارد تومان. قیمت خوراک گاز ۳۴۴۵ ریال و سوخت ۱۳۲۰ ریال- نرخ فروش دولتی ۶۱۲۵ ریالی، نرخ دلار ۳۳۱۴ تومان. مقدار فروش نیز ۱۴% افت.

شدوص- فروش ۲۹ میلیارد و ۴۲% پوشش و افت نسبت به سال پیش ۱۷.۶% افت فروش، کاهش حاشیه سود ناخالص، سود عملیاتی ۶۷۸ میلیون، ۷۶۵ میلیون خالص، افزایش مقداری تولید و فروش و موجودی مواد اولیه

ونفت- افزایش ۱۷۳۴ درصدی موجودی نقد عمدتا به علت فروش قشم به همراه اسناد دریافتنی بلند مدت.

همراه- رشد ۱۰% فروش و رقم ۴،۴۱۳ میلیارد، سود عملیاتی با ۷% افزایش ۱۳۶۸ میلیارد، سود خالص ۱۲۶۵ میلیارد تومان.

فملی- رشد ۷۴۸% اسناد پرداختنی رقم ۲۷۶،۹۰۰ میلیارد تومان، رشد پیش دریافت ها ۳۵۸% به رقم ۶،۶۴۸ میلیارد. فروش خالص کاهش ۳۸% و سود ناخالص کاهش ۵۶% و رقم فروش ۱،۴۷۱،۵۸۷ میلیارد تومان و رقم سود ناخالص ۴۴۷ میلیارد، حاشیه ناخالص از ۴۳% به ۳۰% رسیده است، سو عملیاتی با کاهش ۶۶% رقم ۳۰۶ میلیارد تومان، سود خالص ۱۸۷.۹ میلیارد و برابر با ۴۳ ریال به ازای هر سهم. رشد مقداری تولید ۱۷.۲% و رشد مقدار فروش منفی ۱۶% .

کتوکا- رشد ۲۳ درصدی فروش به رقم ۲۰.۹ میلیارد تومان، تغییر خاصی در شرکت روی نداده است و رشد در حد تورم صورت گرفته است. سود خالص ۳ میلیارد.

فاما- گزارش ضعیفی داشت و افت ۲۵% فروش و سود اخالص و مقدار تولید وفروش

دتولید- رشد ۱۷ درصدی فروش به رقم ۵۳.۹ میلیارد تومان،افت ۴% حاشیه سود ناخالص، نکته ی خاصی در گزارش نیست و معمولی.

درازک- رشد موجودی نقد و بدهی. ۱۲% رشد سود ناخالص و رقم ۵۳.۹ میلیارد، هزینه مالی رشد ۳۵% به رقم ۱۴.۹ میلیارد تومان، افت ۱۴% سود خالص و رقم ۳۲.۳ میلیارد تومان. افت ۵% مقدار فروش.

دلر- رشد ۲۲% فروش به رقم ۱۵۰.۷ میلیارد تومان، افزیاش حاشیه سود ناخالص و رشد این سود ۷۹ درصد و رقم ۵۱.۵ میلیارد تومان، رشد ۹۷%سود عملیاتی به رقم ۴۰.۹ میلیارد تومان. سود خالص ۱۰.۹ میلیارد تومان. رد ۱۶۶% موجودی نقد به رقم ۱۴.۷ میلیارد. رشد وجه نقد عملیاتی. رشد بیش از ۲۰% تولید و فروش مقداری.

*اتکای- رشد ۹۵ درصدی موجودی نقد به ۳ میلیارد، رشد بدهی به بیمه گران اتکایی ۲۰۸% رقم زیاد نیست، رشد ۱۲% حق بیمه به ۳۲.۳ میلیارد، رشد ۱۳۳% سود ناخالص فعالیت بیمه ای به رقم ۱۰.۳ میلیارد، رشد ۳۲% سود خالص به رقم ۳۷.۷ میلیارد تومان.

فولاد- پوشش ۴۹% از فروش ۴،۲۵۵ میلیارد، کاهش حاشیه ناخالص، پوشش ۷۴% سود خالص هر سهم ۱۰ تومان، افت مقدار تولید و فروش نسبت به سال گذشته به میزان ۵ و ۱۴ درصد و افزایش موجودی انبار به علت فضای رکودی فعلی، کاهش ۲۰ مبلغ فروش.

بنیرو- فروش ۵۷% پوشش به رقم ۳۶.۲ میلیارد تومان، افزایش حاشیه سود ناخالص و سود ناخالص ۱۰.۹ میلیارد، پوشش ۴۲ سودد خالص رقم ۶.۷ میلیارد. رشد ۵۰% مبلغ فروش و رشد مقداری تولید وفروش.

کباده- رشد ۲۶۱% پیش دریافت به رقم ۳.۵ میلیارد، رشد ۱۸۱% پیش پرداخت به رقم ۹۸۴ میلیون. گزارش ضعیف.

ثاباد- مثل پارسال تقریبا!!

فافزا- رشد ۲۰% فروش به رقم ۱۱.۸ میلیارد، افت ناخالص ۱۹% به رقم ۳.۲۶ میلیارد، افت ۴% خالص ۲.۴۲ میلیارد. رشد تولید و فروش مقداری.

