تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایران

تحلیل بنیادی اتکای

تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایران

 

در این گزارش بیمه اتکایی ایران از منظر تحلیل و استراتژی کانسلیم مورد بررسی قرار گرفته است و ارزش گذاری این شرکت با توجه به شرایط مالی سالهای اخیر صورت گرفته. توجه شما را به این مطلب جلب می نمایم.

این روزها با توجه به چشم انداز رفع تحریم بحث شناسایی گروه های پیشرو بسیار حائز اهمیت است و تا بدین جا هم سعی کرده ام مباحث مختلف حول این مبحث را در اینجا هم قرار دهم . در بین گروه های تحت تاثیر گروه بیمه اندکی مغفول واقع شده است و البته به نظرم به برخی از گروه ها نظیر گروه خودرو بیش از اندازه توجه شده بود که البته در افت اخیر تا حدی این امر اصلاح شده است و مطمئنا رشد این گروه ها ادامه دار نخواهد بود و یکی از مهمترین اهدافم در گذاشتن مطلب قبل تاکید بر همین حرکت بازارها بوده ااست و تاکید بر این امر مهم افتصادی که رشد هیچ گروهی نمی تواند تا ابد دامه داشته باشد و با چرخه هایی دو تا سه ساله مواحه می شوند و سپس فار استراحت. گروه خودرو نیز مطمئنا از این قائده مستثنی نخواهد بود. گروه بیمه با رفع تحریم عا و حرکت به سمت رونق اقتصادی با رشد مواجه خواهد شد ولی در هر گروه ترجیح این است که ارزشمندترین سهم مورد توجه باشد. در این بین بیمه ی اتکایی به نظر گزینه ی مناسبی به نظر می رسد. بیمه ها با توجه به سرمایه ی خود مجاز به صدور بیمه نامه و قبول مسئولیت بیمه ای هستند و در مواقعی با توجه به حجم قرارداد بیمه و سرمایه ی خود مقداری از مسئولیت بیمه ای را اصطلاحا به یک بیمه ی دیگر تکیه می کنند و بدین ترتیب ریسک فعالیت خود را هم با رقم تعهدات پوشش می دهند، با توجه به این محدودیت بیمه های اتکایی پا به عرصه ی حضور گذاردند و وظیفه ی این بیمه ها تنها خاصیت اتکایی آنهاست و عملیات دیگری انجام نمی دهند و با دریافت بخشی از حق بیمه ی صادره این اتکا صورت می گیرد (اغلب اوقات رقمی کمتر از واقعیت)، الیته در بورس ما تنها یک بیمه اتکایی وجود دارد که ان هم بیمه ی اتکایی هست و سهامدار عمده آن بانک پاسارگاد می باشد ولی صرفا بیمه ها می توانند به شرکت های دیگر بیمه ای نیز اتکا نمایند.

سرمایه شرکت با ۳۱% افزایش سرمایه از انباشته به رقم ۲،۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است و ارزش دفتری شرکت نیز به ازای هر سهم برابر با ۱۲۵ تومان می باشد و با در نظر گرفتن قیمت فعلی ۱۷۰ تومان با ارزش بازاری شرکت فاصله ای ۴۵ تومانی دارد.

همچنین شرکت برای امسال پیش بینی سودی معادل با ۲۳ تومان داشته است که نسبت به سال گذشته افزایشی ۱۸% داشته است. در شش ماهه نیز نزدیک به ۱۳ تومان از سود پیش بینی را محقق کرده است.

با توجه به اتکایی بودن عملیات شرکت در صورت سود و زیان شرکت ارقام مربوط به صندوق خسارت و بهداشت و نیروی انتظامی صفر می باشد و البته این از مزایای شرکت به شمار می آید. عملیات شرکت از ریسک پایین تری نسبت به شرکت های بیمه داشته است ولی مهمترین نکته از دید من چشم انداز سال مالی ۀتی و رفع تحریم ها و به تبع آن افزایش فعالیت های شرکت های بیمه و به تبع آن بیمه ی اتکایی نیز با رشد مواجه خواهد شد. نرخ رشد شرکت در پنج سال اخیر برابر با ۱۹% بوده است و نرخ رشد حق بیمه نیز برابر با ۳۳% بوده است و این مهم به جذابیت این شرکت می افزاید ولی با توجه به افت سود در شش ماهه به نظر انتظار تا گزارش نه ماهه حرکت معقولاه تری می باشد. از منظر استراتژی کانسلیم این سهم بهتر است در واچینگ لیست قرار بگیرد و زیر ۱۶۰ تومان قابل بررسی است و قیمت فعلی سهم نیز برابر با ۱۷۰ تومان می باشد.

نرخ رشد سود بیمه اتکایی ایرانیان - نرخ رشد حق بیمه - تحلیل بنیادی اتکای

نرخ رشد سود اتکای – تحلیل بنیادی

سهامداران عمده شرکت هم تقریبا حرکات معقولانه ای دارند و روند قیمتی شرکت هم امن به شمار می آید و بیمه پاسارگاد نیز به عنوان حامی حقوقی سهم عملکرد مناسبی دارد و از منابع خوبی نیز بهره مند است.

این هم جدول:

تحلیل بنیادی بیمه اتکایی ایرانیان - کانسلیم

تحلیل بنیادی اتکای بر اساس کانسلیم

در این تحلیل بنیادی سعی شد که به اتکای بر مبنای استراتژی کانسلیم نیز پرداخته شود و سهم ازین منظر نیز مورد بررسی قرار بگیرد و امید است که بتوان سرمایه گذاری خوبی ترتیب داد.

امیدوارم همیشه شاد باشید

با آرزوی موفقیت بیشتر

خدانگهدار همگی

——————————————————————————————–

تحلیل بنیادی اتکای

بررسی سهم با کانسلیم

کانسلیم اتکای

بررسی بنیادی بیمه اتکایی

4 پاسخ
 1. رضا رحیمی
  رضا رحیمی گفته:

  جناب رحمانی از تحلیل های دقیق تون بسیار متشکرم
  ممنون میشم یه مقدار در مورد استراتژی کانسلیم توضیح بفرمایید.

  پاسخ
  • hasanrahmani
   hasanrahmani گفته:

   سلام
   امیدوارم بهروز و سلامت باشید
   ان شا الله به زودی در مورد استراتژی کانسلیم در پستی جداگانه که در ایمیل نیز اطلاع رسانی خواهد شد توضیحات دقیقی خواهم داد. اگر بخواهیم به صورت خلاصه آن را مروری بنماییم. در استراتژی کانسلیم سهم هایی که هر سال و در هر گزارش نسبت به گزارش قبلی سود خود را حداقل ۲۰% رشد داده باشند مورد توجه قرار می گیرند.
   شاد و پیروز باشید!

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *