بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸

بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸

بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸

بهترین فرصت سرمایه گذاری

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۹۷ چیست؟
سودآورترین سرمایه گذاری در سال ۹۷ چیست؟
بهترین راه سرمایه گذاری پول چیست؟

در سال آتی انتظار چه اتفاقاتی را در سطح جهان دارید؟

به نظر شما افزایش قیمت فلزات ادامه دار است؟

در قبرس ملک بخریم؟

به روسیه صادرات کنیم؟
در سال ۲۰۱۸ چه اتفاقی خواهد افتاد؟
سال ۱۳۹۷ کدام صنایع پیشرو خواهند بود؟

دویچه بانک در پایان هر سال در گزارشی ریسک های سال بعد را مشخص کرده و برای سرمایه گذاران خود به صورت VIP گزارشی از آن را ارائه می کند. امسال نیز طبق روال این لیست برای سرمایه گذاران دویچه ارسال شده است و در این مقاله با ترجمه عناوین آن به بررسی موردی هر یک از ریسک های اعلامی پرداخته ام و اثر آن بر بازارها را با توجه به اتفاقات اخیر و تجربه ای که در سالهای فعالیت شخصی ام به عنوان مشاور سرمایه گذاری داشته ام درآمیخته ام تا این مقاله کاربردی مناسب برای شما داشته باشد. در این مقاله با بررسی ریسک های سال آتی به پیش بینی سال ۱۳۹۷ و سال ۲۰۱۸ نیز پرداخته شده است. مطمئنا اطلاع از اتفاقات مورد انتظار سال های آتی در تقویت هوش مالی شما و عملکرد بهتر مالی در زندگی تان موثر خواهد بود.

چشم انداز سال 1397

ریسک های سال ۲۰۱۸ از دید دویچه بانک

دویچه بانک اخیرا در گزارشی، فهرستی از ریسک های سال ۲۰۱۸ را مطرح کرده است. از مهم ترین ریسک های مد نظر این بانک سرمایه گذاری،‌ ریزش قیمت بیت کوین، بالا رفتن تورم و بحران کره ی شمالی می باشد. در این مقاله سعی کرده ام برای هر یک از ریسک های مد نظر دویچه بانک، توضیحاتی ارائه دهم تا مفهوم برای شما واضح تر باشد.
دویچه بانک با توجه به رشد قیمت بیت کوین، از این ابزار به عوان یک پدیده ی مالی که افزایشی چند برابری را نصیب بازارهای مالی کرده یاد کرده است. در حال حاضر نیز بسیاری از فعالان بازارهای مالی و اقتصاد دانان در گیر و دار آینده ی ارزهای دیجیتال قرار دارند. در این خصوص توجه شما را به مقاله ای در خصوص آینده ی بیت کوین جلب می کنم.

اما مهم‌ترین اتفاقاتی که انتظار داریم در سال ۲۰۱۸ با آن رو به رو شویم:

 • افزایش تورم آمریکا در سه ماهه ی دوم از سال ۲۰۱۸

افزایش تورم آمریکا می تواند موجب رشد نرخ بهره ی ایالات متحده بشود و بنا بر قاعده ی تیلور اگر تورم از مقدار مورد نظر بیشتر باشد به منظور کنترل آن، نرخ بهره افزایش یابد و افزایش نرخ بهره هم موجب افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت یا ثبات قیمت طلا خواهد شد.

 • بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) در فصل دوم سال ۲۰۱۸ سیگنال هایی در جهت خروج از سیاست انبساطی به بازارها خواهد داد.

خروج از سیاست های انبساطی موجب افزایش ارزش یورو خواهد شد. با این تفاسیر به صادرکنندگان و شرکت های تولیدی همچون سال گذشته توصیه می شود در انعقاد قرارداد، ارز مبنا جهت صادرات را ترجیحا یورو قرار دهند.

 • اسپرد بین اوراق قرضه ی آمریکا (اوراق کم ریسک) و اوراق با بازده بالا (جانک) افزایش خواهد یافت. چرا که اشتهای کمتری به اینها از خارج از کشور وجود دارد.

 پیش بینی سال 2018

 • رهبر جدید فدرال رزرو آزمایش می شود که آیا سیاست های فدرال رزرو بر مبنای داده های اقتصادی هدایت می شود یا انگیزه های سیاسی؟)

 • تورم آلمان افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

این مهم می تواند بر ارزش یورو تاثیر قابل توجهی بگذارد و حتی در بلندمدت موجب رشد نرخ بهره ی یورو خواهد شد.