مبین رشد ۱۳ درصدی فروش و ۲۰ درصدی سودناخالص، رشد ۳۶ درصدی سود خالص و پوشش ۳۵ تومانی.

ادامه دارد . . .

گزارشات از کدال

تحلیل بنیادی غپینو

شرکت مینو یکی از با سابقه ترین شرکت های صنایع غذایی در داخل کشور به شمار می آید و کمتر فردی را می توان نام برد که از محصولات این شرکت عریض و طویل استفاده نکرده باشد اما در اینجا قصد نداریم شرکت مینو را تنها ازین منظر بررسی نماییم و برای ما مهم شرایط مالی شرکت است چرا که ظهور رقبای بزرگ در این صنعت با از دست دادن بازار برخی محصولات همراه بوده است.

تحلیل بنیادی غپینو

این شرکت در سال ۱۳۳۸ تاسیس شده و در حال حاضر دارای سه واحد فرعی به نام های مینو فارس و آرایشی بهداشتی مینو می باشد.

شرکت در سال ۹۳ عملکرد قابل قبولی نداشته است و صرفا مسیر گذشته ی خود را پیموده است و با وجود گسترده شدن بازار محصولات خوراکی با افزایش سهم بازار شرکت مواجه نشده ایم. مسلما دنیای امروز تجارت نیازمند تغییر روش ها و به کارگیری استراتژی های دقیق تری می باشد.

شرکت با توجه به سابقه طولانی مدت خود و برند شناخته شده در صورت رفع تحریم ها با افزایش صادرات مواجه خواهد شد.

حاشیه سود غپینو

شرکت با وجود پیش بینی افزایش فروش ۱۶ درصدی در فروش ریالی ولی با کاهش سود ناخالص همراه است و این امر حاکی از کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت از ۳۰% به ۲۲% می باشد. همچنین حاشیه سود خالص شرکت پیش بینی سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۰% بوده است و در سال مالی ۹۳ برابر با ۱۲% بوده است و شرکت دلیلی بابت کاهش حاشیه سود اعلام ننموده است. در پایان نیز سود هم سهم شرکت با افزایش ۴ ریالی نسبت به سال گذشته ۵۰۴ ریال پیش بینی شده است. البته سود خالص شرکت به علت عملیات تسعیر ارز و زیان ناشی از آن در سال گذشته ۱۱.۶ میلیارد تومان کاهش یافته است و با حذف این مورد و در پیش گرفتن رویه ی قبل سود پیش بینی سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهشی ۲۲ درصدی داشته است.

ریسک مالی غپینو

شرکت از مشکل سرمایه در گردش ریسکی ندارد و مقدار هزینه مالی هم در سطح مطلوبی قرار دارد و نسبت به سال گذشته بر خلاف سایر صنایع این بخش افزایش اندکی را نشان می دهد و این هزینه در محدوده ۱۱ میلیارد تومان قرار دارد و همچنین شرکت توانایی در اختیار گرفتن تسهیلات با نرخ های مناسب را دارا می باشد و اکنون نیز ازین منظر شرایط خوبی دارد.

افزایش نرخ: شرکت در گزارش خود تقریبا در همه ی سبد محصولات خود افزایش نرخ را پیش بینی نموده است. البته با توجه به رویه ی این سالهای کشور و در نظر گرفتن روند تورمی کشور ما در شش ماه دوم شاهد افزایش تورم مواد غذایی هستیم و بدین ترنیب شرکت مینو نیز مانند سنوات گذشته و همگام با بازار در شش ماهه دوم افزایش نرخ ها را در قیمت محصولات خود دخیل خواهد کرد.

با توجه به سبد محصولات شرکت و وزن ریالی فروش هر یک از محصولات به صورت میانگین شرکت افزایش نرخی برابر با ۱۲% برای محصولات خود در نظر گرفته است و با توجه به در نظر گرفتن فروش محصولات جدید شکلات برای این محصول افزایش حجم نیز در نظر گرفته شده است. البته لازم به ذکر است که شرکت فروش محصولات خود را در بودجه مطابق با آخرین نرخ های سال ۹۲ در نظر گرفته است و افزایش ۱۵ درصدی فروش دور از ذهن نخواهد بود.

مواد اولیه صنایع غذایی مینو

شرکت عمده ی مواد اولیه ی مورد نیاز خود را از داخل تامین می کند و ارز بری این بخش به مقدار ۱،۶۳۲،۰۰۰ دلار می باشد و تقریبا ۱۹ درصد از خرید مواد الیه را شامل می شود که با توجه به پیش بینی فروش صادراتی ۵۲۹،۰۰۰ دلاری ریسک بالایی برای شرکت متصور نیست. شرکت برای روغن خوراکی نیز افزایش نرخی ۱۵% در نظر گرفته است که با توجه به عدم افزایش قیمت این محصول و روند قیمت های جهانی احتمال افزایش قیمت این محصول کم خواهد بود و باید موجودی شرکت مورد بررسی قرار بگیرد.

مصرف روغن شرکت با توجه به گزارش سه ماهه در سال گذشته ۵،۶۰۲،۰۴۹ کیلوگرم معادل با ۲۲۷،۵۳۳ میلیون ريال بوده است و برای امسال مصرف این کالا ۵،۹۵۶،۹۸۲ کیلوگرم معادل با ۲۵۶۴۹۴ میلیون ريال می باشد که نشان دهنده پیشبینی افزایش از هر کیلو ۴،۰۶۱ تومان به ۴،۳۰۵ تومان معادل با افزایش ۶% می باشد. با توجه به افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده نیازی به تعدیل نیست. و با توجه به اولین پیش بینی شرکت، قیمت روغن با ۱۵% افزایش از ۳،۹۷۹ تومان در سال ۹۳ به رقم ۴،۵۸۰ تومان در سال ۹۴ محاسبه شده است. با لحاظ کردن این موضوع سود شرکت قابلیت افزایش ۵ تومانی را دارد.

با این تفاسیر بهتر است ارقام این بخش مورد بررسی بیشتری قرار گیرد ولی با توجه به اندک بودن آن می توان از آن صرف نظر کرد.

به طور کلی شرکت نرخ خرید مواد اولیه را ۱۰% افزایش داده است.

روند گزارش دهی تاریخی غپینو

شرکت در سنوات قبل همواره در ارائه گزارشات به صورت محافظه کارانه عمل نموده است.

سبد محصولات شرکت و حاشیه سود محصولات مینو

 

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | سبد محصول غپینو

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود حاشیه سود ناخالص محصول ویفر از همه بالاتر است و پس از آن آدامس با حاشیه ناخالص ۳۶ درصدی قرار دارد و با در نظر گرفتن گستردگی بازار آدامس کشور و ورود رقبای داخلی پیش بینی میشه فعالیت ها در این بخش افزایش داشته باشد. در بخش فروش صادراتی نیز در این محصول حاشیه سود ناخالص مناسبی وجود دارد و با رفع تحریم ها شرکت می تولند بازارهای خوبی در کشورهای خارجی نظیر آفریقا داشته باشد و فروش مناسبی را با این چشم انداز کسب کند.

شرکت در حوزه ی آدامس حرکت مناسبی داشت و توانست از فرصت موجود به خوبی بهره برداری نماید و اقدام در جهت تنوع محصولات شکلاتی هم به نظر با استقبال مناسب تری همراه خواهد شد و توانایی شرکت برای سالهای آتی را نشان می دهد. حجم دلاری بازار محصول شکلات در منطقه ی خاورمیانه و آسیای میانه ۱۰ میلیارد دلار برآورد میشود که سهم ایران در این بازار در حدود ۵ درصد است و در داخل هم با بازاری ۲۰۰ میلیارد تومنی مواجه هستیم و توسعه ی این خط همچنان ادامه خواهد داشت.

عرضه اولیه شرکت های زیر مجموعه مینو

این شرکت برنامه ی عرضه ی آرایشی بهداشتی مینو را به فرابورس دارد. سرمایه ی این شرکت ۱۵ میلیارد تومان می باشد که مشتمل بر ۱۵۰ میلیون سهم به ارزش دفتری ۱۰۰ تومان می باشد. این شرکت به ازای هر سهم ۴۷ تومان سود خواهد ساخت که ۱۰ درصد ازین مبلغ را تقسیم خواهد نمود. در صورت عرصه ی این شرکت می توان درآمد غیر عملیاتی نیز شناسایی نماید که البته با وجود قطعی نبودن این اتقاق در سال مالی ۹۴ و سنگین نبودن مبلغ می تواند از آن چشم پوشی نمود.

طرح توسعه غپینو

خط تولید استحصال دانه کاکائو.

طرح دیگر شرکت طرح تولید پیتزا می باشد که از آن می گذریم و نیازی به بررسی ندارد . . . !

تحلیل بنیادی غپینو بر اساس گزارش میان دوره

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | نرخ فروش سه ماهه غپینو

شرکت در سه ماهه ی ابتدایی سال موفق به فروش ۵۹.۷ میلیارد تومان شده است و ۲۰% از بودجه ی سالیانه ی خود را پوشش داده است همچنین حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماهه ی ابتدایی با با ۳% کاهش نسبت به پیش بینی سالیانه ی ۲۲درصدی همراه بوده است که می تولند حاکی از ترکیبات فروش شرکت باشد/ با توجه بته فضای رکودی و ارائه ی تخفیفات افت حاشیه سود ناخالص تا حدی طبیعی خواهد بود. این نسبت در سال ۹۳ برابر با ۲۷.۸% بوده است و کاهش ۵ درصدی آن نسبت به سال ۹۳ قابل بررسی خواهد بود.

بدین ترتیب سود ناخالص شرکت در پایان سه ماهه ی ابتدایی ۱۱.۶ میلیارد تومان بوده است و ۱۸% از بودجه ی اعلامی را شامل می شود. سود عملیاتی شرکت نیز نسبت به سه ماهه ی ابتدایی سال گذشته کاهش یافته است و سیگنال مناسبی ارزیابی نمی شود و هرگونه تصمیم گیری در خصوص شرکت را متکی به گزارش شش ماهه می کند. در پایان با اضافه شدن سایر درآمدها به میزان ۲.۵ میلیارد تومان سود خالص شرکت برابر با ۶.۷ میلیارد تومان شده است و به ازای هر سهم ۱۰.۷ تومان سود ساخته شده است و پوششی ۲۱ درصد داشته است. اطلاعات سه ماهه ابتدایی سال ۹۴ در مقایسه به سه ماهه ابتدایی سال ۹۳ امیدوارکننده نیست و تصمیم گیری با توجه به گزارش شش ماهه از ریسک اقدام احتمالی خواهد کاست.

شرکت در سه ماهه نسبت به سه ماهه ی سال گذشته ۶.۳% کاهش مقداری تولید داشته است و از منظر تولید شرایط مناسبی نداشته است و تقریبا در همه ی محصولات جز ویفر و شیک با کاهش مقداری تولید مواجه هستیم و ۲۱% از بودجه ی تولیدی پوشش داده شده است. همینطور با توجه به فعالیت شرکت با کاهش تولید با کاهش فروش هم مواجه هستیم. در جدول زیر می تولنید تغییرات نرخ فروش هر کیلوگرم از محصولات را مشاهده بفرمایید:

با توجه به جدول مشخص است که تغییر نرخی صورت نگرفته است و جدول خود گویا هست و نیاز به توضیح بیشتری نیست.

با کاهش مقدار تولید و به تبع آن فروش در بخش مصرف هم کاهش مصرف را شاهد هستیم ولی به علت افزایش دستمزد ها و عدم افزایش قیمت محصول در بهای تمام شده ی محصولات و حاشیه ی سود آن ها کاهش را نشان می دهد.

شرکت ۱۹% از مواد اولیه خود را که بیشتر شامل “مالتیتول” و “مانتیتول” می شود را از خارج از کشور تهیه می کند و نرخ دلار را ۳،۳۲۱ تومان در نظر گرفته است و ریسکی ازین ناحیه به شرکت تحمیل نمی شود. در کل عملکرد شرکت در سه ماهه قابل قبول ارزیابی نمی شود و با در نظر گرفتن گزارش شش ماهه می توان تصمیم کم ریسک تری گرفت.

تحلیل بنیادی غپینو بخش ترازنامه

در بخش دارایی جاری با افزایش ۴میلیارد تومانی سفارشات رو به رو هستیم و هیچ تغییر قابل توجهی دیده نمی شود. همچنین سود انباشته شرکت به ازای هر سهم برابر با ۱۱۲ تومان می باشد.

تحلیل نسبت های مالی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو

دوره وصول مطالبات مینو

در سال ۱۳۹۳ برابر با ۱۳۵.۱۹ و در سال ۱۳۹۲ برابر با ۱۰۴.۷ بوده است. انتظار می رود ادامه ی این روند به بخش مالی و نقدینگی شرکت فشار بیاورد و با توجه شرایط رکودی افزایش این نسبت در سال ۹۴ نیز مورد انتظار است.

دوره گردش موجودی کالا مینو

این رقم در سال ۹۳ برابر با ۵۵.۶۷ و در سال ۹۲ برابر با ۴۶.۶ بوده است، در این دوره کاهش فروش در سال ۹۳ از منظر ریالی و مقداری (تقریبا ۱% ریالی و ۱۱% مقداری) را داشته ایم.

نسبت جریان نقد عملیاتی به فروش غپینو

این نسبت را از منظر تغییرات نقدینگی مورد بررسی قرار می دهیم و نتایح در جدول زیر مشخص است:

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | جریان نقد عملیاتی به فروش غپینو

به نظر بررسی روند ۵ ساله ی شرکت با توجه به شرایط اقتصاد کلان بتواند دید بهتری به ما بدهد البته در صورتی که سیاست های شرکت در طی دوره ی بلند مدت از روند مناسبی برخوردار باشد و با توچه به اینکه این مهم عملا برقرار نبوده است از آن صرف نظر شده است. شرکت در سه ماهه ی ابتدایی سال نیز اندکی ضعیف تر عمل نموده است و این با توجه به شرایط رکودی اقتصاد قابل چشمپوشی است.

تحلیل بنیادی غپینو و نرخ رشد شرکت

شرکت در طول ۷ سال اخیر نرخی رشدی برابر با ۳۰.۶۵% در سود خالص داشته است و ازین منظر از نرخ مناسبی برخوردار است و در صورتی که سود آن را بخواهیم فارغ از مباحث اقتصاد کلان در نظر بگیریم سود خالص شرکت در حدود ۹۰% رشد را نشان می دهد و از ۱۶.۹ میلیارد تومان در سال ۸۷ به ۳۲.۳ میلیارد در پیش بینی سال ۱۳۹۴ تومان رسیده است. ( فرض می کنیم با توجه به صنعت و فضای اقتصادی فعلی سود اعلامی شرکت ساخته خواهد شد)

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | نرخ رشد تاریخی

نرخ رشد میانگین سالیانه غپینو :

 

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | نرخ رشد غپینو

شرکت در مقام مقایسه با سایر صنایع و گروه خود عملکردی معمولی داشه است و اتفاقات آن ارزش بررسی دارد.

تحلیل بنیادی و تحلیل حاشیه سود غپینو

رگرسیون حاشیه سود

در اینجا نمودار حاشیه سود ۷ سال اخیر شرکت به نمایش در آمده است:

تحلیل بنیادی غپینو | حاشیه سود خالص غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | حاشیه سود خالص غپینو

با این تفاسیر و مطابق نمودار حاشیه سود شرکت تغییرات خاصی نخواهد داشت و پیش بینی شرکت با احتمال بالایی محقق خواهد شد.

در نمودار زیر برای بیرون کشیدن سود عرضه و ضرر تسعیر ارز نمودار سود عملیاتی شرکت نیز قرار داده شده است:

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | حاشیه سود عملیاتی غپینو

تحلیل استراتژی معاملات

 

حال برای تست تطبیق اطلاعات شرکت با استراتژی معاملاتی نرخ رشد سالیانه (۵ سال اخیر) را بررسی می کنیم.

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | نرخ رشد سالانه غپینو

نرخ رشد سالیانه شرکت از نوسان بالایی برخوردار است که البته در پنج سال اخیر تحت شرایط خاص اقتصادی بوده است و کاملا قابل اتکا نیست و با آمدن گزارش شش ماهه می توان در مورد خرید یا فروش سهام تصمیم قطعی گرفت.

تحلیل بنیادی غپینو

 

حال با تمام تفاسیر و جمع بندی ها سود تحلیلی امسال را برآورد می کنیم و سپس تصمیم گیری بر اساس این دو سناریو. سناریو یک : پیش بینی خود شرکت سناریو دو: سود تحلیلی

تحلیل بنیادی غپینو

تحلیل بنیادی غپینو | تحلیل سناریو

سناریو تحلیلی با فرض افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش حاشیه ی سود شرکت و دیگر مفروضات ذکر شده در همین گزارش تحلیلی می باشد.

با توجه به اطلاعات گزارش تحلیلی و ثبات شرایط افتصادی سود هر سهم شرکت مطابق سناریوی خوشبینانه قابلیت افزایش به ۷۰ تومان به ازای هر سهم را دارد. بدیهی است که با تغییر شرایط کلان یا خرد پیش بینی شرکت یا سود تحلیلی تغییر خواهند کرد ولی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی فعلی بعید به نظر می رسد سود خوشبینانه محقق شود و محدوده ی پوشش سود در همان حدود اعلامی شرکت در شرایط فعلی قابل محقق است.

افزایش سرمایه غپینو

شرکت در سال ۹۴ قصد افزایش سرمایه از ۶۳۰ میلیارد به ۱،۰۰۰ میلیارد معادل ۵۸.۷% را دارد. با توجه به اینکه این افزایش سرمایه از انباشته است به سهامداران سهام جایزه تعلق می گیرد و شرایط رفتاری سهامداران حاکی از استقبال از این نوع افزایش سرمایه می باشد و در صورت بهبود ریسک های سیتماتیک و شرایط مناسب بازار انتظار رشد قیمت سهم انتظار بی جایی نخواهد بود.

روند قیمت سهم (تحلیل تکنیکال غپینو)

 

تحلیل تکنیکال غپینو

تحلیل تکنیکال غپینو در شهریور ماه

حال تایید حرکت و روند در مهر ماه

تحلیل تکنیکال غپینو

تحلیل تکنیکال غپینو در مهر ماه

تحلیل بنیادی اتکای

تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایران

 

در این گزارش بیمه اتکایی ایران از منظر تحلیل و استراتژی کانسلیم مورد بررسی قرار گرفته است و ارزش گذاری این شرکت با توجه به شرایط مالی سالهای اخیر صورت گرفته. توجه شما را به این مطلب جلب می نمایم.

این روزها با توجه به چشم انداز رفع تحریم بحث شناسایی گروه های پیشرو بسیار حائز اهمیت است و تا بدین جا هم سعی کرده ام مباحث مختلف حول این مبحث را در اینجا هم قرار دهم . در بین گروه های تحت تاثیر گروه بیمه اندکی مغفول واقع شده است و البته به نظرم به برخی از گروه ها نظیر گروه خودرو بیش از اندازه توجه شده بود که البته در افت اخیر تا حدی این امر اصلاح شده است و مطمئنا رشد این گروه ها ادامه دار نخواهد بود و یکی از مهمترین اهدافم در گذاشتن مطلب قبل تاکید بر همین حرکت بازارها بوده ااست و تاکید بر این امر مهم افتصادی که رشد هیچ گروهی نمی تواند تا ابد دامه داشته باشد و با چرخه هایی دو تا سه ساله مواحه می شوند و سپس فار استراحت. گروه خودرو نیز مطمئنا از این قائده مستثنی نخواهد بود. گروه بیمه با رفع تحریم عا و حرکت به سمت رونق اقتصادی با رشد مواجه خواهد شد ولی در هر گروه ترجیح این است که ارزشمندترین سهم مورد توجه باشد. در این بین بیمه ی اتکایی به نظر گزینه ی مناسبی به نظر می رسد. بیمه ها با توجه به سرمایه ی خود مجاز به صدور بیمه نامه و قبول مسئولیت بیمه ای هستند و در مواقعی با توجه به حجم قرارداد بیمه و سرمایه ی خود مقداری از مسئولیت بیمه ای را اصطلاحا به یک بیمه ی دیگر تکیه می کنند و بدین ترتیب ریسک فعالیت خود را هم با رقم تعهدات پوشش می دهند، با توجه به این محدودیت بیمه های اتکایی پا به عرصه ی حضور گذاردند و وظیفه ی این بیمه ها تنها خاصیت اتکایی آنهاست و عملیات دیگری انجام نمی دهند و با دریافت بخشی از حق بیمه ی صادره این اتکا صورت می گیرد (اغلب اوقات رقمی کمتر از واقعیت)، الیته در بورس ما تنها یک بیمه اتکایی وجود دارد که ان هم بیمه ی اتکایی هست و سهامدار عمده آن بانک پاسارگاد می باشد ولی صرفا بیمه ها می توانند به شرکت های دیگر بیمه ای نیز اتکا نمایند.

سرمایه شرکت با ۳۱% افزایش سرمایه از انباشته به رقم ۲،۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است و ارزش دفتری شرکت نیز به ازای هر سهم برابر با ۱۲۵ تومان می باشد و با در نظر گرفتن قیمت فعلی ۱۷۰ تومان با ارزش بازاری شرکت فاصله ای ۴۵ تومانی دارد.

همچنین شرکت برای امسال پیش بینی سودی معادل با ۲۳ تومان داشته است که نسبت به سال گذشته افزایشی ۱۸% داشته است. در شش ماهه نیز نزدیک به ۱۳ تومان از سود پیش بینی را محقق کرده است.

با توجه به اتکایی بودن عملیات شرکت در صورت سود و زیان شرکت ارقام مربوط به صندوق خسارت و بهداشت و نیروی انتظامی صفر می باشد و البته این از مزایای شرکت به شمار می آید. عملیات شرکت از ریسک پایین تری نسبت به شرکت های بیمه داشته است ولی مهمترین نکته از دید من چشم انداز سال مالی ۀتی و رفع تحریم ها و به تبع آن افزایش فعالیت های شرکت های بیمه و به تبع آن بیمه ی اتکایی نیز با رشد مواجه خواهد شد. نرخ رشد شرکت در پنج سال اخیر برابر با ۱۹% بوده است و نرخ رشد حق بیمه نیز برابر با ۳۳% بوده است و این مهم به جذابیت این شرکت می افزاید ولی با توجه به افت سود در شش ماهه به نظر انتظار تا گزارش نه ماهه حرکت معقولاه تری می باشد. از منظر استراتژی کانسلیم این سهم بهتر است در واچینگ لیست قرار بگیرد و زیر ۱۶۰ تومان قابل بررسی است و قیمت فعلی سهم نیز برابر با ۱۷۰ تومان می باشد.

نرخ رشد سود بیمه اتکایی ایرانیان - نرخ رشد حق بیمه - تحلیل بنیادی اتکای

نرخ رشد سود اتکای – تحلیل بنیادی

سهامداران عمده شرکت هم تقریبا حرکات معقولانه ای دارند و روند قیمتی شرکت هم امن به شمار می آید و بیمه پاسارگاد نیز به عنوان حامی حقوقی سهم عملکرد مناسبی دارد و از منابع خوبی نیز بهره مند است.

این هم جدول:

تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایرانیان - کانسلیم

تحلیل بنیادی اتکای بر اساس کانسلیم

در این تحلیل بنیادی سعی شد که به اتکای بر مبنای استراتژی کانسلیم نیز پرداخته شود و سهم ازین منظر نیز مورد بررسی قرار بگیرد و امید است که بتوان سرمایه گذاری خوبی ترتیب داد.

امیدوارم همیشه شاد باشید

با آرزوی موفقیت بیشتر

خدانگهدار همگی

——————————————————————————————–

تحلیل بنیادی اتکای

بررسی سهم با کانسلیم

کانسلیم اتکای

بررسی بنیادی بیمه اتکایی

روانشناسی بازار

روانشناسی بازار و تاثیر رفتار اقتصادی اطرافیان بر شما

 

 

با عرض سلام و ادب خدمت شما عزیزان

این هفته فرصتی شد که اندکی به مطالعه در مبحث مالی رفتاری حوزه ی مورد علاقه ام بپردازم و در خلال این امر بهتر دیدم نکته ای جالب را که در حوزه ی صرفه جویی مشاهده کردم که قابل تعمیم به بازارهای مالی و حیطه ی فروش و بازاریابی محصولات نیز هست را برای شما هم بازگو کنم. متن مقاله طولانی بود و سعی دارم در چند سطری خلاصه ی آن را به بیان خودم عرض کنم.

چند سال پیش گروهی از دانشجویان دوره ی لیسانس قصد داشتند که بتوانند قدمی در جهت صرفه جویی در مصرف در یک محله از کالیفرنیا بردارند و قصد داشتند تا از مردم درخواست کنند تا کولرهای خود را خاموش  کنند و به جای آن از پنکه استفاده کنند و به این منظور اتاق فکری تشکیل دادند و بر روی این مسئله فکر کرده و چند راهکار را تدوین کردند.

راهکار اول: محاسبات شروع شد و یک تیم به بررسی مبلغ صرفه جویی در صورت کاهش ۲۰ درصدی مصرف پرداختند و تراکت هایی در آن بخش توزیع کردند مبنی بر اینکه شما با کاهش ۲۰ درصدی مصرف خود مبلغی معادل به ۴۰ هزار تومان در هزینه ی آب شما صرفه جویی خواهد شد. متن پیام این بود: “آیا می دانستید که میتوانید ماهانه ۴۰،۰۰۰ تومان در تابستان پس انداز کنید؟” پس کولر ها را خاموش و پنکه را روشن کنید.

راهکار دوم: تیمی مسئول شدند بر روی مدیریت مصرف آب و تحریک احساسات و به آنها گفته شد که با خاموش کردن کولر و استفاده از پنکه به محیط زیست کمک کنند.

راهکار سوم: به مردم محله گفتند که یکی از ویژگی های یک شهروند خوب مدیریت مصرف است و شهروندان خوب مانع از قطعی برق خواهند شد.

راهکارها داده شد و فرض آن ها مثل من و شما این بود که مطمئنا راهکار اولی بهترین بازخورد را خواهد داشت، نتایج ماهانه جمع آوری شد ولی همه چیز مطابق فرضیه نبود و هیچ کدام ازین راهکارها هیچ اثری بر مصرف مردم نداشتند.

اما راهکار چهارم: پیام این بود: “موقع نظرسنجی ها ۸۰ درصد از همسایگانتان گفتند که آن ها کولرهایشان را خاموش کرده اند و پنکه روشن کرده اند، لطفا به آن ها ملحق شوید!”

نتیجه فوق العاده بود و راهکار چهارم تاثیر قابل توجهی بر روی مدیریت مصرف مردم داشت.

امیدوارم آن چه را که باید از دید خود به خوبی درک کرده باشید. این رفتارها بسیار آشناست، بعضا که برای ارائه مشاوره به فروشندگان به بحث حول موضوعاتی نظیر این مبحث با آنها می پردازم این رفتارها به راحتی قابل مشاهده است و می توان آن را به مباحث بسیاری تعمیم داد.

حال با تکیه بر مالی رفتاری و روانشناسی بازار سهام می توان بسیاری از صفوف خرید و فروش و نحوه ی چینش سفارشات به تحریک طرف تقاضا یا عرضه پرداخت و با تحلیل تاثیرات رفتار اقتصادی اطرافیان می توان از هیجانات دوری نمود.

امیدوارم سراسر زندگیتان با لبخند عجین شود.

با آرزوی سلامتی

شاد و پیروز باشید.

————————————————————————————————————–

روانشناسی بازار

مالی رفتاری

تاثیر رفتار اقتصادی دیگران بر ما

بهبود عملکرد

روانشناسی بازار-تاثیر رفتار اقتصادی اطرافیان بر شما

چرخه اقتصاد جهان

چرخه اقتصاد جهان و بحران مالی جهان

سلام و درود خدمت شما عزیزان

سالهاست این بحث در دنیای مالی جریان دارد. کارایی یا ناکارایی. کارایی چه می گوید؟! ناکارایی چه می گوید؟! ازین بحث های ابتدایی که بگذریم نکته اینجاست واکنش ها به اقدامات چین همچنان در بورس های جهانی دنبال میشه و فضای اقتصاد رو متلاطم کرده.

از سویی به قول آقای بافت که آپشن ها را سلاح های کشتار جمعی می دانند، حال این آپشن ها چندین برابر بخش حقیقی اقتصاد هستند و هر افتی بازار جهانی را با اهرم ها چند برابر بازخورد می دهد.

نفت هم به زیر ۴۰ دلار رفت و به نظر می آید پولبکی داشته باشد و باید دقیق تحت نظر بگذاریم و این حرکت یار قدیمی اقتصاد ما، ترسی بر چهره ی رنجور اقتصاد انداخت و نگاه ها به بامداد دوشنبه است و حرکات هیجانی ابتدایی بازارها. گزارشات حاکی از اینه که در این مدت بخش زیادی از پولهای سرمایه گذاری شده در کشورهای در حال توسعه در حال خروج است و یا مراحل پایانی خروج را می گذارند که اگر این ها را اسمارت مانی بنامیم پربیراه نرفته ایم! اما اگر پس زمینه ی فاندی ذهنمان مبنی بر ریزش بازارهای کالایی باشد مامن جدید کجا خواهد بود؟

اتفاقات و اخبار موجود را که در زمینه ی ذهنم مرور می کنم و قطعات پازل را که در کنار هم قرار می دهم به یک نتیجه می رسم، حرکت پول به سمت کشورهای توسعه یافته!

در هر صورت اقدام چین در تغییر رویه به سمت خدمات بدون تلفات نیست و نخواهد بود و دولت مردان چینی در صورت موفقیت به واقع می شود گفت در بهترین زمان و بهترین عملکرد این مهم را صورت داده اند و رشد اقتصادی این کشور هموارتر خواهد شد، اما چه به سر بازارهای کالایی خواهد آمد. اگر بخواهیم market cycle را مبنا قرار دهیم.

چرخه های اقتصادی را که در نظر می گیریم. تقریبا رشد کشورهای آسیای جنوب شرقی به خصوص چین از سالهای پایانی قرن بیستم آغاز میشه و حرکت پول از کشورهای توسعه یافته به این کشورها را شاهد بودیم و دهه ی ۱۹۹۰ شاهد رشد بی مهابای اقتصادهای بر پایه ی مواد اولیه بودیم. برای مثال قیمت نفت در ابتدای ۱۹۹۰ میلادی ۲۳ دلار و در سال ۲۰۰۵ میلادی به ۵۰ دلار رسید. به هر صورت هیچ بخشی رشد همیشه پایدار نخواهد داشت و نمی توان انتظار ریزش را نداشت و ریزش هر چیزی را متاثر از تئوری توطئه دید. بحثی هم در اقتصاد داریم که بی ربط نیست و آن هم این که رشد اقتصادی هیچ شرکتی برای سالهای متوالی نمی تواند از رشد اقتصادی آن کشور بیشتر شود، چرا که ادامه ی این روند موجب بزرگ تر شدن شرکت از دولت خواهد شد و این امکان پذیر نخواهد بود!!

اگر قرار به چرخش اسمارت مانی از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته باشد باید کمی در بازار دست به عصاتر حرکت کنیم.  چرا که نگران کننده اینجاست که تقریبا اکثر صنایع ما در بخش پایین دستی فعال است و در بخش بالادستی حرف خاصی برای گفتن نداریم و ازین منظر کشور ریسک بالایی دارد.

همچنان حرکت خاصی نباید از بازار انتظار داشت. به تازگی اخبار خوبی از پرداخت مطالبات پیمانکاران به وسیله ی اوراق خزانه شنیده می شود که حرکت بسیار مناسبی خواهد بود و دست دولت را اندکی بازتر خواهد کرد ولی سمت تاریک ماجرا حجم عظیم مطالبات دولت به بانکها و عدم نقدشوندگی دارایی های فیزیکی این موسسات و تمدید وام های قبلی صنایع و ادامه ی کمبود سرمایه در گردش در صنایع و عدم بهبود امور. صنایع ما مشکلات بسیاری دارند و شخصا با تعدادی از آن ها ارتباط دارم و از نزدیک از رنجی که می کشند باخبر هستم، از سویی دیگر همگی با امید به اصلاح و رشد اقتصادی وام هایی عمدتا کوتاه مدت گرفته اند و بهره هایی سنگین و همنوایی این ساز با رکود بازار آهنگ غم اگیزی را در فضای بازارها پخش می کند.

مدت ها پیش دکتر ادیب در جلسه ای اطلاعاتی را مطرح کردند و سعی کردم این داده ها را در زیر درج کنم و البته بخش هایی از آن را که اطلاعات بیشتری داشتند تا آنجا که ذهنم توان یاری داشت به سخنان ایشان در زیر اضافه کردم.

در دهه ی ۷۰ میلادی آمریکای لاتین رشد زیادی داشت و به واسطه ی پایین بودن نرخ بهره در آمریکا از فرصت بهره برد و وام های سنگینی از این کشور و اروپا به ویژه انگلیس اخذ کردن، نرخ بهره در دهه ۷۰ تقریبا هر سه تا چهار ماه یک بار پایین می آمد، ارزش دلار هم در دهه ی ۷۰ میلادی رو به کاهش بود. به این ترتیب اینها از وام گرفتن سود خوبی می بردند و رشد اقتصادی بسیار خوبی را تجربه کردند. کشورهای برزیل، آرژانتین و مکزیک بیشتر از بقیه در این منجلاب فرو رفتند. این وام ها همگی برای بهبود زیرساخت های این کشور ها صرف میشد.

۸۰ درصد از وام هایی که کشورها میگرفتند وام کوتاه مدت بود. در فاصله ی سالهای ۷۹ تا ۸۴ میلادی  آمریکا اعلام کرد که دیگه مانند سابق وام نمیدهم و نرخ بهره بالا رفت و دلار افزایش پیدا می کند. یعنی افزایش شدید بهره و تمدید وام های گذشته و اضافه بر آن توان درآمد این کشورها پاسخگوی بازپرداخت این وام ها را نداشت را که با وجود توسعه ی زیرساخت ها هنوز به توسعه ای پایدار نرسیده بودند. در این برهه از زمان که با انقلاب ایران همزمان می شود و صادرات نفت ایران نصف شد و جنگ ایران و عراق باعث رشد نفت به سطح ۴۰ دلار شد و آمریکای لاتین با نفت گران با مشکلات بسیاری مواجه شد. این سیکل تا به حال ۴ بار اتفاق افتاده است. و در این سالها نیز این شرایط مجدد اتفاق افتاده است و ابتدا سیاست تسهیل کمی و کاهش ارزش دلار، قطع این سیاست و به تازگی احتمال افزایش نرخ بهره در سپتامبر.

این بخشی از صحبتهای دکتر ادیب بود که البته بخش هایی که اطلاعات آن کمتر بود را بنده قرار دادم تا مطالعه اش راحت تر شود. برای آشنایی با بحران بدهی آمریکای لاتین این مقاله ی ویکی پدیا هم بد نیست.

 با همه ی این تفاسیر همچنان معتقدم باید در حرکات اندیشه ی بیشتری داشته باشیم و هر حرکت تندی می تواند ضرر مالی بدی را همراه داشته باشد.

در پایان هم یک نموداری چند وقت پیش دیدم و بد ندیدم در اینجا هم قرار دهم و شاید فرصتی شد بر روی آن ها صحبتی داشته باشیم.

مشاوره مالی | مالی شخصی | آموزش بورس | قیمت طلا | مشاوره خرید سهم | قیمت نفت| کامودیتی

رابطه ی قیمت طلا و نفت

به امید فردایی بهتر

شاد و پیروز باشید.

————————————————————————————————

چرخه اقتصاد جهان

چرخه های بازار بورس

دوره های صعود و نزول اقتصاد

بحران اقتصادی سال ۱۹۹۰

اقتصاد سال ۱۹۹۰