آربیتراژ چیست

آربیتراژ چیست

به دست آوردن سود، ناشی از اختلاف قیمت در دو بازار مختلف را آربیتراژ می‌نامند. این اختلاف می‌تواند ناشی از تفاوت زمانی باشد، یعنی قیمت‌ها در بازار نقد و بازار آتی باهم تفاوت داشته باشد. برای مثال شما یک کالا را در بازار بخرید و همان کالا را برای تحویل در آینده به فروش برسانید. یا اینکه ناشی از مکان باشد، به‌این‌ترتیب که قیمت‌های یک نوع کالا در دو بازار مختلف باهم تفاوت داشته باشند.

در بازارهای مختلف، به دلیل یکپارچه شدن بازارهای سراسر دنیا، آربیتراژ نسبت به سال‌های قبل تا حدی کنترل‌ شده است ولی همواره فرصت‌های آربیتراژی در بازارها در دسترس هستند.

حال برای تشریح موضوع، به بحث بیشتری در این خصوص می‌پردازیم.

آربیتراژ به زبان ساده

آربیتراژ به زبان ساده یعنی شما کالایی را از جایی به قیمت ارزان‌تر بخرید و در جای دیگر همان کالا را با همان کیفیت بفروشید. یا این‌که کالایی را در بازار خریداری کنید و آن را در بازار برای تحویل در آینده به فروش برسانید. مثلاً طلا را در بازار تهران خریداری کنید و تعهد بدهید که آن طلا را در روز یا ماه‌های آتی به قیمت مشخص به فروش برسانید. مثلاً ۳۰ گرم طلا را از قرار هر گرم ۱۳۰ هزار تومان در بازار تهران خریداری کنید و به فرد یا افرادی تعهد بدهید که ۳۰ گرم طلا را از قرار ۱۴۰ هزار تومان در هر گرم برای یک روز یا حتی چند ماه آینده تحویل دهید. این اتفاق در داخل ایران عمدتاً در بازار آتی سکه می‌افتد.

در اینجا یک دارایی که قیمتش در آینده مشخص است، امروز باقیمتی متفاوت از قیمت آینده معامله می‌شود.

مثال آربیتراژ

فرض کنید که شما یک تاجر هستید و برای مسافرت به ترکیه مسافرت کرده‌اید. در ترکیه قیمت هر کیلو مس ۲۴۲ لیره است و قیمت هر لیره نیز ۱۳۰۰ تومان است. پس قیمت هر کیلوگرم مس برابر است با:

۱۳۰۰*۲۴۲=۳۱۶,۰۰۰

با این تفاسیر قیمت هر کیلوگرم مس در ترکیه به ریال برابر با ۳۱۴،۶۰۰ تومان است. ولی آخرین بار که در ایران بوده‌اید، قیمت هر کیلوگرم مس در بازار ایران ۳۶۰،۰۰۰ تومان بوده است. برای اینکه مطمئن شوید با بازار تهران تماس می‌گیرید و قیمت مس را می‌پرسید و مطمئن می‌شوید قیمت هنوز ۳۶۰ هزار تومان است.

با این تفاسیر پس اگر شما از ترکیه مس را بخرید و در بازار تهران به فروش برسانید، سود خوبی عاید شما خواهد شد. پس برای محاسبه‌ی سود خالص این معامله، هزینه‌ی حقوق گمرکی و هزینه‌ی حمل‌ونقل و بیمه و غیره را نیز محاسبه می‌کنید. فرض می‌شود که این هزینه‌ها نیز نهایتاً به ازای هر کیلو ۲،۰۰۰ تومان باشد.

با این تفاسیر درصورتی‌که شما مس را از ترکیه خریداری کنید و در بازار تهران به فروش برسانید، به ازای هر کیلوگرم سود خالصی به رقم زیر عاید شما خواهد شد:

۳۶۰,۰۰۰-۳۱۴,۶۰۰-۲,۰۰۰=۴۳,۴۰۰

آربیتراژ چیست

آربیتراژ چیست

با این تفاسیر شما از فروش هر کیلوگرم مس در بازار تهران رقمی معادل ۴۳،۴۰۰ تومان سود کسب خواهید کرد. به این معامله‌ی شما اصطلاحاً یک معامله‌ی آربیتراژی گفته می‌شود که از تفاوت مکان (جغرافیا) پدید آمده بود. این‌یک مثال و تعریف از آربیتراژ به زبان ساده بود و در واقعیت این مسئله تفاوت‌هایی خواهد داشت.

در عمل وقتی یک دارایی در بازارهای مختلف به قیمت‌های متفاوتی معامله بشود، اصطلاحاً فرصت آربیتراژی وجود دارد؛ اما یک‌چیز را نباید فراموش کرد، در آربیتراژ ریسک معامله بسیار پایین است و در عمل نباید ریسکی بابت انتقال کالا و هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده و غیره متحمل شویم، ازاین‌رو آربیتراژها عمدتاً الکترونیکی انجام می‌شوند.

به‌صورت کلی انتظار داریم که آربیتراژ تا جایی انجام شود که قیمت‌ها به تعادل برسد و دیگر جذابیتی برای آربیتراژ وجود نداشته باشد. در مثال بالا آربیتراژ تا جایی ادامه خواهد یافت که عرضه‌ی مس در ایران افزایش‌یافته و قیمت مس در بازار تهران افت پیدا کند و یا خرید از بازار ترکیه آن‌قدر افزایش پیدا کند که موجب رشد قیمت‌های مس بشود. در این حالت بازار مس به سمت تعادل خواهد رفت و فرصت آربیتراژی ناپدید می‌شود.

در بخش‌های بعد، به‌تفصیل در خصوص آربیتراژ مثال‌های بیشتر و کاربردی‌تری مطرح خواهیم کرد.

آربیتراژ در بازار آتی سکه

اگر با بازار آتی سکه آشنایی ندارید توصیه می‌کنم حتماً این مقاله را مطالعه بفرمایید.

حال به آربیتراژ در بازار آتی سکه و مثال واقعی در این خصوص می‌پردازیم:

در ایران هم آربیتراژ در بازار آتی سکه وجود دارد و البته این آربیتراژ به‌صورت زمانی است؛ یعنی شما سکه را در بازار خریداری می‌کنید و در بازار آتی سکه، سکه را برای ماه یا ماه‌های آینده به فروش می‌رسانید.

آربیتراژ

برای مثال فرض کنید که قیمت سکه در بازار ۱٫۳ میلیون تومان است و در بازار آتی سررسید سه ماه بعد، قیمت فروش سکه ۱٫۶ میلیون تومان معامله می‌شود. پس این فرصت خوبی است که شما سکه را در بازار خریداری کنید و در بازار آتی سکه، موقعیت فروش بگیرید. در این صورت شما در این معامله به ازای هر سکه ۳۰۰ هزار تومان سود کسب خواهید کرد.

حال به یک موقعیت واقعی در بازار آتی سکه در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ بپردازیم:

در حال حاضر (۳۰ بهمن ۱۳۹۶) قیمت هر سکه‌ی پیش‌فروش تحویل شهریورماه ۱،۴۰۰،۰۰۰ تومان هست که ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان از آن را به‌صورت نقدی و مابقی در زمان سررسید باید پرداخت شود.

در بازار آتی سکه نیز قیمت هر سکه بهار آزادی تحویل شهریورماه برابر با ۱،۶۰۰،۰۰۰ تومان هست. پس شما می‌توانید با پیش‌خرید سکه از بانک و گرفتن موقعیت فروش در بازار آتی سکه سررسید شهریور، بدون هیچ ریسک قابل توجهی به ازای هر سکه ۲۰۰،۰۰۰ تومان سود کسب کنید. با این توصیف که شما به می‌توانید در بازار آتی سکه با ۲،۲۰۰،۰۰۰ تومان تعداد ۱۰ سکه خریداری کنید. محاسبات به شرح زیر است:

پیش‌خرید ۱۰ سکه در بانک به ازای هر سکه ۱ میلیون تومان = ۱۰ میلیون تومان

گرفتن پوزیشن فروش در بازار آتی سکه (یک قرارداد ده سکه‌ای) که نیاز به مبلغ ۲،۲۰۰،۰۰۰ تومان هست.

تا اینجا ۱۰ میلیون تومان برای خرید سکه و ۲٫۲ میلیون تومان برای فروش سکه، سرمایه‌ی خود را درگیر کرده‌ایم:

۱۰,۰۰۰,۰۰۰+۲,۲۰۰,۰۰۰=۱۲,۲۰۰,۰۰۰

جمعاً ۱۲٫۲ میلیون تومان برای این معامله سرمایه‌گذاری می‌کنیم و به ازای هر سکه ۲۰۰،۰۰۰ تومان سود عاید ما خواهد شد. با این تفاسیر سود ما از این معامله برابر است با:

۱۰*۲۰۰,۰۰۰=۲,۰۰۰,۰۰۰

کل سود ما از معامله برابر با ۲ میلیون تومان هست و بازدهی ما در این شش ماه نیز برابر با:

بازدهی آربیتراژ

با این تفاسیر بازدهی ما در دوره‌ی شش‌ماهه برابر با ۱۶٫۴% است که بسیار بالاتر از سود بانکی سالانه ۲۰% هست.

ریسک ما در این معامله بسیار پایین است و صرفاً از تفاوت قیمت معامله در سررسید ناشی می‌شود.

هوش مالی هنر شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری است!

آربیتراژ کالا

همان‌طور که در بخش تعریف آربیتراژ در خصوص معامله‌ی مس در بازار ترکیه و ایران مثالی زده شد در بازارهای کالایی هم شاهد آربیتراژ کالا هستیم و صدالبته معاملات عمدتاً الکترونیکی هست و عمدتاً به تحویل و خرید کالا هم منجر نمی‌شود. با یک مثال واقعی از آربیتراژ مس به این بخش می‌پردازیم.

قیمت مس در حال حاضر (دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶) در بورس LME لندن به ازای هر تن ۷۰۸۸ دلار هست. در بورس کالای چین نیز قیمت هر تن مس در حال حاضر برابر با ۸،۲۵۷ دلار هست. با این تفاسیر اگر می‌توانیم مس را در بازار لندن بخریم و در بازار پکن به فروش برسانیم. برای این کار باید به هزینه پرمیوم و غیره (شامل حمل‌ونقل و بیمه و …) توجه داشته باشیم.

آربیتراژ تنها زمانی اتفاق می‌افتد که برای این معامله جذابیت قیمتی وجود داشته باشد. در حال حاضر عمدتاً آربیتراژها کاملاً الکترونیکی هست. تاجران یا معامله گران در بازار لندن می‌خرند و در بازار پکن معامله‌ی فروش می‌بندند و این کار آن‌قدر انجام می‌شود تا بازار به تعادل برسد. صدالبته این قراردادها کمتر به تحویل منجر می‌شود و محاسبات آربیتراژ روی کاغذ خواهد بود.

با این تفاسیر آربیتراژ در بازارهای کالایی نیز رونق قابل توجهی دارد و صدالبته فرصت برای سرمایه‌گذاران همیشه فراهم می‌شود.

آربیتراژ در فارکس

آربیتراژ در فارکس نیز همانند مثال‌های بالا اتفاق می‌افتد. در این بازار عمدتا اوراق قرضه‌ی آمریکایی و اروپایی مورد توجه آربیتراژگران قرار می‌گیرد و آن‌ها از پویایی بالای بازار ایالات متحده و نوسانات و پویایی کم برخی از بازارهای اروپایی نظیر ایتالیا و غیره استفاده کرده و اقدام به آربیتراژ اوراق قرضه‌ی اروپایی و آمریکایی می‌‌نمایند.

آربیتراژ ارز

آربیتراژ در فارکس

مثال از آربیتراژ در فارکس را می‌توان به فروش اوراق قرضه‌ی آمریکا و خرید اوراق قرضه­ ی اسپانیا.

در بازار سهام بین الملل نیز فرصت آربیتراژ فراهم است و از اختلاف قیمت ارز کشور مادر و بورس کشور مورد نظر برای معامله استفاده می شود.

نکته ی مهم: نماد برخی از شرکت های بین المللی در دو یا سه بورس کشورهای دیگر نیز معامله می شوند. در بازار ایران نیز مذاکراتی برای انجام معاملات سهام هلدینگ غدیر در بورس لندن انجام شده است.

با این تفاسیر کشور مادر در مثال بالا کشور ایران است و مقرر می شود که نماد وغدیر در بازار لندن بر مبنای ارز پوند معامله شود. با این تفاسیر نرخ پوند در ایران برای معاملات بسیار با اهمیت است، چرا که انتظار داریم قیمت سهام “وغدیر” در ایران و بریتانیا یکسان باشد.

برای مثال اگر قیمت سهام “وغدیر” در ایران بالاتر از بریتانیا باشد، شما می‌توانید در بورس ایران وغدیر را بفروشید و در بورس لندن “وغدیر” را بخرید. پس از این‌که این دو بازار به تعادل رسیدند، می‌توانید مجددا نماد “وغدیر” را در لندن بفروشید و در ایران بخرید.

در این معامله شما سود مناسبی به وسیله ی تکنیک آربیتراژ کسب می کنید.

آربیتراژ ارزی

آربیتراژ ارزی نیز در بازار فارکس و حتی در صرافی­های محلی همواره در جریان است. مدتی پیش شخصا قصد سفر به قبرس را داشتم. نرخ دلار در ایران ۳،۹۰۰ تومان بود و نرخ لیر در ایران نیز ۱۳۰۰ تومان بود. با این تفاسیر نرخ تبدیل لیر به دلار ۳ بود. یعنی هر ۳ لیر برابر با ۱ دلار بود.

آربیتراژ ارزی

حال وقت این بود که قیمت دلار به لیر را در قبرس به دست بیاورم. بررسی من از صرافی­های نیکوزیا از نرخ تبدیل لیر به دلار ۳٫۲ حکایت داشت. یعنی هر ۳٫۲ لیر برابر با ۱ دلار بود. حال با خرید دلار در ایران و فروش آن در قبرس می­توانستم سود نسبتا خوبی داشته باشم!

پی نوشت: البته بعد از این سفر شاهد رشد قابل توجه دلار به محدوده ی ۴،۸۰۰ تومان بودیم که موجب رشد بیشتر سود حاصل از این معامله شد. همچنین برای سادگی در محاسبات نرخ های بالا را حدودی در نظر گرفتم تا اعداد رند باشند.

شما در بازار ایران نیز می­توانید آربیتراژ کنید، چگونه؟ کافی­است مطلب زیر را بخوانید.

آربیتراژ در ایران

آربیتراژ در ایران نیز همان‌طور که در بخش‌های قبل گفته شد، وجود دارد و ازقضا از رونق مناسبی هم برخوردار است، از سویی به دلیل بی‌توجهی مردم به این فرصت‌های ناب سرمایه‌گذاری، انسان‌هایی نظیر شما خواننده‌ی محترم که هم‌اکنون با این تکنیک آشنا هستید، به‌خوبی می‌توانید از این فرصت‌ها بهره‌ی کافی را ببرید.

علاوه بر بازار آتی سکه همان‌طور که در مثال بالا گفته شد، می‌توان از آربیتراژ در بازار ارز نیز بهره برد. شما می‌توانید با ایجاد ارتباط با صرافان در سلیمانیه عراق، هرات افغانستان و دوبی در امارات و صرافی‌های تهران اقدام به آربیتراژ دلار و ریال در ایران نمایید.

برای مثال همین حالا که در حال نگارش این مقاله هستم (ساعت ۱۶ عصر دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶) قیمت‌ها به شرح زیر است:

 دلار در بازار تهران ۴۷۰۰ تومان

دلار در هرات افغانستان ۴۶۵۰ تومان

دلار در سلیمانیه عراق ۴۶۹۵ تومان

آیا در حال حاضر فرصت آربیتراژ در بازار ایران برقرار است؟

با توجه به شرایط فعلی، تفاوت قیمت بین صرافی‌های مختلف آن­چنان زیاد نیست. اگر اندکی تفاوت قیمت‌ها بیشتر بود، فرصت آربیتراژی مناسبی در بازار فراهم بود، همان‌طور که در روزهای تنش ارزی در تاریخ ۱ بهمن تا ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ وجود داشت و امکان آربیتراژ به‌راحتی فراهم بود.

همان‌طور که گفته شد، آربیتراژ در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان امکان‌پذیر است. در بورس نیز امکان آربیتراژ فراهم است و شما می‌توانید با خریدوفروش سهام در بازار نقدی و بازار آتی، از فرصت آربیتراژ در بورس نیز بهره‌مند شوید.

آربیتراژ در بورس

اگر با خریدوفروش سهام در بورس آشنایی ندارید، توصیه می‌کنم همین حالا در دوره‌ی رایگان آموزش سرمایه‌گذاری در بورس از فرم سمت راست صفحه ثبت نام کنید.

مقاله‌ی بورس چیست نیز می‌تواند در افزایش دانش شما از بورس مثمر ثمر باشد. حال به بررسی فرصت آربیتراژ در بورس می‌پردازیم.

فرض کنید نماد ایران خودرو در حال حاضر به قیمت ۳۰۰ تومان به ازای هر سهم معامله می شود و در بازار آتی یا اختیار معامله سهام نیز قیمت هر سهم شرکت در سررسید ۳۸۰ تومان باشد. شما در این بازار نیز می توانید از فرصت آربیتراژ در بورس استفاده نمایید.

فرض را بر این می گذاریم که قیمت بازار آتی بالاتر از قیمت بازار نقدی باشد:

شما در این حالت می توانید سهم را در بازار نقدی بخرید و همزمان در بازار آتی با قیمت بالاتر از قیمت نقدی بفروشید. حال با همان مثال نماد ایران­خودرو، به بررسی این فرصت می پردازیم:

خرید ۱۰،۰۰۰ عدد سهام ایران خودرو به قیمت هر سهم ۳۰۰ تومان در بازار نقد و فروش یک قرارداد ۱۰،۰۰۰ سهمی ایران خودرو در بازار آتی به قیمت ۳۸۰ تومان.

در این حالت سود ناخالص ما در معامله برابر است با:

(۱۰,۰۰۰*۳۸۰)-(۱۰,۰۰۰*۳۰۰)=۸۰۰,۰۰۰

سود ناخالص ما در این معامله آربیتراژ ۸۰۰ هزار تومان می باشد. البته مالیات و کارمزد معاملات نیز باید از این معامله کسر شود که در بخش اختیار معاملات به بررسی آن پرداخته ایم.

توصیه می کنم حتما مقاله ی اوراق اختیار فروش تبعی را مطالعه کنید و بدون سپرده گذاری در بانک، با ریسکی کمتر سودی بیشتر از بانک دریافت کنید.

هوش مالی آموختنی است، ذاتی نیست!

نکته ی مهم

با توجه به این که بازارهای مالی همواره در حال تغییر هستند، قبل از هر معامله حتما بررسی کاملی داشته باشید و مطالب بالا تنها برای آموزش آربیتراژ بوده است و اصلا توصیه ای برای خرید یا فروش نیست!

موفق و موید باشید.

چگونه نرخ دلار سال ۱۳۹۷ را پیش بینی کنیم؟ – آموزش هوش مالی و سرمایه گذاری

پیش‌بینی نرخ دلار برای سال ۱۳۹۷

چگونه نرخ دلار را پیش بینی کنیم؟

 

نکته ی مهم

 

به روز رسانی شد

این مقاله با توجه به مفروضات جدید به روز رسانی شده است و برای مطالعه ی پیش بینی نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ همین حالا روی متن کلیک کنید.

 

 

یکی از ویژگی‌های مهم انسان‌های با هوش مالی بالا، قابلیت پیش‌بینی و تخمین اتفاقات پیش رو هست. به همین ترتیب هر یک از فعالان اقتصادی باید توانایی پیش‌بینی اتفاقات و اخبار تأثیرگذار بر روی کار خود را داشته باشند. مطمئناً زمانی که شما انتظار هر اتفاقی ممکنی را داشته باشید می‌توانید برنامه‌ریزی مؤثرتری داشته باشید و اصطلاحاً با تقویت هوش مالی خود، مؤثرتر برخورد داشته باشید.

چندین سال پیش به‌منظور طراحی مدل کسب‌وکار و ارائه‌ی طرح تجاری یکی از شرکت‌های بزرگ سازنده‌ی مبل جلساتی را با مدیران آن مجموعه داشتم. به‌عنوان یک تحلیلگر، همواره اطلاعات بسیاری را مورد تجزیه تحلیل قرار می‌دهیم و برای هر احتمال قابل توجهی سناریو طراحی می‌کنیم.

دریکی از جلسات، به بررسی طرح خروج از کسب‌وکار پرداختم و به‌منظور سنجش مدیریت از مدیرعامل در خصوص تعطیلی کسب‌وکار سؤالاتی پرسیدم، سؤالاتی که با واکنش منفی، مدیریت شرکت روبه‌رو شد و بعد از اقناع لزوم پرسش‌ها، حاضر به پاسخگویی به آن‌ها شدند.

بی‌شک هر یک از ما نیز در مواجهه با احتمال شکست سرمایه‌گذاری یا کسب‌وکار خود، واکنشی سخت با آن خواهیم داشت و سعی بر دفاع از آن داریم ولی انسان هوشمند مالی حتی برای این مسئله نیز برنامه‌ریزی داشته و خواهد داشت. چراکه نیک می‌دانیم در کشوری با اقتصادی ناآرام نمی‌توان بدون برنامه پیش رفت.

با توجه به فضای اقتصادی کشورمان، یکی از تأثیرگذارترین آیتم‌های قابل پیش‌بینی تعیین نرخ دلار برای سال آتی یا ماه‌های آتی استفاده از شکاف تورمی هست.

البته مطمئناً تخمین ارزش دلار برای سال آتی از یک روش کاری کاملاً صحیح نخواهد بود ولی استفاده از روشی که در طول ریاست دولت یازدهم، حساب خود را پس داده است، می‌تواند مؤثر باشد و چه‌بسا بسیاری از برگزارکنندگان سمینارهای مالی بر همین مبنا نرخ‌ها را پیش‌بینی می‌کنند.

ابتدا مقایسه‌ای بین بازدهی خریداران دلار و سرمایه‌گذاران در بانک، فعالان بازار سرمایه و خریداران طلا داشته باشیم و فرض ما بر این باشد که قیمت‌ها تا پایان سال در همین محدوده باشند. با این تفاسیر بازارهای مذکور بازدهی به ترتیب زیر داشته‌اند:

مقایسه ی بازارها در سال ۱۳۹۷

سرمایه‌گذاری بازدهی سال ۱۳۹۶
بانک ۲۰%
دلار ۲۱٫۴%
یورو ۴۰٫۶%
مسکن ۱۶٫۵%
بورس ۲۵٫۱%
سکه‌ی طلا ۲۳%

آیا کسانی که توصیه به خرید دلار برای سال ۱۳۹۶ داده‌اند، برنده‌ی تورنمنت سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۶ بوده‌اند؟ مطمئناً با توجه به ریسک نگهداری دلار فیزیکی، سرمایه‌گذاری در این بخش حتی از سپرده‌گذاری در بانک نیز توجیه پایین‌تری داشته است.

البته لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۶ با خرید اوراق خزانه‌ی بانکی موسوم به سخاب، با کمترین ریسک می‌شد بازدهی سالانه نزدیک به ۴۰ درصدی را نیز کسب کرد. بررسی اتفاقات بازارهای سرمایه‌گذاری برای انسان‌های باهوش مالی بالا، همچون شما باید اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

یکی از بهترین راه‌ها برای تخمین نرخ دلار، استفاده از مانیفست ارزی بانک مرکزی است. این مانیفست که در عمل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی را برای سال‌های پیش رو نشان می‌داد، حاکی نکاتی ارزشمند است که توصیه می‌کنم اگر نخوانده‌اید، حتماً مطالعه کنید چراکه در این سیاست‌نامه که اتفاقاً موردی کم‌سابقه در فضای اقتصاد ما هست، نکات جالبی نهفته است.

حتما بخوانید!


اگر مانیفست ارزی بانک مرکزی را مطالعه نکردید، حتماً بخوانید!

یکی از راه‌های تخمین نرخ ارز و مدیریت منابع در هوش مالی استفاده از شکاف نرخ تورم داخلی و خارجی هست. به فرمول زیر توجه داشته باشید:

هوش مالی

محاسبه قیمت دلار با توجه به شکاف تورم

این فرمول از یکی از قواعد شناخته‌شده‌ی اقتصاد نشات می‌گیرد. به‌این‌ترتیب که نرخ ارز در یک کشور لازم است که به‌صورت مستمر متناسب با مابه­التفاوت نرخ‌های تورم داخل و خارج تعدیل بشود.

سال ۱۳۹۶ میانگین نرخ تورم ایران بنا بر آخرین پیش‌بینی‌ها برابر با ۱۲٫۲% و نرخ تورم ایالات‌متحده نیز در همین دوره در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ برابر با ۲٫۱% با این تفاسیر انتظار داشتیم که نرخ دلار در سال ۱۳۹۶ به محدوده‌ی ۴۴۸۰ تومان برسد و این اتفاق هم افتاد.

با وب‌سایت هوش مالی همراه باشید:

میانگین نرخ دلار در سال ۱۳۹۵ برابر با ۴،۰۳۷ تومان

نرخ تورم آمریکا در سال ۱۳۹۶: برابر با ۲%

نرخ تورم پیش‌بینی ایران در سال ۱۳۹۶: ۱۱٫۲%

حال اعداد بالا را در فرمول می‌گذاریم و به نتیجه‌ی زیر می‌رسیم:

هوش مالی و قیمت دلار

محاسبه قیمت دلار با توجه به شکاف تورم

با این تفاسیر انتظار داشتیم که نرخ دلار سال ۱۳۹۶ به چه عددی برسد؟ کافی است معادله‌ی بالا را حل کنید و به عدد ۴۴۸۰ تومان برسید.

شاید به‌عنوان فردی باهوش مالی بالا این سؤال براتون پیش بیاد که الآن قیمت دلار در محدوده‌ی ۴۵۰۰ تومان هست ولی قیمت تا ۴۷۰۰ تومآن‌هم افزایش داشت. پس آیا این محاسبات اشتباه هست؟

مطمئناً خیر؛ به چند دلیل:

۱-     این روش تنها روش محاسبه‌ی ارزش دلار نیست ولی یکی از بهترین روش‌هاست که در مانیفست بانک مرکزی هم به آن اشاره‌ شده است. پس قابلیت اتکای بالایی دارد؛ که دیدید درصد خطای این روش کمتر از ۵% است که رقم بسیار پایینی هست.

۲-     ما در این محاسبات قیمت دلار را ۴۴۸۰ تومان در نظر گرفتیم، آن‌هم نه حالا که عالم و آدم از دلار ۴۵۰۰ تومانی خبردارند، بلکه زمانی که قیمت دلار ۳۷۰۰ تومان بود نرخ دلار برای سال ۱۳۹۶ را ۴۴۸۰ تومان قراردادیم. پس انتظار می­رود که در عقد هر قرارداد صادرات و واردات به این مهم توجه کرده باشیم و از این به بعد نیازی به حضور در کلاس‌های پیش‌بینی نرخ دلار برای سال آتی نخواهیم داشت.

۳-     پاسخ سؤال خود را به‌روشنی با مشاهده‌ی جدول زیر خواهید گرفت:

در این جدول آرشیو نرخ دلار در سه سال اخیر آورده شده است.

میانگین نرخ دلار ریال بازده ماهانه
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۳ ۳۲۳۹۵  
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۳ ۳۲,۴۸۱ ۰/۳%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۳ ۳۳,۹۲۸ ۴/۵%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۳ ۳۵,۰۵۲ ۳/۳%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۳ ۳۴,۳۷۵ -۱/۹%
نرخ شاخص در اسفند ۱۳۹۳ ۳۳,۷۵۳ -۱/۸%
نرخ شاخص در فروردین ۱۳۹۴ ۳۳,۱۱۲ -۱/۹%
نرخ شاخص در اردیبهشت ۱۳۹۴ ۳۳,۰۹۷ ۰/۰%
نرخ شاخص در خرداد ۱۳۹۴ ۳۳,۰۱۲ -۰/۳%
نرخ شاخص در تیر ۱۳۹۴ ۳۲,۷۴۲ -۰/۸%
نرخ شاخص در مرداد ۱۳۹۴ ۳۳,۲۱۴ ۱/۴%
نرخ شاخص در شهریور ۱۳۹۴ ۳۳,۸۰۷ ۱/۸%
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۴ ۳۳,۹۹۴ ۰/۶%
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۴ ۳۴,۶۲۷ ۱/۹%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۴ ۳۶,۳۸۹ ۵/۱%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۴ ۳۶,۷۰۲ ۰/۹%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۴ ۳۵,۸۱۹ -۲/۴%
نرخ شاخص در اسفند ۱۳۹۴ ۳۴,۵۵۵ -۳/۵%
نرخ شاخص در فروردین ۱۳۹۵ ۳۴,۷۸۰ ۰/۷%
نرخ شاخص در اردیبهشت ۱۳۹۵ ۳۴,۵۴۳ -۰/۷%
نرخ شاخص در خرداد ۱۳۹۵ ۳۴,۶۵۱ ۰/۳%
نرخ شاخص در تیر ۱۳۹۵ ۳۴,۹۸۳ ۱/۰%
نرخ شاخص در مرداد ۱۳۹۵ ۳۵,۳۲۵ ۱/۰%
نرخ شاخص در شهریور ۱۳۹۵ ۳۵,۵۳۶ ۰/۶%
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۵ ۳۵,۸۲۶ ۰/۸%
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۵ ۳۶,۳۸۰ ۱/۵%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۵ ۳۸,۶۶۳ ۶/۳%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۵ ۴۰,۱۷۳ ۳/۹%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۵ ۳۸,۳۲۰ -۴/۶%
نرخ شاخص در اسفند ۱۳۹۵ ۳۷,۶۹۶ -۱/۶%
نرخ شاخص در فروردین ۱۳۹۶ ۳۷,۵۷۱ -۰/۳%
نرخ شاخص در اردیبهشت ۱۳۹۶ ۳۷,۵۹۲ ۰/۱%
نرخ شاخص در خرداد ۱۳۹۶ ۳۷,۳۷۷ -۰/۶%
نرخ شاخص در تیر ۱۳۹۶ ۳۷,۷۷۲ ۱/۱%
نرخ شاخص در مرداد ۱۳۹۶ ۳۸,۱۱۶ ۰/۹%
نرخ شاخص در شهریور ۱۳۹۶ ۳۸,۸۴۰ ۲%
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۶ ۳۹,۷۰۰ ۲%
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۶ ۴۰,۷۱۵ ۳%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۶ ۴۱,۷۱۷ ۲%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۶ ۴۳,۳۵۰ ۴%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۶ ۴۵,۶۱۱ ۵%

به تکرار تاریخ در آرشیو بالا توجه ویژه داشته باشید. (افزایش در مرداد و شهریور و آذر و دی‌ماه) کاهش در بهمن و اسفند. پس حالا که نرخ دلار ۴۵۰۰ تومان است انتظار داریم تا پایان سال قیمت دلار تا محدوده‌ی ۴۳۰۰ تومان کاهش داشته باشد. (ریسک این جمله در کشوری که اقتصاد زیاد باثباتی ندارد خیلی بالاست ولی آرشیو قیمت‌ها و مانیفست این ریسک را تا حد زیادی پوشش می‌دهد.)

با این تفاسیر انتظار ما از کف نرخ دلار برای سال آتی قیمتی در محدوده‌ی ۵۰۰۰ تومان است. منظور از کف قیمت دلار، حداقل قیمت این ارز است، قیمتی که باید در مناسبات تجاری خودمان به آن توجه داشته باشیم.

با این تفاسیر خرید دلار از منظر هوش مالی توجیه‌پذیر است؟

اگر مقاله‌ی پیش‌بینی سال ۲۰۱۸ بر مبنای نظر کارشناسان دویچه بانک را نخوانده‌اید، توصیه اکید به مطالعه‌اش دارم. در آنجا با دلایل متقن خرید یورو نسبت به دلار توجیه بالاتری دارد.

حتما بخوانید


هوش مالی و ریسک‌های سال ۲۰۱۸ و پیش‌بینی اتفاقات بازارهای جهانی و اقتصاد دنیا در سال ۲۰۱۸

در پایان فراموش نکنید که صحبت از پیش‌بینی در اقتصاد بدون درصد احتمال وقوع، چندان هوشمندانه نیست، لکن ریسک عدم وقوع هر یک از اتفاقات را نیز باید در نظر داشت و هدف از این مقاله نیز آن است که شما به‌عنوان یک انسان باهوش مالی بالا در پیش‌بینی‌های خود سناریوهای مختلف را نیز لحاظ کنید.

با این تفاسیر انتظار داریم که میانگین نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ در کف ۵۰۰۰ تومان و دلار مبادله‌ای نیز بنا بر پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در زمستان سال ۱۳۹۷ در محدوده ۴۳۰۰ تا ۴۴۵۰ تومان قرار بگیرد.

به نظر شما نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ تا چه قیمتی افزایش خواهد یافت؟ تک نرخی خواهد شد؟

آپدیت شد

این مقاله با توجه به مفروضات جدید و تحریم ها آپدیت شد و توصیه می کنم حتما مقاله ی جدید را مطالعه کنید.

نکته ی مهم

 

به روز رسانی شد

این مقاله با توجه به مفروضات جدید به روز رسانی شده است و برای مطالعه ی پیش بینی نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ همین حالا روی متن کلیک کنید.

 

 

بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸

بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸

بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸

بهترین فرصت سرمایه گذاری

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال ۹۷ چیست؟
سودآورترین سرمایه گذاری در سال ۹۷ چیست؟
بهترین راه سرمایه گذاری پول چیست؟

در سال آتی انتظار چه اتفاقاتی را در سطح جهان دارید؟

به نظر شما افزایش قیمت فلزات ادامه دار است؟

در قبرس ملک بخریم؟

به روسیه صادرات کنیم؟
در سال ۲۰۱۸ چه اتفاقی خواهد افتاد؟
سال ۱۳۹۷ کدام صنایع پیشرو خواهند بود؟

دویچه بانک در پایان هر سال در گزارشی ریسک های سال بعد را مشخص کرده و برای سرمایه گذاران خود به صورت VIP گزارشی از آن را ارائه می کند. امسال نیز طبق روال این لیست برای سرمایه گذاران دویچه ارسال شده است و در این مقاله با ترجمه عناوین آن به بررسی موردی هر یک از ریسک های اعلامی پرداخته ام و اثر آن بر بازارها را با توجه به اتفاقات اخیر و تجربه ای که در سالهای فعالیت شخصی ام به عنوان مشاور سرمایه گذاری داشته ام درآمیخته ام تا این مقاله کاربردی مناسب برای شما داشته باشد. در این مقاله با بررسی ریسک های سال آتی به پیش بینی سال ۱۳۹۷ و سال ۲۰۱۸ نیز پرداخته شده است. مطمئنا اطلاع از اتفاقات مورد انتظار سال های آتی در تقویت هوش مالی شما و عملکرد بهتر مالی در زندگی تان موثر خواهد بود.

چشم انداز سال 1397

ریسک های سال ۲۰۱۸ از دید دویچه بانک

دویچه بانک اخیرا در گزارشی، فهرستی از ریسک های سال ۲۰۱۸ را مطرح کرده است. از مهم ترین ریسک های مد نظر این بانک سرمایه گذاری،‌ ریزش قیمت بیت کوین، بالا رفتن تورم و بحران کره ی شمالی می باشد. در این مقاله سعی کرده ام برای هر یک از ریسک های مد نظر دویچه بانک، توضیحاتی ارائه دهم تا مفهوم برای شما واضح تر باشد.
دویچه بانک با توجه به رشد قیمت بیت کوین، از این ابزار به عوان یک پدیده ی مالی که افزایشی چند برابری را نصیب بازارهای مالی کرده یاد کرده است. در حال حاضر نیز بسیاری از فعالان بازارهای مالی و اقتصاد دانان در گیر و دار آینده ی ارزهای دیجیتال قرار دارند. در این خصوص توجه شما را به مقاله ای در خصوص آینده ی بیت کوین جلب می کنم.

این مقاله را خوانده اید؟

با مطالعه ی این مقاله با نظرات اقتصاددانان در خصوص بیت کوین آشنا شوید. حتما بخوانید!

اما مهم‌ترین اتفاقاتی که انتظار داریم در سال ۲۰۱۸ با آن رو به رو شویم:

 • افزایش تورم آمریکا در سه ماهه ی دوم از سال ۲۰۱۸

افزایش تورم آمریکا می تواند موجب رشد نرخ بهره ی ایالات متحده بشود و بنا بر قاعده ی تیلور اگر تورم از مقدار مورد نظر بیشتر باشد به منظور کنترل آن، نرخ بهره افزایش یابد و افزایش نرخ بهره هم موجب افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت یا ثبات قیمت طلا خواهد شد.

 • بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) در فصل دوم سال ۲۰۱۸ سیگنال هایی در جهت خروج از سیاست انبساطی به بازارها خواهد داد.

خروج از سیاست های انبساطی موجب افزایش ارزش یورو خواهد شد. با این تفاسیر به صادرکنندگان و شرکت های تولیدی همچون سال گذشته توصیه می شود در انعقاد قرارداد، ارز مبنا جهت صادرات را ترجیحا یورو قرار دهند.

 • اسپرد بین اوراق قرضه ی آمریکا (اوراق کم ریسک) و اوراق با بازده بالا (جانک) افزایش خواهد یافت. چرا که اشتهای کمتری به اینها از خارج از کشور وجود دارد.

 پیش بینی سال 2018

 • رهبر جدید فدرال رزرو آزمایش می شود که آیا سیاست های فدرال رزرو بر مبنای داده های اقتصادی هدایت می شود یا انگیزه های سیاسی؟)

 • تورم آلمان افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

این مهم می تواند بر ارزش یورو تاثیر قابل توجهی بگذارد و حتی در بلندمدت موجب رشد نرخ بهره ی یورو خواهد شد.

 • سطح دستمزدها در آلمان به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

این مسئله می تواند از تبعات افزایش تورم یا حتی موجب ایجاد تورم در آلمان بشود. ایجاد تورم در مهم ترین کشور اتحادیه اروپا، سیاست های انقباضی را در پی خواهد داشت و افزایش ارزش یورو.

 • نرخ های منفی اوراق قرضه ی دولتی در به پایان می رسد و بر بازارهای جهانی اثرگذار خواهد بود.

این مسئله موجب افزایش ارزش یورو خواهد شد. با این اوصاف به شرکت های صادرات محور توصیه می شود در سال آتی نیز قراردادهای خود را به نرخ ارز یورو منعقد کنند.

 • تغییر رییس بانک مرکزی ژاپن

در این سیاست نرخ های اوراق قرضه ۱۰ ساله ی دولتی بازدهی در حدود ۰ دارند. بانک های مرکزی عموما قادر به کنترل نرخ های بهره کوتاه مدت دارند اما بانک مرکزی ژاپن باور دارد که فرم از سیاست تسهیل کمی به کنترل نرخ های ده ساله و کاهش منحنی بازده کمک می کند. یعنی تفاوت بین بازده اوراق قرضه کوتاه مدت (که در ژاپن منفی است) و اوراق قرضه بلندمدت افزایش می یابد. این مسئله سودآوری بانک ها را افزایش می دهد. به صورت کلی افزایش فعالیت بانک ها موجب گستردگی فعالیت اقتصادی و تورم بالاتر می شود.

 • فروش اوراق قرضه و باندهای دولتی توسط بانک های مرکزی

 • عدم هماهنگی ارزش واقعی (ارزش بازاری) و ارزش بنیادی شرکت ها (محاسباتی) در بازار سهام آمریکا

این مسئله می تواند موجب کاهش قیمت ها در بازار سهام ایالات متحده ی آمریکا بشود. کاهش قیمت ها در این بازار و اصلاح شاخص های بورس در این کشور بر شاخص دلار اثرگذار خواهد بود.

 • اصلاح بازار سهام آمریکا نه برای یک دوره ی بلندمدت، آیا بازار آماده ی یک اصلاح کوچک هست؟

اصلاح احتمالی بازار کوتاه مدت خواهد بود.

 • افزایش ولاتیتی بازارها، چرا که تورم بالاتر رفته، شوک های ژئوپلتیک یا کاهش سیاست های تسهیل مقداری بانک مرکزی اروپا

این مسئله موجب افزایش نوسانات بازارها تحت تاثیر بی اعتمادی خواهد شد و شاهد نوساناتی در اررزش پول یورو خواهیم بود. در این خصوص در سایر موارد توضیحات کافی داده شده است.

 • سقوط بیت کوین،اثر اعتماد بر سرمایه گذاران خرده فروش

 • کره شمالی

تهدیدهای این کشور و درگیری با ژاپن، کره جنوبی و آمریکا موجب افزایش تنش های سیاسی و رشد قیمت طلا خواهد شد.

حتما بخوانید

مقاله‌ی پیش بینی نرخ دلار را حتما بخوانید.

 • اثر مثبت بیشتر از انتظار طرح کاهش مالیات در ایالات متحده آمریکا

دویچه بانک پیش بینی می کند که طرح کاهش مالیات ها بیشتر از آنچه انتظار داریم اثر مثبتی بر رشد اقتصادی آمریکا خواهد گذاشت. بهبود رشد اقتصادی آمریکا، بر رشد اقتصادی دنیا تاثیرگذار خواهد بود و موجب بهبود اقتصاد ها و افزایش مخارج سرمایه ای و به تبع آن رونق فلزات خواهد شد.

 • ادامه افزایش نابرابر و فاصله ی طبقاتی در ایالات متحده ⇐ نارضایتی بیشتر رای دهندگان ⇐ افزایش پوپولیسم

 • بازجویی مولر

مولر اخیرا به دلیل شائبه دخالت روسیه در انتخابات ایالت متحده،‌ اقدام به بازجویی از داماد ترامپ و افراد مرتبط کرده است.

 • انتخابات میان دوره ای کنگره ایالات متحده آمریکا

این انتخابات هر دو سال یک بار برگزار می شود و در سال ۲۰۱۸ در تاریخ ۶ نوامبر این انتخابات انجام می شود.

 • انتخابات سراسری ایتالیا تا ۲۰ می سال ۲۰۱۸، شبیه ماه آپریل

در آپریل ۲۰۱۷، انتخابات فرانسه برگزار شد که نتایج آن غیر قابل انتظار بود و در این انتخابات آقای امانوئل ماکرون پیروز شد. در زمان برگزاری و تبلیغات نامزدها اقبال عمومی به نامرد چپ گرا که طرفدار خروج از ناتو و اتحادیه اروپا بود، رشد قابل توجهی داشت.

 

 • پیشرفت برگزیت

عدم پیشرفت مذاکرات برگزیت می تواند به کاهش قیمت پوند منجر بشود. لازم است تاجران به این مسئله توجه ویژه داشته باشند. با توجه به سرمایه گذاری برخی از هم وطنان ایرانی در قبرس و قیمت گذاری املاک آن به پوند، لازم است احتمال کاهش قیمت پوند را در سرمایه گذاری های تان لحاظ کنید.

 • دولت جدید در بریتانیا؟

 • بریتانیا تصمیم خود برای خروج از اتحادیه اروپا را تغییر خواهد داد؟

 • انتخابات ریاست جمهوری ایرلند

 • انتخابات محلی بریتانیا

این انتخابات از آن رو با اهمیت خواهد بود که می تواند نتایج برگزیت و خروج بریتانیا را تحت تاثیر قرار دهد. در انتخابات قبل این شائبه وجود داشت که پیروزی منتقدان مهاجرت و عضویت در اتحادیه اروپا موجب رای بالای آنان در انتخابات پارلمانی بشود.

 • انتخابات ریاست جمهوری روسیه

تغییر رییس جمهور در سیاست های این کشور موثر خواهد بود و آیا مجددا با حضور مدودف رو به رو خواهیم شد؟
آیا این انتخابات فرصتی برای ابراز نارضایتی های اجتماعی و ایجاد بحران و به تبع آن کاهش ارزش روبل خواهد شد؟ با این تفاسیر در عقد قراردادهای تجاری توجه ویژه داشته باشید.

 • ادامه ی افزایش قیمت های کامودیتی

ادامه ی رشد قیمت فلزات اساسی و نفت می تواند موجب بهبود رشد اقتصادی کشورهای کالا محور نظیر ایران شود. با رشد اقتصادی می توان چشم انداز بهتری را برای کشور در نظر داشت. با این تفاسیر سرمایه گذاری در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و فلزات می تواند بازدهی مناسبی داشته باشد.

 • ترکیدن حباب مسکن کانادا و استرالیا

برای سرمایه گذاری در این کشورها دقت کافی را داشته باشید.

 • ترکیدن حباب مسکن در سوئد و نروژ

برای سرمایه گذاری در این کشورها دقت کافی را داشته باشید.

 • ترکیدن حباب مسکن در چین و به تبع آن اصلاح بازار سهام این کشور

با ترکیدن حباب مسکن در چین، انتظار می رود شاهد کاهش قیمت فولاد باشیم و سهامداران شرکت های فولادی معدنی و فعالان بورس تهران باید به این مهم توجه داشته باشند.

در حال حاضر انتظار داریم که هارد لندینگ در اقتصاد چین را شاهد باشیم.

هارد لندینگ چیست؟
هارد لندینگ در چرخه های اقتصادی به حالتی گفته می شود که اقتصاد به سرعت از حالت رشد به رشد آرام و بعد سکون می رسد. به طوری که به رکود اقتصادی نزدیک می شود که عمدتا ناشی از تلاش دولت برای کاهش تورم است.

 

بررسی ریسک اقتصادی ایران

پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی دنیا هماهنگ تر باشد و رشد اقتصادی مناسبی را برای بیشتر کشورها شاهد باشیم.
در این قسمت نیز نقشه ی ریسک جهانی مورد ارزیابی قرار گرفته است. این ریسک ها به دو دسته ی ریسک امنیتی و ریسک سیاسی طبقه بندی شده است. ریسک امنیتی را مواردی نظیر درگیری نظامی، شوش، حملات تروریستی، اعتصاب و غیره شامل می شوند. این ریسک بر حب ملیت سرمایه گذاری و موقعیت جغرافیایی برای بنگاه ها پروژه های سرمایه گذاری متفاوت است. ریسک سیاسی نیز احتمال دخالت دولت و بی ثباتی سیاسی و تاثیرش بر محیط کسب و کار می باشد.
ایران از منظر ریسک امنیتی در سال ۲۰۱۸ با ریسک کم و از نظر سیاسی در دسته ی کشورهای با ریسک بالا قرار گرفته است.
در تصویر زیر بررسی ریسک بازار در سال ۲۰۱۸ در کشورهای مختلف آورده شده است:


ریسک کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

ریسک کشورهای جهان

حسن رحمانی

چشم انداز بازار

سلام و درود خدمت همه ی دوستان عزیز و گرامی

اندکی مشغولیت در لابلای گزارشات مجال همراهی با شما رو محدود کرده بود. امیدوارم که روزهای خوشی رو پشت سر بگذارید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در حال حاضر باید مورد توجه قرار داد برنامه ریزی برای رشد اقتصادی مستمر ۵% می باشد و ازین رو نیاز به زیرساخت های فراهم کننده ی این رشد می تواند بسیار حیاتی باشد، در حال حاضر صنایع ما با ۳۰% ظرفیت مشغولند و مطمئنا افزایش ظرفیت این ها به زیرساخت ها وابسته خواهد بود، ازین رو شرکت های پیمانکاری و تجهیزاتی را می توان پیشگامان رشد دانست،شرکت های تولیدکننده ی خودروهای تجاری مثل بهمن دیزل و به خصوص لیزینگ های مرتبط مانند ولبهمن گزینه های خوبی از دسته ی خدمات مالی به شمار می آیند. با توجه به کاهش احتمالی نرخ تسهیلات تقاضا در این صنعت افزایش خواهد یافت و افت اسپرد دریافتی را جبران خواهد کرد.

با توجه به اتفاقات فعلی بازار نفت به نظر می رسد شرکت های روانکاری و پتروشیمی در صورت تثبیت نفت در نرخ ۵۰ دلار می توان برایشان چشم انداز مطلوبی در نظر گرفت ولی به نظر تا تعیین تکلیف نرخ ارز نباید برای این شرکت ها جهشی در نظر گرفت. در بازار نفت هم شاهد کنتانگو هستیم و در حال حاضر فاصله ی بین آگوست ۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۷ حدودا ۶ دلار می باشد که رقم بالایی نمی باشد.

 این روزها همچنان بسویچ را در محدوده ۶۰۰ تومان زیر نظر دارم و تایرا را نیز قصد خروج دارم و آخرین خبری که از شرکت دارم بر می گردد به ممنوعیت واردات تراکتور به ایران و اوراق صایتل هم مطابق انتظارات رشد کرد و به نظر با رسیدن نرخ سود به محدوده ۱۶% جذابیت اش برای نگهداری کاهش خواهد یافت و نکته ی مهم در خصوص این اوراق بازخرید آن ها به نرخ اسمی می باشد و انتظار میره که با نردیک شدن به سررسید با افت قیمت ها مواجه باشیم. بالاس هم زیر ۸۰۰ تومان به جذابیت اش افزوده می شود و طرح های جدید راه آهن و تامین مالی جدید می تواند برای شرکت چشم انداز روشنی تصویر نماید و ازین رو سعی می کنم در مجمع حضور داشته باشم.

گزارشات سه ماهه هم نرم نرم می آید و به نظر شرکت های فولادی و معدنی که موجودی انبار مناسبی دارند نظیر فملی، فاسمین، فولاد و غیره گزارشات شان بهبود داشته باشند و از آن سو تا کنون گزارش فخوز مناسب بوده است و بسویچ هم فروش خوبی را رقم زده است. در خصوص گزارش دسینا و کی بی سی هم سعی می کنم چند خطی در انتها بنویسم.

از بازار که بگذریم در فضای اقتصاد داخلی نیز اتفاقات مثبتی در حال رخ نمایی هست، شرکت دولت در افزایش سرمایه ی بانک و اعطای اوراق مشارکت به بانک ها بابت طلب ها را می توان مثبت ترین اتفاقات این روزها دانست که موجب بهبود توان تسهیلات دهی و افت نرخ تسهیلات در شش ماهه دوم سال ۹۵ خواهد شد. به نظر قطار اقتصاد به زودی روی ریل خواهد افتاد و ازین رو بهتر است گزارشات سه ماهه مورد توجه باشد و با چشمانی باز در بازار سرمایه گذاری نمود.

تا جایی که بنده بررسی کردم بیشترین مطالبات از دولت در بانک های بورسی در اختیار بانک تجارت و بانک صادرات می باشد. با اعطای اوراق بدهی به این بانک ها و روق بازارهای بدهی در آینده (فعلا این اوراق در بازار سرمایه قابل معامله نخواهد بود) و ظهور وام های رهنی می توان برای سهام شرکت های بورس و فرابورس و کالا چشم انداز روشنی را دید، شخصا برای بلندمدت این اوراق را در نظر دارم و البته باید با توجه به استراتژی شخصی در مورد آن تصمیم گرفت.

این روزها پس از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) نوسانات قابل توجهی را در طلا شاهد هستیم که با آمارهای مناسب آمریکا اندکی نوسانات کنترل شد و نشان داد این فلز توانایی رشد بیشتر در مقطع فعلی را ندارد، چشم انداز افت تنش ها و کاهش احتمال تغییر نرخ بهره ایالات متحده فعلا بر این فلز سایه افکنده است، به نظر می رسد در فلزات قیمتی نقره با توجه به استفاده ی فراوان صنعتی و کمبود ذخایر چشم انداز بهتری را داشته باشد. در این هفته گزارشات شش ماهه شرکت های زیر مجموعه ی شاخص S&P نیز خواهد آمد و رشد سودآوری آن ها بر طلا تاثیر معکوس خواهد داشت.

در فلز روی همچنان همراه با افزایش موجودی ها قیمت تغییری نداشته است ولی باقی فلزات از منظر روند موجودی های کالا و تطابق آن با قیمت شرایط متعادلی را پشت سر می گذارند.

موجوی روی

با این تفاسیر رشد بیشتر قیمت روی در هاله ای از ابهام خواهد بود و از آن طرف هم در طی سال های آتی کاهش ظرفیت فولاد را خواهیم داشت که به نوبه ی خود اثر منفی خواهد گذاشت.

 رشد موجودی مس هم در کنار افزایش ظرفیت قابل توجه پرو توانایی رشد بیش زا ۵۰۰۰ دلار را ازین فلز گرفته است.

نگاهی هم بیندازیم به چرخه ی رشدهای قیمتی در بازارهای مختلف:

حوالی سالهای ۲۰۰۰ بابل دات کام ، حوالی ۲۰۰۷ رشد مسکن، حوالی ۲۰۱۱ رشد فلزات و  حوالی . . . و غیره

+ بمب ساعتی بدهی ها بر کدام صنعت تاثیر گذار خواهد بود؟

+رشد بعدی؟

– به نظر می توان نیم نگاهی مجدد به طلا انداخت؟!

 

یک حکایت:

به یک نفر گفتند : “شما دیوانه اید !”
گفت : “خیر ، ما فقط تعدادمان کم است .اگر زیاد بودیم ، شما دیوانه بودید !”

با آرزوی موفقیت

شاد باشید!

منبع: وبلاگ حسن رحمانی

چشم انداز بازار  ، بررسی بازار بورس ، بررسی بهترین شرکت های پسا برجام ، مطالبات بانک ها از دولت ، استمرار رشد اقتصادی، چشم انداز بازار بورس

عدم تغییر نرخ بهره

سلام و درود بر همگی

در بخش های قبل در خصوص افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو صحبت هایی کرده بودیم. حالا به اتفاقات شب گذشته چهارشنبه ۲۶ خرداد در بازارهای مالی می پردازیم.

خوب مطابق پیش بینی ها فدرال رزرو نرخ بهره رو تغییر نداد.

حالا باید منتظر صحبت های یلن باشیم.

با عدم تغییر نرخ بهره شاهد رشد ۹ دلاری طلا هستیم و در حال حاضر این فلز گرانبها در سطح ۱۲۹۷ دلاری معامله می شود.

در حال حاضر سخنرانی یلن در حال پخش می باشد.

خلاصه ای از صحبت های یلن:

تاکید بر دو بار افزایش نرخ بهره

نرخ بهره ی فدرال رزرو در سال جاری دو بار افزایش خواهد یافت و یلن افزود که انتظار داریم بازار اشتغال آمریکا بعد از افت اخیر تقویت شود. سیاست گذاران فدرال رزرو هیچ نشانه ای از زمان افزایش نرخ بهره ارائه ندادند.

یلن افزود برکسیت فاکتور مهمی در تصمیم گیری ماست و می تواند برای ما عواقب اقتصادی داشته باشد.

دیروز پس از اعلام عدم افزایش نرخ بهره شاهد افزایش قیمت طلا بودیم و هر اونس طلا در بازارهای جهانی به ۱۳۰۵ دلار رسید. در بازار آتی سکه ی ایران هم رشد قیمت ها را شاهید بودیم به نحوی که در تمامی سررسید ها بیش از ۱.۵% رشد را شاهد هستیم.

در حال حاضر قیمت نقدی سکه با ۱.۷% رشد با قیمت  ۱،۰۴۸،۵۰۰ تومان معامله می شود که حاکی از رشد ۱۷،۰۰۰ تومانی سکه در روز جاری می باشد.

با توجه به چشم انداز برکسیت ، عدم افزایش نرخ بهره ی فدرال و کاهش پیش بینی رشد اقتصاد جهانی  از سوی بانک جهانی و غیره به نظر می رسد بازار آتی طلا بازاری جذاب در ماه های آتی باشد.

 عدم تغییر نرخ بهره توسط فدرال رزرو

نتایج نشست فدرال رزرو

تثبیت نرخ بهره ۰.۵ درصدی

عدم تغییر نرخ بهره

تحلیل آمارهای اقتصادی هفته

سلام خدمت همگی و امیدوارم شاد و پیروز باشید و تعطیلات خوبی را سپری کرده باشید.

خوب برویم سراغ بازارهای کالایی و به بررسی این بازارها بپردازیم و با تحیل آمار اقتصادی هفته کار خود را اغاز کنیم.

 به نظر می رسد که فشارها بر قیمت نفت پایان یافته باشد و از ریسک قیمت های چهل دلاری فاصله گرفته باشیم و ورشکستگی ۷۰ کمپانی نفتی عمدتا شیل بر تقویت این گمانه افزوده است ولی قیمت های بالای ۵۰ دلار نیز موجب بازگشت دکل های نفتی میشود که مطمئنا بر تولید نفت افزوده خواهد شد. در هفته ی جاری آمارهای مهمی منتشر شد. شاخص قیمت مصرف کننده در حوزه ی یورو ۰.۱%کاهش یافته است که مطابق پیش بینی ها بود، روند شاخص یورو و عدم تغییرات آن حداقل در بازه ی یکسال آتی و گذار این منطقه از بحران دریافت وام های ارزی به نرخ یورو و معاملات با این پول را عقلایی تر کرده است و فعالان معدن و پتروشیمی بهتر است این نکته را مورد توجه قرار دهند. به نظر می رسد خروج انگلستان از حوزه ی یورو منتفی خواهد بود و آمارهای اقتصادی در این اتحادیه رو به بهود می باشد.

شاخص اعتماد مصرف کننده در ماه می آمریکا نیز کاهشی بود و موجب فشار بر دلار شد. این آمار می تواند اثری منفی بر افزایش نرخ بهره ی دلار توسط فدرال رزرو در جلسه ی آتی بگذارد. این شاخص تعیین کننده ی درجه ی خوشبینی مصرف کننده نسبت به وضعیت عمومی اقتصاد جامعه را نشان می دهد، در صورت اعتماد مصرف کننده به پایداری آینده ی اقتصادی خود مطمئنا مصرف او نیز افزایش خواهد یافت. افزایش نرخ بهره ی دلار می تواند اثری منفی بر قیمت های بازارهای کالایی بگذارد و موجب تقویت دلار خواهد شد.

شاخص PMI تولید کننده ی چین نیز در صبح چهارشنبه منتشر شد و رقم ۴۹.۲ را بر تابلو نشان داد. این رقم ۰.۱ واحد کمتر از پیش بینی هاست و اثر زیادی بر بازارها نگذاشت، انتشار آمارها از سوی چین بر روی بازارهای کالایی بسیار اثر گذار است. تغییرات شاخص خرید مدیران یکی از شاخص های پیشرو در بازار به شمار می آید.

نرخ بهره ی یورو هم به زودی منتشر خواهد شد و به احتمال زیاد مطابق پیش بینی ها ۰ باشد.

اما از آمارهای مهم امروز موجودی نفت خام آمریکا می باشد که پیش بینی ها از افت ۲.۵ میلیون بشکه ای حکایت دارد. افت موجودی نفت خام آمریکا به بهبود قیمت نفت و تقویت بازارهای کالایی کمک خواهد نمود.

در روز جمعه نیز آمار بیکاری آمریکا منتشر خواهد شد و پیش بینی ها رقم ۴.۹% را برآورد کرده اند که خود تقویت کننده ی دلار و احتمال افزایش نرخ بهره خواهد بود. آمار های ماه های اخیر عمدتا از تحقق رشد در اقتصاد ایالت متحده آمریکا خبر داده اند.

کانال تلگرام کامودیتی و تحلیل آمارهای اقتصادی

https://telegram.me/Metalcommodities

تحلیل آمار اقتصادی هفته , تحلیل بازارهای کالایی ,  تحلیل بورس ,  تحلیل فلزات , با چه ارزی قرارداد ببندیم؟ , بررسی بازارهای جهانی , تحلیل اقتصاد

چرخه بازار مالی

چرخه بازار مالی

 

با عرض سلام خدمت تمامی دوستان عزیز

در پست قبلی اندکی در مورد کارایی یا ناکارایی بازارها صحبت کردم و قصد داشتم در این پست مطلبی در آن حوزه یادداشت نمایم و به ناگاه به یاد تحلیلی افتادم که بسیار به دلم نشسته بود و کار قوی در این حوزه و چرخه های اقتصادی بزرگ انجام داده بودند و تصمیم گرفتم در حد توانم متن را به زیان فارسی بازگردانم و آن را در وبلاگ قرار دهم و پیش از مطالعه اشکالات اندک را بنده ببخشایید و سعی داشته ام در زمان کم بازنویسی شود و از مفهوم نیز چیزی کسر نگردد. خوب سخنم را کوتاه می کنم و می توانید در زیر این تحلیل را مشاهده بفرمایید.

بخش دارایی ، بخش و بازده کشور برای نیمه اول سال ۲۰۱۵

من طبقه ی دارایی ها ، بخش و بازده کشوری را یک بار در نیمه و بار دیگر در پایان سال بروزرسانی می کنم. به همین ترتیب این مطلب نیز در پایان ماه ژوئن به روز شده است.

 اما قبل از دریافت نتایج واقعی میخواهم به چند نکته فراتر از اعداد اشاره کنم.

این نمودار با یک سری ابزار بصری ساده به توضیح مفاهیمی مانند چگونگی تغییرات بازده از یک سال به بعد کمک میکند، چگونه یک پورتفوی متنوع به شما بهترین بازده ها و یا بدترین بازده ها را می دهد و این که چگونه بسیاری از سرمایه گذاران قربانی تعقیب گذشته می شوند.(تصمیم گیری بر اساس اطلاعات تاریخی)

چارت ها همچنین این که چگونه دارایی ها در حالی که همیشه به طور میانگین بالاتر یا پایین تر از میانگین هر ساله ی خود هستند به بازده میانگین میرسند را نمایش میدهد. ( به این معنی که هرگز دارایی ها به بازده میانگین خود در هر سال  برخورد نمی کنند)، چرا که دارایی هایی که بازده ایجاد می کننند تمایل دارند که به میانگین دوره های بلند مدت خود برگردند و برای همین ارزش گذاری مهم است.

به طور ساده شما هرگز نمی بینید که طبقه ی دارایی ها یا بخش ها یا کشورها همیشه در راس چارت یا در انتهای چارت سالیانه باشند.

در انتهای چارت ها نشان داده می شود که بازده های سالیانه چگونه می توانند بسیار متفاوت از بازده های هر ۱۵ سال باشد. پانزده سال بخش کوچکی از زمان است و نباید برای تصمیم گیری در مورد آینده به این ۱۵ سال اتکا کرد و باید تاریخچه ی کامل مد نظر باشد. تا کنون بسیاری از سرمایه گذاران با نگاه به عملکرد گذشته تصمیمات اشتباهی را گرفته اند.

اگر شما به هر دلیلی از این جدول استفاده می کنید، از آنها برای آنچه که هستند استفاده کنید- این راهنما نشان می دهد که همه چیز تغییر می کند، بیشتر اوقات انتظار شما از آنها کم است و در هر لحظه انتظار بیشتری از آنها ندارید.

در زیر شما می توانید طبقه ی دارایی ها ، بخش شاخص S&P و بازارهای بین المللی و بازده بازارهای نوظهور را ببینید. من نمی خواهم زمان بیشتری را برای بحث در مورد نتایج واقعی بگذرانم در حالی که نتایج به خوبی قابل مشاهده است.

(برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر بر روی عکس کلیک نمایید)

چرخه های اقتصادی | market cycle | سرمایه گذاری خارجی | بازده دارایی | مشاوره مالی | اقتصاد چین | بازارهای نوظهور | کسب سود | نرخ بازده دارایی | آموزش بورس | تحلیل بنیادی | حسن رحمانی

چرخه بازار| سرمایه گذاری خارجی | بازده دارایی

این چارت ها تنها ۱۵ سال گذشته را نمایش می دهد زیرا من فکر کردم برای گرفتن احساسی از چارچوب بحث، تعداد سال ها به اندازه ی کافی طولانی هست و بیشتر از این هم کار مطالعه را سخت می کند.

این موارد واضح نیست مگر اینکه شما این ها را با پایان سال ۲۰۱۴ مقایسه نمایید اما  برداشت سال ۲۰۰۰ نشان می دهد که چگونه تاثیر سالانه در بازده طولانی مدت تاثیر دارد.

برای مثال، بازده سالانه بازارهای نوظهور در حدود ۳% افزایش یافت در حالی که در سال ۲۰۰۰ بازده بدی داشت. از سوی دیگر شاخص REITs در سال ۲۰۰۱ بازدهی عالی و در نیمه ی ابتدایی سال ۲۰۱۵ کمترین بازده را داشته است.

زمانی که این دو شاخص را کنار هم قرار میدهیم، به ما چگونگی یک ضرر بزرگ  یا یک سود رویایی را نشان میدهد. اما همچنین به آسانی به ما نشان می دهد که این تنها قسمتی از گذشته است.

(برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر بر روی عکس کلیک نمایید)

چرخه های اقتصادی | market cycle | سرمایه گذاری خارجی | بازده دارایی | مشاوره مالی | اقتصاد چین | بازارهای نوظهور | کسب سود | نرخ بازده دارایی | آموزش بورس | تحلیل بنیادی | حسن رحمانی

چرخه بازار | عملکرد شاخص S&P | سرمایه گذاری

شاخص S&P500 امسال هیچکاری نکرد. در واقع، شما نباید بعد از عملکرد سال ۲۰۰۹ انتظاری از این شاخص داشته باشید. شاخص S&P500 خواه بالا یا پایین برود در هر صورت به شما همه چیز را میگوید. شکست بازار در هر بخش به شما اطلاعاتی در مورد بازده ها می دهد. بازار بر اساس چرخه ها حرکت می کند، دانستن این که هر بخش از چرخه چگونه انجام می شود به شما در مورد این که در کجای چرخه ی فعلی هستیم ایده می دهد.

من به یک نکته از یوتیلیتی ها اشاره می کنم که اینها تا کنون در سال جاری بدترین عملکرد را داشته اند. سود سهام به لطف نرخ های بهره ی پایین تبدیل به سرمایه گذاری محبوب شده است. در حال حاضر فدرال در مورد نرخ های بهره بالاتر صحبت می کند، مردم تهییج می شوند و شما هم آن بخش شناخته شده از سود تقسیمی سهام را یک جا می فروشید.

برای هر کسی که در مورد از دست دادن سود تقسیمی سهام نگران است، من به شما توصیه می کنم اینکه برای بار اول چگونه سهم خریدید را به یاد بیاورید. سرمایه گذاران به دیدن ضررها و فراموش کردن تمایل دارند. علاوه بر این به شما سود سهام کمتر به همراه خرید در قیمت پایین را توصیه می کنم.

(برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر بر روی عکس کلیک نمایید)

چرخه های اقتصادی | market cycle| سرمایه گذاری خارجی | بازده دارایی | مشاوره مالی | اقتصاد چین | بازارهای نوظهور | کسب سود | نرخ بازده دارایی | آموزش بورس | تحلیل بنیادی | حسن رحمانی

چرخه بازار | بازده بازار سهام بین المللی | سرمایه گذاری

بازده بازارهای بین المللی پس از چند سال به جایگاه آمریکا بازمیگردند که در سال جاری این مورد تا کنون معکوس به نظر می رسد.

بیشترین عملکرد را کشورهای اروپایی داشته اند. کشورهای برتر این ناحیه بیش از ۶% در نیمه ی ابتدایی سال بازده داشته اند، کشورهایی شامل نروژ، بلژیک،پرتقال، دانمارک در اینجا بالاتر از بقیه هستند.

(برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر بر روی عکس کلیک نمایید)

سرمایه گذاری خارجی | بازده دارایی | مشاوره مالی | اقتصاد چین | بازارهای نوظهور | کسب سود | نرخ بازده دارایی | آموزش بورس | تحلیل بنیادی | حسن رحمانی

چرخه بازار | بازده بازارهای نوظهور | سرمایه گذاری

بازارهای نوظهور می توانند در چند ماه به کلی تغییر کنند. در شش ماه اخیر بهترین و بدترین عملکردها را هند و روسیه داشته اند، روسیه از باقی بازارها در نسبت CAPE نسبت به ابتدای سال بیشتر زیرارزش شمرده می شود، در شش ماه اخیر بازار این کشور بیش از ۴۵% افت کرده است.

در چارت فریبنده ترین بازار مربوط به چین است. بازار چین از اواسط ماه ژوئن تا به امروز یک سقوط آزاد داشته است و همچنین به نظر نمیرسد سقوط این بازار به این زودی ها متوقف شود. اگر شما می خواهید در مورد رفتار سرمایه گذاران در طی صعود و سقوط بازار مطالعه کنید، بازار سهام چین یک نمونه ی عالی برای مطالعه است.

چارت های بالا کاملاً واضح هستند و مفاهیم کلیدی را توضیح می دهند، آن ها همه ی داستان بازده ها از یک سال به سال بعد را نمی گویند. آنها فقط نتایج را زمانی که فاکتورها با هم برخورد دارند نشان می دهند.

**************************************

از دید من کار بسیار دقیقی انجام گرفته و ان شاالله در آینده بیشتر در موردشون صحبت می کنیم.

 

با آرزوی شادی و موفقیت برای همگی

 

بزرگی می گوید: به لبخندتان اجازه دهید که دنیا را تغییر دهد. لبخندتان پابرجا!

شاد باشید.

منبع: نول اینوستور

——————————————————————————————-

چرخه بازار مالی

بازدهی بازار نوظهور

بازدهی چین

Market Cycle

چرخه های تجاری

تحلیل بنیادی مس

تحلیل بنیادی مس

سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی

این  روزها هرچه قدر امیدم به بهبود اقتصاد داخلی بیشتر می شود از سوی دیگر نا امیدی نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی به خصوص در کامودیتی ها و مواد اولیه محیط پیرامون را ترسناک جلوه می کند و مطمئنا با آمار ضعیف از سوی دولت چین درک این موضوع به خوبی محسوس خواهد بود. حرکات اخیر بانک مرکزی چین و تحرکات برای رونق دادن به بازار مسکن حبابی چین که کاهش قیمت را هم تجربه کرده است همگی از عزم این دولت در جهت تحریک مصرف داخلی و بهبود رشد می باشد ، مطمئنا اقتصادی که رشد اقتصادی اش را مدیون دارایی های سرمایه ای و مواد اولیه بوده است به راحتی نمی تواند این گذار را انجام دهد و اما رشد بخش خدمات در این کشور بسیار قابل ملاحظه بوده است. برای اینکه شرایط بخش فلزات را بخواهم به خوبی تفسیر کنم بد نیست سه نمودار زیر را نیم نگاهی بیندازیم و تحلیلی بنیادی بر مس داشته باشیم و در انتها تاثیرات آن بر سهمی نظیر فملی مورد بررسی قرار دهیم :

در نمودار اول مصرف مس را در سال ۱۹۹۰ مشاهده می کنیم و میبینیم که کشورهای صنعتی عمده ی مصرف مس دنیا را در اختیار داشتند و دو کشور آمریکا و ژاپن معادل ۳۵% نزدیک به نیمی از تقاضای مس را به خود اختصاص میداده اند و با گذر زمان و افزایش فعالیت بخش خدمات، هم اکنون عمده ی GDP این کشورها را بخش های خدماتی شامل می شوند.

تقاضای جهانی مس | نمودار تقاضای جهانی مس | مشاوره ی مالی | مالی شخصی | مس | بررسی مس | تحلیل بنیادی مس

تحلیل بنیادی مس – تقاضای مس

حال به سراغ چارت دوم میرویم و شرایط فلز مس و تقاضای جهانی اش را در ۲۲ سال بعد در سال ۲۰۱۲ مشاهده می کنیم و می بینیم از سویی افزایش تولید و ظرفیت داشته ایم و از سویی هم تقاضای مس در چین در حال خودنمایی است و و سهمی ۴۳% در کیک تقاضای مس را در اختیار داشته اند.

حال با شرایط فعلی اقتصادی چین می توان رویدادی نچندان دلچسب را برای آینده ی کامودیتی ها تصویر کرد و البته افت مس به زیر ۵۰۰۰ یا روی به زیر ۱۸۰۰ یا آلمینیوم به ۱۵۰۰ دلار نیازمند متغیر های بنیادین قوی و گزارشات ضعیف از سوی اقتصادهای بزرگ خواهد بود و به راحتی نمی توان تصور افت سنگینی برایشان داشت.

 تقاضای جهانی مس | نمودار تقاضای جهانی مس | مشاوره ی مالی | مالی شخصی | مس | بررسی مس | تحلیل بنیادی مس

تحلیل بنیادی مس – تقاضای جهانی مس

حال در چارت سوم به نمودار دایره ای مصرف مس در سال ۲۰۱۲ می پردازیم و مشاهده می کنیم که عمده مصرف مس در بخش های تجهیزات و عملیات ساخت و ساز می باشد و این دو سهمی ۶۰ درصدی در مصرف مس را در اختیار داشته اند و البته آمارها نشان می دهد از سال ۲۰۱۲ تا به امروز تغییرات شدیدی در این حوزه ها و نمودارهای قبلی نداشته ایم. مسلما تحریک بخش مسکن و رونق معاملات می تواند شرایط را برای کامودیتی ها بهتر کند ولی تا کنون اقدامات بانک مرکزی این کشور در تغییرات نرخ بهره و وام ها تاثیر چندانی نداشته است و مطمئنا با عبور این کشور از دوره ی گذار می توان برای آینده تصویر روشنی در نظر گرفت.

 تقاضای جهانی مس | نمودار تقاضای جهانی مس | مشاوره ی مالی | مالی شخصی | مس | بررسی مس | تحلیل بنیادی مس

تحلیل بنیادی مس – موارد مصرف مس

شرایط بازار ما هم خواه ناخواه با مواد اولیه گره خورده است و این هفته افت نفت به سطوح ۴۴ دلاری کمی نگرانی ها را بیشتر کرد و در این بخش هم همچنان آمار قدرتمندی برای افت به زیر ۴۰ دلار مشاهده نشده است و پیش بینی هم نمی شود و به نظر محدوده ۴۰ تا ۴۴ دلار محدوده ی قدرتمندی باشد و در تایم فریم های ماهانه نیز شکستی در این حمایت ها مشاهده نمی شود.

در بازار داخلی هم شرایط تغییر خاصی نداشته است و کم تحرکی بازیگران بزرگ به وضوح قابل مشاهده است و حقوقی های دولتی و شبه دولتی واقعا با بحران نقدینگی رو به رو هستند و ان شا الله در آینده در پستی جامع به وضعیت این صندوق های بازنشستگی خواهم پرداخت. به نظرم همچنان نوسان گیری در طی این مدت راهکار عاقلانه تری خواهد بود و شخصا انتظار تعدیل منفی در گزارش های ۶ ماهه را دارم. با بازگشایی پالایشی ها و فولاد و استفاده از جو منفی می توان شکارهای خوبی در بازار داشت و از نوسانات بهره برد. افت نرخ تورم در مدت اخیر و با کاهش احتمالی سود بانکی می توان شرایط  بهتری برای بازار در نظر داشت و تثبیت نرخ دلار بر روی ۳۳۰۰ تومان برای بسیاری از شرکت ها مناسب خواهد بود ولی همچنان با اوضاع بازار جهانی باید با احتیاط بیشتری قدم برداشت. تصویر سود ۳۰ تومانی از فخوز نمادی از رکود فراگیر در صنایع بود.

برای همگی آرزوی شادی و موفقیت دارم.

امیدوارم سلامت و بهروز باشید.

——————————————————————————————————————————————

تحلیل فملی

تحلیل صنعت مس

مصارف و  تولید معادن مس

تحلیل فلزات اساسی

چرخه اقتصاد جهان

چرخه اقتصاد جهان و بحران مالی جهان

سلام و درود خدمت شما عزیزان

سالهاست این بحث در دنیای مالی جریان دارد. کارایی یا ناکارایی. کارایی چه می گوید؟! ناکارایی چه می گوید؟! ازین بحث های ابتدایی که بگذریم نکته اینجاست واکنش ها به اقدامات چین همچنان در بورس های جهانی دنبال میشه و فضای اقتصاد رو متلاطم کرده.

از سویی به قول آقای بافت که آپشن ها را سلاح های کشتار جمعی می دانند، حال این آپشن ها چندین برابر بخش حقیقی اقتصاد هستند و هر افتی بازار جهانی را با اهرم ها چند برابر بازخورد می دهد.

نفت هم به زیر ۴۰ دلار رفت و به نظر می آید پولبکی داشته باشد و باید دقیق تحت نظر بگذاریم و این حرکت یار قدیمی اقتصاد ما، ترسی بر چهره ی رنجور اقتصاد انداخت و نگاه ها به بامداد دوشنبه است و حرکات هیجانی ابتدایی بازارها. گزارشات حاکی از اینه که در این مدت بخش زیادی از پولهای سرمایه گذاری شده در کشورهای در حال توسعه در حال خروج است و یا مراحل پایانی خروج را می گذارند که اگر این ها را اسمارت مانی بنامیم پربیراه نرفته ایم! اما اگر پس زمینه ی فاندی ذهنمان مبنی بر ریزش بازارهای کالایی باشد مامن جدید کجا خواهد بود؟

اتفاقات و اخبار موجود را که در زمینه ی ذهنم مرور می کنم و قطعات پازل را که در کنار هم قرار می دهم به یک نتیجه می رسم، حرکت پول به سمت کشورهای توسعه یافته!

در هر صورت اقدام چین در تغییر رویه به سمت خدمات بدون تلفات نیست و نخواهد بود و دولت مردان چینی در صورت موفقیت به واقع می شود گفت در بهترین زمان و بهترین عملکرد این مهم را صورت داده اند و رشد اقتصادی این کشور هموارتر خواهد شد، اما چه به سر بازارهای کالایی خواهد آمد. اگر بخواهیم market cycle را مبنا قرار دهیم.

چرخه های اقتصادی را که در نظر می گیریم. تقریبا رشد کشورهای آسیای جنوب شرقی به خصوص چین از سالهای پایانی قرن بیستم آغاز میشه و حرکت پول از کشورهای توسعه یافته به این کشورها را شاهد بودیم و دهه ی ۱۹۹۰ شاهد رشد بی مهابای اقتصادهای بر پایه ی مواد اولیه بودیم. برای مثال قیمت نفت در ابتدای ۱۹۹۰ میلادی ۲۳ دلار و در سال ۲۰۰۵ میلادی به ۵۰ دلار رسید. به هر صورت هیچ بخشی رشد همیشه پایدار نخواهد داشت و نمی توان انتظار ریزش را نداشت و ریزش هر چیزی را متاثر از تئوری توطئه دید. بحثی هم در اقتصاد داریم که بی ربط نیست و آن هم این که رشد اقتصادی هیچ شرکتی برای سالهای متوالی نمی تواند از رشد اقتصادی آن کشور بیشتر شود، چرا که ادامه ی این روند موجب بزرگ تر شدن شرکت از دولت خواهد شد و این امکان پذیر نخواهد بود!!

اگر قرار به چرخش اسمارت مانی از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته باشد باید کمی در بازار دست به عصاتر حرکت کنیم.  چرا که نگران کننده اینجاست که تقریبا اکثر صنایع ما در بخش پایین دستی فعال است و در بخش بالادستی حرف خاصی برای گفتن نداریم و ازین منظر کشور ریسک بالایی دارد.

همچنان حرکت خاصی نباید از بازار انتظار داشت. به تازگی اخبار خوبی از پرداخت مطالبات پیمانکاران به وسیله ی اوراق خزانه شنیده می شود که حرکت بسیار مناسبی خواهد بود و دست دولت را اندکی بازتر خواهد کرد ولی سمت تاریک ماجرا حجم عظیم مطالبات دولت به بانکها و عدم نقدشوندگی دارایی های فیزیکی این موسسات و تمدید وام های قبلی صنایع و ادامه ی کمبود سرمایه در گردش در صنایع و عدم بهبود امور. صنایع ما مشکلات بسیاری دارند و شخصا با تعدادی از آن ها ارتباط دارم و از نزدیک از رنجی که می کشند باخبر هستم، از سویی دیگر همگی با امید به اصلاح و رشد اقتصادی وام هایی عمدتا کوتاه مدت گرفته اند و بهره هایی سنگین و همنوایی این ساز با رکود بازار آهنگ غم اگیزی را در فضای بازارها پخش می کند.

مدت ها پیش دکتر ادیب در جلسه ای اطلاعاتی را مطرح کردند و سعی کردم این داده ها را در زیر درج کنم و البته بخش هایی از آن را که اطلاعات بیشتری داشتند تا آنجا که ذهنم توان یاری داشت به سخنان ایشان در زیر اضافه کردم.

در دهه ی ۷۰ میلادی آمریکای لاتین رشد زیادی داشت و به واسطه ی پایین بودن نرخ بهره در آمریکا از فرصت بهره برد و وام های سنگینی از این کشور و اروپا به ویژه انگلیس اخذ کردن، نرخ بهره در دهه ۷۰ تقریبا هر سه تا چهار ماه یک بار پایین می آمد، ارزش دلار هم در دهه ی ۷۰ میلادی رو به کاهش بود. به این ترتیب اینها از وام گرفتن سود خوبی می بردند و رشد اقتصادی بسیار خوبی را تجربه کردند. کشورهای برزیل، آرژانتین و مکزیک بیشتر از بقیه در این منجلاب فرو رفتند. این وام ها همگی برای بهبود زیرساخت های این کشور ها صرف میشد.

۸۰ درصد از وام هایی که کشورها میگرفتند وام کوتاه مدت بود. در فاصله ی سالهای ۷۹ تا ۸۴ میلادی  آمریکا اعلام کرد که دیگه مانند سابق وام نمیدهم و نرخ بهره بالا رفت و دلار افزایش پیدا می کند. یعنی افزایش شدید بهره و تمدید وام های گذشته و اضافه بر آن توان درآمد این کشورها پاسخگوی بازپرداخت این وام ها را نداشت را که با وجود توسعه ی زیرساخت ها هنوز به توسعه ای پایدار نرسیده بودند. در این برهه از زمان که با انقلاب ایران همزمان می شود و صادرات نفت ایران نصف شد و جنگ ایران و عراق باعث رشد نفت به سطح ۴۰ دلار شد و آمریکای لاتین با نفت گران با مشکلات بسیاری مواجه شد. این سیکل تا به حال ۴ بار اتفاق افتاده است. و در این سالها نیز این شرایط مجدد اتفاق افتاده است و ابتدا سیاست تسهیل کمی و کاهش ارزش دلار، قطع این سیاست و به تازگی احتمال افزایش نرخ بهره در سپتامبر.

این بخشی از صحبتهای دکتر ادیب بود که البته بخش هایی که اطلاعات آن کمتر بود را بنده قرار دادم تا مطالعه اش راحت تر شود. برای آشنایی با بحران بدهی آمریکای لاتین این مقاله ی ویکی پدیا هم بد نیست.

 با همه ی این تفاسیر همچنان معتقدم باید در حرکات اندیشه ی بیشتری داشته باشیم و هر حرکت تندی می تواند ضرر مالی بدی را همراه داشته باشد.

در پایان هم یک نموداری چند وقت پیش دیدم و بد ندیدم در اینجا هم قرار دهم و شاید فرصتی شد بر روی آن ها صحبتی داشته باشیم.

مشاوره مالی | مالی شخصی | آموزش بورس | قیمت طلا | مشاوره خرید سهم | قیمت نفت| کامودیتی

رابطه ی قیمت طلا و نفت

به امید فردایی بهتر

شاد و پیروز باشید.

————————————————————————————————

چرخه اقتصاد جهان

چرخه های بازار بورس

دوره های صعود و نزول اقتصاد

بحران اقتصادی سال ۱۹۹۰

اقتصاد سال ۱۹۹۰

مائو و اقتصاد چین

اقتصاد چین، خطر ریزش بازارهای کالایی در کنارافزایش نسبت بدهی به جی دی پی و افزایش بدهی خانوار در گزارش مکنزی

 

با افزایش نسبت بدهی به جی دی پی خطرات بسیاری اقتصادهای جهان را تهدید می کند و در این بین اقتصاد چین نیز با گزارشات ضعیف بر آتش این ضعف دمیده است و تاثیرگذاری این مسئله بر اقتصاد ما هم بی دلیل نخواهد بود و در ادامه همراه باشید:

سلام و درود خدمت تمامی عزیزان

امیدوارم اوقات خوشی داشته باشید. نمیشد مطلبی گفت و از چین نگفت، در مدت اخیر فکر نمی کنم مطلبی زده باشم و از چین حرفی نزده باشم و احتمال گزارش ضعیف.

این غول اقتصادی با گزارشات نگران کننده لرزه بر پیکره ی اقتصاد دنیا می اندازد، در جدید ترین راهکار خود برای جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی دست به اقدام جدیدی زد که به واقع شوکی بر پیکره ی اقتصاد جهانی بود، این کشور نرخ برابری ارز خود را بعد از تقریبا بیست سال نسبت به دلار آمریکا به مقدار ۲% کاهش داد و باید دید واکنش بزرگان اقتصاد به این عمل چه خواهد بود و مطمئنا این عمل واکنش منفی بسیاری را در پی خواهد داشت، بسیاری که همین حالا هم بدون این اتفاق صدای کارخانه های فولادشان به عنوان مشتی نمونه ی خروار در آمده است و افزایش صادرات چین می تواند شرایط تولید کنندگان را تغییر دهد و افزایش عرضه موجب کاهش قیمت ها و حتی با تاثیرگذاری بیشتر در صورت ادامه ی افت فلزات و تثبیت نفت در سطح فعلی و افت ادامه دار مواد اولیه و کاهش بهای تمام شده ی تولیدات و به تبع آن کاهش تورم جهانی را در پی خواهیم داشت، همین چند وقت گذشته بود که کاهش واردات شیر از سوی چین بازار مواد غذایی را دگرگون کرد و روغن ها هم افت خوبی را تجربه کردند.
از احتمال اثر گذاری این اقدام بر نفت که بگذریم این مسئله بیشتر نمایان می شود که تغییرات فعلی حاکی از بحرانی تر بودن شرایط نسبت به گفته های مسئولان چینی می باشد و نباید آمارهای رسمی را کاملا ملاک عمل قرار دهیم و گوشه چشمی به پیش بینی ها شاید دقیق تر باشد. اما اثرات این اوضاع بازار جهانی بر اقتصاد و صنایع رنجور ما بسیار پرواضح هست، عمده ی پتانسیل ما بر روی عرضه ی مواد اولیه ی صنایع هست و در صنایع بالادستی دست چندانی بر آتش نداریم و افت قیمت مواد اولیه به بسیاری از صنایع ما ضربه خواهد زد و از سوی مطمئنا اثراتش بر اقتصاد وارد خواهد شد. دولت به واقع کار بسیار سختی را در پیش رو خواهد داشت.

در گذر داخلی با توجه به پیش بینی های گذشته و روند موجود و آینده ی روشن تر به نظر مشکلی در تصویب قطع نامه در کنگره نخواهیم داشت و اگر نیم نگاهی به اقتصاد رفتاری داشته باشیم میشه گفت بهترین زمان حل مسئله حول و حوش انتخابات مجلس از حیث اثرگذاری بر روی مردم و انتخابات است. ان شا الله که خیر باشد و با رونق تولید نفت و حل مسائل انتقال پول میشه سال ۹۵ رو سال خوبی برشمرد. در مورد پول های بلوکه شده هم بحث بسیار است، اگر اشتباه نکنم یک جایی آقای سیف یا آقای نیلی فرمودن که عمدتا ریال این ارزهای خارجی به دولت داده شده از قبل… !!  از سویی مقداری از ارزها هم در کشورهای مختلف نظیر هند و چین و روسیه و ترکیه و غیره بلوکه شده اند و ارزش آن ارزهای محلی هم نصف شده است و حال باید پیدا کرد پرتقال فروش را . ای کاش نهادی در کشور بود که خیلی واضح و روشن هزینه ی مدیریت اشتباه را به مردم گزارش میداد.

در بازار داخلی به نظر هفته ی آتی اندکی شرایط بهتر باشد (در صورت ادامه ی روند فعلی و عدم تغییر شرایط) و همچنان در بر پاشنه ی نوسان خواهد چرخید و بعد هم به پیشواز گزارشات ضعیف شش ماهه که تعدیل گزارشات پیش بینی خواهد بود. سازمان بورس هم که این روزها به رسالت خودش عمل کرده و ریسک را به دوش ناشران واگذار کرده که بیاید و تعدیل منفی اگر دارید بدهید و تعارف نکنید 🙂 . در کل آثار مثبت این اقدام به نظر بر هزینه های آن می چربد.

اما دو تا اتفاق مهم تر هم داریم.
توی اکتبر و آپریل عمدتا بانک ها رو نرخ های بهره خطوط اعتباری که در اختیار شرکت ها قرار داده اند (بحث ما شرکت های شیل نفتی هست) را هر سال بازبینی می کنند که مطمئن با ریزش این کالا در چند ماه اخیر این بازبینی دیدنی تر خواهد بود.
قراردادهای پوشش ریسکی هم که اینها در زمان بشکه ای ۹۰$ بسته بودند در ماه های آتی منقضی می شوند. (نقل از بلومبرگ، متاسفانه لینک را پیدا نکردم)
امروز بعد از ظهر فرصتی دست داد که بر روی مبین بررسی جامعی داشته باشم و به نظر یکی از بهترین گزینه ها با در نظر گرفتن افزایش تولید پتروشیمی های وابسته هست و ریسک خاصی این صنعت رو تهدید نمی کند و قراردادهای بلندمدت دلاری و عدم وابستگی و تولید در ظرفیت پایین فعلی از نکات بسیار مثبت به شمار می روند و در پست بعدی برسی جامع آن را قرار خواهم داد. در بانکی ها بانک ملت، حقوقی های سهم همواره همراه هستند و به نظر زیاد نباید بدبینانه برایش قیمت در نظر گرفت. رانفور را هم که از جمله سهمهایی در پورتفو بوده که همیشه حرکت خوبی داشته، این سهم از رفع تحریم ها سود بسیار خوبی خواهد برد و حتی بیشتر از بانک ها، پروژه های جدید و خوبی هم این سال ها در دست داشته اند و یکی از پروژه های مناسب آن اگر درست در خاطرم باشد پروژه ی مینا بود که ساختاری شبیه به PayPal خواهد داشت. البته سهم شناوری ندارد و افتی هم نداشته تا برای خرید روی آن بررسی کرد. یکی از دلایل افت شرکت کیش از زیرمجموعه ها هم انتقال برخی از خدمات به سایت تهران بوده است و نگران کننده نیست.

بالاس را هم باید تحت نظر داشت و با فرض ثبات شرایط در صورت افت به زیر ۶۸۰ تومان گزینه ی خوبی خواهد بود.

امروز با دوستان نیم نگاهی به حق های وصنعت و ولصنم انداختیم، تاسف آور بود . . .

ان شا الله جداول در پست های بعدی تا شلوغ نشود.

امیدوارم شاد و پیروز باشید

اوقاتتون بخیر

این دو نمودار زیر هم قابل توجهه و نسبت بدهی به جی دی پی کشورها و در بخش دوم به تفکیک آورده شده که قابل بحث هست. (منبع mckinsey)

بررسی و تغییرات نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی

بدهی به تولید ناخالص داخلی | Debt to GDP | تصویر از گزارش مکنزی

بدهی به تولید ناخالص داخلی | Debt to GDP | تصویر از گزارش مکنزی

حال نمودار دوم که مانند تصویر قبل از گزارش مکنزی برداشت کردم:

نسبت تغییرات بدهی به جی دی پی | جزئیات | GDP of Economy| نسبت بدهی | گزارشات ضعیف اقتصاد جهانی | مکنزی

نسبت تغییرات بدهی به جی دی پی | جزئیات

اقتصاد چین

بحران بازارهای کالایی و ریزش نفت