 • سطح دستمزدها در آلمان به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

این مسئله می تواند از تبعات افزایش تورم یا حتی موجب ایجاد تورم در آلمان بشود. ایجاد تورم در مهم ترین کشور اتحادیه اروپا، سیاست های انقباضی را در پی خواهد داشت و افزایش ارزش یورو.

 • نرخ های منفی اوراق قرضه ی دولتی در به پایان می رسد و بر بازارهای جهانی اثرگذار خواهد بود.

این مسئله موجب افزایش ارزش یورو خواهد شد. با این اوصاف به شرکت های صادرات محور توصیه می شود در سال آتی نیز قراردادهای خود را به نرخ ارز یورو منعقد کنند.

 • تغییر رییس بانک مرکزی ژاپن

در این سیاست نرخ های اوراق قرضه ۱۰ ساله ی دولتی بازدهی در حدود ۰ دارند. بانک های مرکزی عموما قادر به کنترل نرخ های بهره کوتاه مدت دارند اما بانک مرکزی ژاپن باور دارد که فرم از سیاست تسهیل کمی به کنترل نرخ های ده ساله و کاهش منحنی بازده کمک می کند. یعنی تفاوت بین بازده اوراق قرضه کوتاه مدت (که در ژاپن منفی است) و اوراق قرضه بلندمدت افزایش می یابد. این مسئله سودآوری بانک ها را افزایش می دهد. به صورت کلی افزایش فعالیت بانک ها موجب گستردگی فعالیت اقتصادی و تورم بالاتر می شود.

 • فروش اوراق قرضه و باندهای دولتی توسط بانک های مرکزی

 • عدم هماهنگی ارزش واقعی (ارزش بازاری) و ارزش بنیادی شرکت ها (محاسباتی) در بازار سهام آمریکا

این مسئله می تواند موجب کاهش قیمت ها در بازار سهام ایالات متحده ی آمریکا بشود. کاهش قیمت ها در این بازار و اصلاح شاخص های بورس در این کشور بر شاخص دلار اثرگذار خواهد بود.

 • اصلاح بازار سهام آمریکا نه برای یک دوره ی بلندمدت، آیا بازار آماده ی یک اصلاح کوچک هست؟

اصلاح احتمالی بازار کوتاه مدت خواهد بود.

 • افزایش ولاتیتی بازارها، چرا که تورم بالاتر رفته، شوک های ژئوپلتیک یا کاهش سیاست های تسهیل مقداری بانک مرکزی اروپا

این مسئله موجب افزایش نوسانات بازارها تحت تاثیر بی اعتمادی خواهد شد و شاهد نوساناتی در اررزش پول یورو خواهیم بود. در این خصوص در سایر موارد توضیحات کافی داده شده است.

 • سقوط بیت کوین،اثر اعتماد بر سرمایه گذاران خرده فروش

 • کره شمالی

تهدیدهای این کشور و درگیری با ژاپن، کره جنوبی و آمریکا موجب افزایش تنش های سیاسی و رشد قیمت طلا خواهد شد.

 • اثر مثبت بیشتر از انتظار طرح کاهش مالیات در ایالات متحده آمریکا

دویچه بانک پیش بینی می کند که طرح کاهش مالیات ها بیشتر از آنچه انتظار داریم اثر مثبتی بر رشد اقتصادی آمریکا خواهد گذاشت. بهبود رشد اقتصادی آمریکا، بر رشد اقتصادی دنیا تاثیرگذار خواهد بود و موجب بهبود اقتصاد ها و افزایش مخارج سرمایه ای و به تبع آن رونق فلزات خواهد شد.

 • ادامه افزایش نابرابر و فاصله ی طبقاتی در ایالات متحده ⇐ نارضایتی بیشتر رای دهندگان ⇐ افزایش پوپولیسم

 • بازجویی مولر

مولر اخیرا به دلیل شائبه دخالت روسیه در انتخابات ایالت متحده،‌ اقدام به بازجویی از داماد ترامپ و افراد مرتبط کرده است.

 • انتخابات میان دوره ای کنگره ایالات متحده آمریکا

این انتخابات هر دو سال یک بار برگزار می شود و در سال ۲۰۱۸ در تاریخ ۶ نوامبر این انتخابات انجام می شود.

 • انتخابات سراسری ایتالیا تا ۲۰ می سال ۲۰۱۸، شبیه ماه آپریل

در آپریل ۲۰۱۷، انتخابات فرانسه برگزار شد که نتایج آن غیر قابل انتظار بود و در این انتخابات آقای امانوئل ماکرون پیروز شد. در زمان برگزاری و تبلیغات نامزدها اقبال عمومی به نامرد چپ گرا که طرفدار خروج از ناتو و اتحادیه اروپا بود، رشد قابل توجهی داشت.

 

 • پیشرفت برگزیت

عدم پیشرفت مذاکرات برگزیت می تواند به کاهش قیمت پوند منجر بشود. لازم است تاجران به این مسئله توجه ویژه داشته باشند. با توجه به سرمایه گذاری برخی از هم وطنان ایرانی در قبرس و قیمت گذاری املاک آن به پوند، لازم است احتمال کاهش قیمت پوند را در سرمایه گذاری های تان لحاظ کنید.

 • دولت جدید در بریتانیا؟

 • بریتانیا تصمیم خود برای خروج از اتحادیه اروپا را تغییر خواهد داد؟

 • انتخابات ریاست جمهوری ایرلند

 • انتخابات محلی بریتانیا

این انتخابات از آن رو با اهمیت خواهد بود که می تواند نتایج برگزیت و خروج بریتانیا را تحت تاثیر قرار دهد. در انتخابات قبل این شائبه وجود داشت که پیروزی منتقدان مهاجرت و عضویت در اتحادیه اروپا موجب رای بالای آنان در انتخابات پارلمانی بشود.

 • انتخابات ریاست جمهوری روسیه

تغییر رییس جمهور در سیاست های این کشور موثر خواهد بود و آیا مجددا با حضور مدودف رو به رو خواهیم شد؟
آیا این انتخابات فرصتی برای ابراز نارضایتی های اجتماعی و ایجاد بحران و به تبع آن کاهش ارزش روبل خواهد شد؟ با این تفاسیر در عقد قراردادهای تجاری توجه ویژه داشته باشید.

 • ادامه ی افزایش قیمت های کامودیتی

ادامه ی رشد قیمت فلزات اساسی و نفت می تواند موجب بهبود رشد اقتصادی کشورهای کالا محور نظیر ایران شود. با رشد اقتصادی می توان چشم انداز بهتری را برای کشور در نظر داشت. با این تفاسیر سرمایه گذاری در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و فلزات می تواند بازدهی مناسبی داشته باشد.

 • ترکیدن حباب مسکن کانادا و استرالیا

برای سرمایه گذاری در این کشورها دقت کافی را داشته باشید.

 • ترکیدن حباب مسکن در سوئد و نروژ

برای سرمایه گذاری در این کشورها دقت کافی را داشته باشید.

 • ترکیدن حباب مسکن در چین و به تبع آن اصلاح بازار سهام این کشور

با ترکیدن حباب مسکن در چین، انتظار می رود شاهد کاهش قیمت فولاد باشیم و سهامداران شرکت های فولادی معدنی و فعالان بورس تهران باید به این مهم توجه داشته باشند.

در حال حاضر انتظار داریم که هارد لندینگ در اقتصاد چین را شاهد باشیم.

هارد لندینگ چیست؟
هارد لندینگ در چرخه های اقتصادی به حالتی گفته می شود که اقتصاد به سرعت از حالت رشد به رشد آرام و بعد سکون می رسد. به طوری که به رکود اقتصادی نزدیک می شود که عمدتا ناشی از تلاش دولت برای کاهش تورم است.

 

بررسی ریسک اقتصادی ایران

پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی دنیا هماهنگ تر باشد و رشد اقتصادی مناسبی را برای بیشتر کشورها شاهد باشیم.
در این قسمت نیز نقشه ی ریسک جهانی مورد ارزیابی قرار گرفته است. این ریسک ها به دو دسته ی ریسک امنیتی و ریسک سیاسی طبقه بندی شده است. ریسک امنیتی را مواردی نظیر درگیری نظامی، شوش، حملات تروریستی، اعتصاب و غیره شامل می شوند. این ریسک بر حب ملیت سرمایه گذاری و موقعیت جغرافیایی برای بنگاه ها پروژه های سرمایه گذاری متفاوت است. ریسک سیاسی نیز احتمال دخالت دولت و بی ثباتی سیاسی و تاثیرش بر محیط کسب و کار می باشد.
ایران از منظر ریسک امنیتی در سال ۲۰۱۸ با ریسک کم و از نظر سیاسی در دسته ی کشورهای با ریسک بالا قرار گرفته است.
در تصویر زیر بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸ در کشورهای مختلف آورده شده است:


ریسک کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

ریسک کشورهای جهان

حسن رحمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *