روش پیش بینی دلار

چگونه نرخ دلار سال ۱۳۹۷ را پیش بینی کنیم؟ – آموزش هوش مالی و سرمایه گذاری

پیش‌بینی نرخ دلار برای سال ۱۳۹۷

چگونه نرخ دلار را پیش بینی کنیم؟

 

نکته ی مهم

 

 

 

یکی از ویژگی‌های مهم انسان‌های با هوش مالی بالا، قابلیت پیش‌بینی و تخمین اتفاقات پیش رو هست. به همین ترتیب هر یک از فعالان اقتصادی باید توانایی پیش‌بینی اتفاقات و اخبار تأثیرگذار بر روی کار خود را داشته باشند. مطمئناً زمانی که شما انتظار هر اتفاقی ممکنی را داشته باشید می‌توانید برنامه‌ریزی مؤثرتری داشته باشید و اصطلاحاً با تقویت هوش مالی خود، مؤثرتر برخورد داشته باشید.

چندین سال پیش به‌منظور طراحی مدل کسب‌وکار و ارائه‌ی طرح تجاری یکی از شرکت‌های بزرگ سازنده‌ی مبل جلساتی را با مدیران آن مجموعه داشتم. به‌عنوان یک تحلیلگر، همواره اطلاعات بسیاری را مورد تجزیه تحلیل قرار می‌دهیم و برای هر احتمال قابل توجهی سناریو طراحی می‌کنیم.

دریکی از جلسات، به بررسی طرح خروج از کسب‌وکار پرداختم و به‌منظور سنجش مدیریت از مدیرعامل در خصوص تعطیلی کسب‌وکار سؤالاتی پرسیدم، سؤالاتی که با واکنش منفی، مدیریت شرکت روبه‌رو شد و بعد از اقناع لزوم پرسش‌ها، حاضر به پاسخگویی به آن‌ها شدند.

بی‌شک هر یک از ما نیز در مواجهه با احتمال شکست سرمایه‌گذاری یا کسب‌وکار خود، واکنشی سخت با آن خواهیم داشت و سعی بر دفاع از آن داریم ولی انسان هوشمند مالی حتی برای این مسئله نیز برنامه‌ریزی داشته و خواهد داشت. چراکه نیک می‌دانیم در کشوری با اقتصادی ناآرام نمی‌توان بدون برنامه پیش رفت.

با توجه به فضای اقتصادی کشورمان، یکی از تأثیرگذارترین آیتم‌های قابل پیش‌بینی تعیین نرخ دلار برای سال آتی یا ماه‌های آتی استفاده از شکاف تورمی هست.

البته مطمئناً تخمین ارزش دلار برای سال آتی از یک روش کاری کاملاً صحیح نخواهد بود ولی استفاده از روشی که در طول ریاست دولت یازدهم، حساب خود را پس داده است، می‌تواند مؤثر باشد و چه‌بسا بسیاری از برگزارکنندگان سمینارهای مالی بر همین مبنا نرخ‌ها را پیش‌بینی می‌کنند.

ابتدا مقایسه‌ای بین بازدهی خریداران دلار و سرمایه‌گذاران در بانک، فعالان بازار سرمایه و خریداران طلا داشته باشیم و فرض ما بر این باشد که قیمت‌ها تا پایان سال در همین محدوده باشند. با این تفاسیر بازارهای مذکور بازدهی به ترتیب زیر داشته‌اند:

مقایسه ی بازارها در سال ۱۳۹۷

سرمایه‌گذاری بازدهی سال ۱۳۹۶
بانک ۲۰%
دلار ۲۱٫۴%
یورو ۴۰٫۶%
مسکن ۱۶٫۵%
بورس ۲۵٫۱%
سکه‌ی طلا ۲۳%

آیا کسانی که توصیه به خرید دلار برای سال ۱۳۹۶ داده‌اند، برنده‌ی تورنمنت سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۶ بوده‌اند؟ مطمئناً با توجه به ریسک نگهداری دلار فیزیکی، سرمایه‌گذاری در این بخش حتی از سپرده‌گذاری در بانک نیز توجیه پایین‌تری داشته است.

البته لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۶ با خرید اوراق خزانه‌ی بانکی موسوم به سخاب، با کمترین ریسک می‌شد بازدهی سالانه نزدیک به ۴۰ درصدی را نیز کسب کرد. بررسی اتفاقات بازارهای سرمایه‌گذاری برای انسان‌های باهوش مالی بالا، همچون شما باید اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

یکی از بهترین راه‌ها برای تخمین نرخ دلار، استفاده از مانیفست ارزی بانک مرکزی است. این مانیفست که در عمل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی را برای سال‌های پیش رو نشان می‌داد، حاکی نکاتی ارزشمند است که توصیه می‌کنم اگر نخوانده‌اید، حتماً مطالعه کنید چراکه در این سیاست‌نامه که اتفاقاً موردی کم‌سابقه در فضای اقتصاد ما هست، نکات جالبی نهفته است.

یکی از راه‌های تخمین نرخ ارز و مدیریت منابع در هوش مالی استفاده از شکاف نرخ تورم داخلی و خارجی هست. به فرمول زیر توجه داشته باشید:

هوش مالی

محاسبه قیمت دلار با توجه به شکاف تورم

این فرمول از یکی از قواعد شناخته‌شده‌ی اقتصاد نشات می‌گیرد. به‌این‌ترتیب که نرخ ارز در یک کشور لازم است که به‌صورت مستمر متناسب با مابه­التفاوت نرخ‌های تورم داخل و خارج تعدیل بشود.

سال ۱۳۹۶ میانگین نرخ تورم ایران بنا بر آخرین پیش‌بینی‌ها برابر با ۱۲٫۲% و نرخ تورم ایالات‌متحده نیز در همین دوره در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ برابر با ۲٫۱% با این تفاسیر انتظار داشتیم که نرخ دلار در سال ۱۳۹۶ به محدوده‌ی ۴۴۸۰ تومان برسد و این اتفاق هم افتاد.

با وب‌سایت هوش مالی همراه باشید:

میانگین نرخ دلار در سال ۱۳۹۵ برابر با ۴،۰۳۷ تومان

نرخ تورم آمریکا در سال ۱۳۹۶: برابر با ۲%

نرخ تورم پیش‌بینی ایران در سال ۱۳۹۶: ۱۱٫۲%

حال اعداد بالا را در فرمول می‌گذاریم و به نتیجه‌ی زیر می‌رسیم:

هوش مالی و قیمت دلار

محاسبه قیمت دلار با توجه به شکاف تورم

با این تفاسیر انتظار داشتیم که نرخ دلار سال ۱۳۹۶ به چه عددی برسد؟ کافی است معادله‌ی بالا را حل کنید و به عدد ۴۴۸۰ تومان برسید.

شاید به‌عنوان فردی باهوش مالی بالا این سؤال براتون پیش بیاد که الآن قیمت دلار در محدوده‌ی ۴۵۰۰ تومان هست ولی قیمت تا ۴۷۰۰ تومآن‌هم افزایش داشت. پس آیا این محاسبات اشتباه هست؟

مطمئناً خیر؛ به چند دلیل:

۱-     این روش تنها روش محاسبه‌ی ارزش دلار نیست ولی یکی از بهترین روش‌هاست که در مانیفست بانک مرکزی هم به آن اشاره‌ شده است. پس قابلیت اتکای بالایی دارد؛ که دیدید درصد خطای این روش کمتر از ۵% است که رقم بسیار پایینی هست.

۲-     ما در این محاسبات قیمت دلار را ۴۴۸۰ تومان در نظر گرفتیم، آن‌هم نه حالا که عالم و آدم از دلار ۴۵۰۰ تومانی خبردارند، بلکه زمانی که قیمت دلار ۳۷۰۰ تومان بود نرخ دلار برای سال ۱۳۹۶ را ۴۴۸۰ تومان قراردادیم. پس انتظار می­رود که در عقد هر قرارداد صادرات و واردات به این مهم توجه کرده باشیم و از این به بعد نیازی به حضور در کلاس‌های پیش‌بینی نرخ دلار برای سال آتی نخواهیم داشت.

۳-     پاسخ سؤال خود را به‌روشنی با مشاهده‌ی جدول زیر خواهید گرفت:

در این جدول آرشیو نرخ دلار در سه سال اخیر آورده شده است.

میانگین نرخ دلار ریال بازده ماهانه
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۳ ۳۲۳۹۵  
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۳ ۳۲,۴۸۱ ۰/۳%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۳ ۳۳,۹۲۸ ۴/۵%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۳ ۳۵,۰۵۲ ۳/۳%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۳ ۳۴,۳۷۵ -۱/۹%
نرخ شاخص در اسفند ۱۳۹۳ ۳۳,۷۵۳ -۱/۸%
نرخ شاخص در فروردین ۱۳۹۴ ۳۳,۱۱۲ -۱/۹%
نرخ شاخص در اردیبهشت ۱۳۹۴ ۳۳,۰۹۷ ۰/۰%
نرخ شاخص در خرداد ۱۳۹۴ ۳۳,۰۱۲ -۰/۳%
نرخ شاخص در تیر ۱۳۹۴ ۳۲,۷۴۲ -۰/۸%
نرخ شاخص در مرداد ۱۳۹۴ ۳۳,۲۱۴ ۱/۴%
نرخ شاخص در شهریور ۱۳۹۴ ۳۳,۸۰۷ ۱/۸%
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۴ ۳۳,۹۹۴ ۰/۶%
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۴ ۳۴,۶۲۷ ۱/۹%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۴ ۳۶,۳۸۹ ۵/۱%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۴ ۳۶,۷۰۲ ۰/۹%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۴ ۳۵,۸۱۹ -۲/۴%
نرخ شاخص در اسفند ۱۳۹۴ ۳۴,۵۵۵ -۳/۵%
نرخ شاخص در فروردین ۱۳۹۵ ۳۴,۷۸۰ ۰/۷%
نرخ شاخص در اردیبهشت ۱۳۹۵ ۳۴,۵۴۳ -۰/۷%
نرخ شاخص در خرداد ۱۳۹۵ ۳۴,۶۵۱ ۰/۳%
نرخ شاخص در تیر ۱۳۹۵ ۳۴,۹۸۳ ۱/۰%
نرخ شاخص در مرداد ۱۳۹۵ ۳۵,۳۲۵ ۱/۰%
نرخ شاخص در شهریور ۱۳۹۵ ۳۵,۵۳۶ ۰/۶%
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۵ ۳۵,۸۲۶ ۰/۸%
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۵ ۳۶,۳۸۰ ۱/۵%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۵ ۳۸,۶۶۳ ۶/۳%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۵ ۴۰,۱۷۳ ۳/۹%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۵ ۳۸,۳۲۰ -۴/۶%
نرخ شاخص در اسفند ۱۳۹۵ ۳۷,۶۹۶ -۱/۶%
نرخ شاخص در فروردین ۱۳۹۶ ۳۷,۵۷۱ -۰/۳%
نرخ شاخص در اردیبهشت ۱۳۹۶ ۳۷,۵۹۲ ۰/۱%
نرخ شاخص در خرداد ۱۳۹۶ ۳۷,۳۷۷ -۰/۶%
نرخ شاخص در تیر ۱۳۹۶ ۳۷,۷۷۲ ۱/۱%
نرخ شاخص در مرداد ۱۳۹۶ ۳۸,۱۱۶ ۰/۹%
نرخ شاخص در شهریور ۱۳۹۶ ۳۸,۸۴۰ ۲%
نرخ شاخص در مهر ۱۳۹۶ ۳۹,۷۰۰ ۲%
نرخ شاخص در آبان ۱۳۹۶ ۴۰,۷۱۵ ۳%
نرخ شاخص در آذر ۱۳۹۶ ۴۱,۷۱۷ ۲%
نرخ شاخص در دی ۱۳۹۶ ۴۳,۳۵۰ ۴%
نرخ شاخص در بهمن ۱۳۹۶ ۴۵,۶۱۱ ۵%

به تکرار تاریخ در آرشیو بالا توجه ویژه داشته باشید. (افزایش در مرداد و شهریور و آذر و دی‌ماه) کاهش در بهمن و اسفند. پس حالا که نرخ دلار ۴۵۰۰ تومان است انتظار داریم تا پایان سال قیمت دلار تا محدوده‌ی ۴۳۰۰ تومان کاهش داشته باشد. (ریسک این جمله در کشوری که اقتصاد زیاد باثباتی ندارد خیلی بالاست ولی آرشیو قیمت‌ها و مانیفست این ریسک را تا حد زیادی پوشش می‌دهد.)

با این تفاسیر انتظار ما از کف نرخ دلار برای سال آتی قیمتی در محدوده‌ی ۵۰۰۰ تومان است. منظور از کف قیمت دلار، حداقل قیمت این ارز است، قیمتی که باید در مناسبات تجاری خودمان به آن توجه داشته باشیم.

با این تفاسیر خرید دلار از منظر هوش مالی توجیه‌پذیر است؟

اگر مقاله‌ی پیش‌بینی سال ۲۰۱۸ بر مبنای نظر کارشناسان دویچه بانک را نخوانده‌اید، توصیه اکید به مطالعه‌اش دارم. در آنجا با دلایل متقن خرید یورو نسبت به دلار توجیه بالاتری دارد.

در پایان فراموش نکنید که صحبت از پیش‌بینی در اقتصاد بدون درصد احتمال وقوع، چندان هوشمندانه نیست، لکن ریسک عدم وقوع هر یک از اتفاقات را نیز باید در نظر داشت و هدف از این مقاله نیز آن است که شما به‌عنوان یک انسان باهوش مالی بالا در پیش‌بینی‌های خود سناریوهای مختلف را نیز لحاظ کنید.

با این تفاسیر انتظار داریم که میانگین نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ در کف ۵۰۰۰ تومان و دلار مبادله‌ای نیز بنا بر پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در زمستان سال ۱۳۹۷ در محدوده ۴۳۰۰ تا ۴۴۵۰ تومان قرار بگیرد.

به نظر شما نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ تا چه قیمتی افزایش خواهد یافت؟ تک نرخی خواهد شد؟

آپدیت شد

این مقاله با توجه به مفروضات جدید و تحریم ها آپدیت شد و توصیه می کنم حتما مقاله ی جدید را مطالعه کنید.

نکته ی مهم

 

 

 

56 پاسخ
   • افشین
    افشین گفته:

    سلام
    نمودارهای تکنیکال به روز دلار (دلار بازار آزاد) را چگونه میشه بدست آورد؟! سایت و یا کانال خاصی سراغ دارید؟

    پاسخ
    • حسن رحمانی
     حسن رحمانی گفته:

     سلام افشین عزیز
     خوشحالم که مخاطبی حرقه ای نظیر شما، سایت را دنبال می کند و به شما بابت دوراندیشی مناسب تان در پیش بینی تبریک می گویم. شما می توانید نمودار یوروی بازار آزاد را از سایت تی جی جی یو با آدرس شبکه اطلاع رسانی طلا و ارز دنبال کنید.
     برای شما آرزوی موفقیت دارم.
     شاد باشید.

     پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   به این موضوع در همین مقاله پاسخ جامع و مقایسه ای داده شده است. به صورت کلی خرید ارز به منظور سرمایه گذاری اقدام مناسبی برای اقتصاد کشور نیست ولی اگر قصد حفظ ارزش پول خود را دارید، گزینه های بهتری برای سرمایه گذاری همواره وجود دارد.
   شاد و پیروز باشید.

   پاسخ
  • مژگان
   مژگان گفته:

   با سلام و این شفاف سازی زیبا و بی نظیر. بنده اندک سرمایه ای رو که بعد از ۱۵ سال کار جمع کرده بودم گذاشتم برای خرید خونه اما متاسفانه قبل از اقدام به خرید مسکن، قیمتها افزایش یافت. به نظر شما چه سرمایه گذاری می تونه مناسب باشه؟ لطفا راهنماییم کنید. واقعا نمیدونم چکار کنم که حداقل ماحصل تلاشم بر باد نره. با تشکر از شما

   پاسخ
   • حسن رحمانی
    حسن رحمانی گفته:

    سلام
    وقت بخیر و خوشی. قبل از هر چیز بابت علاقه ی شما به سرمایه گذاری و اهمیت به هوش مالی به شما تبریک عرض می کنم و متاسفم از این که فضای اقتصاد کشور منجر به کاهش ارزش پول شما شده است و البته بسیار خوشحالم که مخاطبینی چون شما که به هوش مالی علاقه مند هستند در سایت حضور دارند و مطمئن باشید که در همین فضای فعلی هم می توانید تصمیمات مناسبی داشته باشید.
    در حال حاضر ریسک های بسیاری حول حوش سرمایه گذاری ها وجود دارد و نااطمینانی بر فضای حاکم اقتصاد افزایش قابل توجهی داشته و در تصمیم گیری حتما احتمالات را در نظر بگیرید. در صورت عدم توافق و وقوع بحران پولی، متاسفانه نمی توان سقف خاصی برای دلار و طلا در نظر گرفت، در بورس نیز سهام شرکت های پالایشی و پتروشیمی با توجه به احتمال عدم توان قدرت برای کنترل نرخ دلار، می تواند افزایش یابد منتهی با چشم انداز بیشتر از یک سال، در مسکن نیز خرید زمین در حاشیه ی شهرها می تواند بازدهی بهتری داشته باشد و در بخش پولی و بانکی نیز خرید اوراق خزانه با بازدهی بیشتر از ۳۰ درصد در سال، می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد.
    امیدوارم فضای پیش رو تا حدی برای تان روشن شده باشد.
    برای تان بهترین ها را آرزو دارم.

    پاسخ
 1. شادی سلامی
  شادی سلامی گفته:

  بسیار خوب بود. اخیرا مقالات در خصوص هوش مالی کودک در سایت تون کمتر شده. ممنون میشم به این بخش اهمیت بدهید.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام شادی عزیز
   به شما تبریک می گوییم که به آموزش مهارت زندگی به کودک دلبندتون اهمیت می دهید. نظر شما به تیم تولید محتوا ارسال شد.
   با تشکر از شما
   شاد و سلامت باشید.

   پاسخ
 2. علی اکبریادگاری
  علی اکبریادگاری گفته:

  سلام
  بسیار عالی بود،ممنونم .حالا با پیشبینی قیمت دلار ، بهتر می‌‌تونم در بورس سرمایه گذاری کنم.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر و خوشی
   به شما بابت مطالعه ی کامل مقاله تبریک می گم و ممنون از اینکه نظرتان را با ما به اشتراک گذاشتید.
   با آرزوی سلامتی برای شما همراه گرامی
   شاد و پیروز باشید

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام وقتتون بخیر و خوشی
   تبریک میگم که برای مطالعه ی این مقاله زمان گذاشتید و به فضای اقتصاد علاقه مند هستید. البته در متن چندین بار به این مهم اشاره شده بود و متاسفانه در کشور با ریسک های بسیاری مواجه هستیم. هدف از این مطلب آشنایی با یک مدل ارزش گذاری ارز کشور بوده است و صد البته کف قیمت ۵۰۰۰ تومانی حتی با این تحلیل یک وجهی به درستی برآورد شده بود.
   ما هم مثل شما امیدواریم که اندکی تعقل و تدبیر در فضای سیاست گذاری بیش از پیش جاری باشد و فضای اقتصاد کشور قابلیت پیش بینی داشته باشد.
   از شما متشکرم که نظرتون را با ما به اشتراک گذاشتید.
   برای شما شادی و سربلندی را آرزو دارم.

   پاسخ
 3. ماهرخ
  ماهرخ گفته:

  با عرض سلام و قبولی طاعات
  پیرو اتفاقات نابسامان اخیر که متاسفانه ذهن همه رو درگیر کرده (مخصوصا افرادی مثل من نوعی که احساسِ عقب ماندگی از سرمایه گذاران حتی جزئی بهم دست داده هم واقعا دوست ندارم وارد این بازی ها بشم که درنهایت دست به دعا باشم که انشاءلله دلار بره بالا که من نوعی سود کنم!!:(
  )باعث شد امشب با سایت شما آشنا بشم و ببینم واقعا آخر ماجرا چیه؟؟!!!
  ببخشید من بیشتر هدفم از ارسال این پیام درد ودل بود با اهل فن…که واقعااا چرا؟؟؟؟!!!یعنی واقعااا هیچ سیستم نظارتی وجود نداره برای کنترلِ این هجم از نابسامانی در هررر زمینه!!!!!
  یعنی واقعا چجوری میتونن شاهد له شدن یه سری افرااد باشن و شاهد میلیونرتر یه سریای دیگه اونم الکی!!!
  بازم عذر میخوام اگر بی ربط پیام دادم
  واقعاا دلم گرفته و ناراحتم از وضعیت مملکتی که دارم داخلش روزمرگی می کنم!!!

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام به زودی مقاله ای در همین مورد منتشر می کنیم. هیچ سرمایه گذار آینده نگری از شرایط فعلی احساس رضایت نمی کند.
   ممنون که دغدغه ی خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید و بابت آینده نگری مناسب تون به شما تبریک عرض می کنیم.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 4. آیدین
  آیدین گفته:

  سلام
  با گذشت کمتر از سه ماه از آغاز سال ۹۷ قیمت دلار به ۷۰۰۰ تومان رسید و پیش بینی میشه نرخ تورم به شکل فزاینده ای در ماه های آتی سال بالا بره. به تبع قیمت دلار هم علاوه بر تاثیر نرخ تورم به جهت تأثیر افزایش تقاضا، و نیز فشار شدید اقتصادی بعد از خروج امریکا از برجام بالا خواهد رفت. پس بنظر چنین تحلیلی برای اقتصاد آسیب پذیر ایران با توجه به ریسک های متعدد بر سر راه سرمایه گذاری و اقتصاد چندان قابل اعتماد نیست.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر و خوشی
   بابت دقت نظر عالی به شما تبریک عرض می کنیم و ممنون که ما را در جریان نظر خودتان قرار دادید.
   در این مقاله و این مقاله در خصوص نرخ دلار در سال ۱۳۹۷ و جذابیت سرمایه گذاری در هر حوزه ای به تفصیل مقالاتی نگاشته شده است و شرط پایداری تحلیل، ثبات وضعیت بوده است و متاسفانه این مورد محقق نشد و صد البته در این مقالات پیشنهاد خرید یورو اکیدا مطرح شده است. در حال حاضر بررسی فضای بازار ارز به متغیرهای گسترده تری نیاز دارد و ما هم با شما در این مورد هم نظر هستیم و به همین منظور بیش از ۵۰ متغیر را در فاز اول مطالعات، وارد مدل اقتصادی مد نظر کرده و در حال تست و بررسی نتایج هستیم و ان شالله به زودی در این مورد هم مقاله ای منتشر خواهیم کرد.
   امیدواریم شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود قرار بگیرد، گرچه مجموعه ای اشتباهات هر روز تصمیم گیری را سخت تر می کند.
   از همراهی مخاطبانی نظیر شما دوست گرامی به خود می بالیم.
   موفق و سربلند باشید.

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   به شما برای علاقه به آموزش بیشتر تبریک عرض می کنیم.
   یکی دیگر از ابزارهای مالی مورد استفاده دولت در پرداخت دیون خودش اوراق سخاب هست. در حال حاضر تنها اوراق سخاب ۷ در فرابورس معامله میشه. این اوراق هم مثل اسناد خزانه بانکی در سررسید با قیمت ۱۰۰ هزار تومان از شما بازخرید میشه و شما در حال حاضر می تونید با قیمت کمتر این اوراق را از طریق کارگزار خودتان خرید کنید.
   برای مشاهده نرخ های بازده اوراق می تونید به لینک زیر مراجعه کنید:
   محاسبه بازده اوراق بدهی – هوش مالی
   فاصله ی بین نرخ خرید اوراق در بازار بورس و نرخ بازخرید این اوراق که عموما ۱۰۰ هزار تومان هست، برابر با سود شما می باشد. حتما در زمان خرید به تاریخ سررسید این اوراق توجه کنید. برای مثال اوراق سخاب هفت در لینک بالا اسفند ۹۷ می باشد.
   امیدوارم روزهای خوبی در پیش داشته باشید.

   پاسخ
 5. رضا
  رضا گفته:

  با سلام و احترام خدمت شما
  در حال حاضر دلار به ۷۵۰۰ تومان رسیده و با توجه به تهدیدات آمریکا و سررسید تحریمهای ظالمانه دنیا علیه ایران که حدود یک ماه دیگر دوره تنفس سه ماهه به پایان میرسد و تحریم دلار و طلا را در بر دارد !!!
  شایعاتی وجود دارد مبنی بر رسیدن دلار به عدد ۹ تا ۱۰ هزارتومان !!!
  آیا این مسائل میتواند قابل چشم پوشی باشد که قیمت دلار روند کاهشی به خود بگیرد ؟
  مستحضر هستید که تمام اجناس بر حسب دلار ۸۰۰۰ تومانی به فروش میرسد!
  چه استدلال علمی وجود دارد که قیمت دلار افت پیدا خواهد کرد و ثابت خواهد ماند!؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام و درود بر شما دوست گرامی
   بابت علاقه ی شما به آموزش به شما تبریک میگم و خوشحالیم که مخاطبین ما از بخش آگاه جامعه به شمار می آیند.
   در صورت اعمال تحریم ها در نیمه ی شهریور، دیگر مفروضات مد نظر تحلیل بالا وجود نداشته و از این رو باید با دید ویژه ای به مقوله ی نرخ دلار نگاه کرد. در این صورت افت نرخ دلار احتمال بسیار بسیار کمی خواهد داشت و احتمال رشد نرخ دلار بسیار بیشتر خواهد بود.
   امیدوارم همیشه سلامت و شاد باشید.

   پاسخ
 6. رضا
  رضا گفته:

  با سلام
  نظرتان در مورد سررسید دوره تنفس تحریمهای ظالمانه آمریکا علیه ایران که طلا و دلار را در بر دارد چیست ؟
  آیا استدلال علمی وجود دارد که روند قیمت دلار افزایشی تر نخواهد شد و امکان دارد کاهش یابد ؟
  توجه شود که تخمین زده میشود نرخ دلار به ۹ تا ۱۰ هزارتومان خواهد رسید!؟
  آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد یا خیر؟
  متشکرم

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام رضای عزیز
   وقتت بخیر و خوشی و امیدوارم اوقات خوشی داشته باشی
   بابت علاقه ت به آموزش تبریک میگم و خوشحالم که از مخاطبان ویژه ی سایت هستی. مطمئنا سررسید این تحریم ها در نیمه ی مرداد مشکلات فراوانی در پیش خواهد داشت و با شرایط ویژه ای در کشور رو به رو خواهیم بود. در صورت عدم مذاکره و پافشاری بر روی منافع، با احتمال بالایی نرخ دلار به ارقام مد نظر شما خواهد رسید.
   امیدوارم سلامت و بهروز باشید.

   پاسخ
 7. نيما
  نيما گفته:

  این ها برای یک کشوری که ثبات اقتصادی داره. امسال نرخ تورم چنان باشکوه بره بالا که افرادی که ریال توی دستشون باشه، چشم به هم بزنن می بینن هیچی نداره.
  اگه کسی اهل ریسک نیست، ملک بخره.
  با ریسک متوسط طلا بخره
  و اگه ریسک پذیر هست یورو.
  باقی گمانه زنی ها فسانه هست. عزم آمریکا برای فروش صفر نفت ایران جدیه. عربستان هم زیرساخت هاش رو برای فروش ٢ میلیون بشکه آماده کرده، ایران هم گفته ما نفروشیم نمی ذاریم کسی بفروشه. اینا بوی خوبی نمی ده؟
  الان ریسک بزرگ نگه داشتن ریاله. ممکنه ارز هم کمی نوسان رو به پایین داشته باشه در مقطعی ولی عملا سال ٩٧ سال انقلاب ارزه.
  من پزشکم و اقتصاد دان نیستم ولی حداقل مفاهیم دو دو تا چهار تا رو متوجه می شم.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر و خوشی
   بابت دقت نظر بالا و قدرت تحلیل مناسب به شما تبریک عرض می کنم و خوشحالیم که با ما در ارتباط هستید.
   مطمئنا در شرایط تورمی حاد موسوم به Hyper inflation خرید دارایی فیزیکی یا ارزی اولویت بالاتری نسبت به نگهداری ارز محلی (در اینجا ریال) خواهد داشت.
   سایر موارد نیازمند بررسی های دقیق تری با توجه به جنگ تجاری می باشد.
   برای شما آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
   حسن رحمانی

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر و خوشی
   از این که با ما در ارتباط هستید به خودمان افتخار می کنیم و تبریک می گوییم که به آموزش خود علاقه مند هستید.
   متاسفانه متوجه سوال شما نشدیم و برای دریافت پاسخ جامع تر، ممنون می شویم سوال خود را با جزئیات بیشتری برای ما ارسال کنید.
   برای شما آرزوی موفقیت داریم.

   پاسخ
 8. Habib
  Habib گفته:

  سلام
  ممنون از راهنمایی و تحلیل عالی شما
  من یه خونه قدیمی دارم و قصد تخریب اونو دارم
  مجوز گرفتم برا آپارتمان سازی
  مقداری پول دارم که تبدیل به دلار کرده بودم برا شروع کار و خواستم بعدا با پیش فروش کارم رو تکمیل کنم
  حالا با این اوضاع تحریمها به نظرتون من تخریب و ساخت و ساز رو شروع کنم یا کار رو متوقف کنم

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقت شما بخیر و خوشی
   از حضور مخاطبانی چون شما در وبسایت به خودمان می بالیم و بابت علاقه ی شما به آموزش تبریک عرض می کنم .
   تصمیم به ساخت و ساز و غیره تصمیمی کاملا شخصی و متناسب با روحیات، تجربه و زندگی خصوصی شما خواهد بود و در این جا صرفا چند احتمال را مطرح می کنم.
   در ۶ ماه آتی با احتمال ۶۰% با رشد قیمت فولاد و سیمان و غیره رو به رو خواهیم بود.
   در صورت وقوع بحران ارزی با احتمال ۷۰ درصد، رشد دلار از رشد قیمت مسکن بیشتر خواهد بود.
   خرید دارایی فیزیکی در دوره ی تورم بالا اولویت هر فعال اقتصادی خواهد بود و این دارایی فیزیکی می تواند دلار، طلا، زمین، مسکن، خودرو و غیره باشد.
   امیدوارم بهترین نتیجه را از تصمیم خود بگیرید و خوشحال میشیم نتیجه را با ما به اشتراک بگذارید.
   شاد و پیروز و سربلند باشید.

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام وقت بخیر و خوشی
   به شما بابت دنبال کردن اتفاقات سیاسی و اقتصادی تبریک عرض می کنم.
   با توجه به اتفاقات پیش آمده در فضای سیاسی کشور و چشم انداز فعلی، در صورت عدم حل تنش ها سقف خاصی را متاسفانه نمی توان برای دلار در نظر داشت.
   سربلند باشید.

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام و درود شهرام گرامی
   به شما بابت علاقه به بررسی های اقتصادی تبریک عرض می کنم و این حاکی از هوش مالی شماست و خوشحالیم که مخاطبانی چون شما از سایت بازدید می کنند.
   با توجه به افق سیاسی فعلی و چشم انداز تحریم ها، در صورت عدم تغییر شرایط متاسفانه سقف خاصی را برای دلار نمی توان در نظر داشت.
   پیروز و سربلند باشید.

   پاسخ
 9. سعيد ناظمي
  سعيد ناظمي گفته:

  با سلام
  ضمن تشکر از اطلاعات تخصصی شما میخواستم نظرات شما را در موارد زیر بدونم
  طبق فرمایشات تخصصی شما که نرخ دلار را ناشی از تورم ایران و امریکا و ان فرمول فرمودید سناریوهای مختلف سیاسی را در اقتصاد حاکم میبینیم که حداقل در کوتاه مدت همه چیز بستگی به ان سناریوهای سیاسی و روانی جامعه ما خواهد بود
  امن ان را برای خود به دو سناریو فرض کرده ام
  ١: تنش با امریکا و کشورها بالا برود و وقوع یک تحریم شدید و همه جانبه حتی جنگ و یا شبه جنگ

  ٢: اینکه در شرایط شدید تحریمی ایران توافقنامه ایی امضا کند و ناگهان تحریمها یا قسمت زیادی از ان لغو شود

  میدانیم که چرخه معیوب نرخ ارز و تورم در این کشور وابسته بهم هست اما در بعضی مواقع ارتباط این دو با هم به ناگهان قطع میشود و مسائل داخلی و روانی و یا عرضه و تقاضا مورد توجه قرار میگیرد
  اکنون که در شرایط مقدماتی ان هستیم در بیشتر کالاهای معمولی شاهد افزایش تورمی با میانگین حدود ۵٠ درصدی هستیم
  الان با این اوصاف نرخ دلار قاعدتا میبایست چقدر میشد ؟؟!

  و سوال بعدی در صورتی که اکنون نرخ دلار بسیار بالاتر از نرخ واقعی هست و بالای صد در صد افزایش را به نسبت تورم شاهد هستیم ایا این نرخ حبابی تصور میشود یا نه ؟
  اگر تحریم تا ١٠ روز دیگر شروع به اجرا شوند تا چه مقدار میتواند موثر باشد

  چون بنده اعتقاد دارم حتی سوریه در زمان جنگهای خارجی و داخلی خود شاهد این مقدار افزایش نرخ ارز و یا افت پول خود نبوده پس چگونه ایران در شرایط با ثبات تری بایستی شاهد افت ارزش پول خود شود و ایا وقتی در امد مردم باندازه تفاوت نرخ ارز رشد نکند و توان خرید مایحتاج خود را نداشته باشند ایا باز ارزش نرخ ارز بالاتر خواهد رفت و این نرخ وابستگی به توان جامعه دارد یا نه ؟
  سوال دیگر اینکه ایا اگر بناگهان توافقی اتفاق افتاد چه کنیم تا شاهد از دست رفتن سرمایه خود نباشیم و باصلاح بتوانیم در موقع بالا رفتن سرمایه در این موقعیت را در خود شاهد باشیم اما در سقوط این مسئله زیان کمتری بدهیم و یادبه قول صاحب نظران نوعی هج کنیم که در ان بالا رفتن ارزش سرمایه را نیز کمی منطبق با ارز داشته باشیم

  با تشکر از شما

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام جناب ناظمی گرامی
   خیلی خوشحالیم که با ما در ارتباط هستید و به شما بابت علاقه به پیشرفت و هوش مالی تبریک عرض می کنم.
   با توجه به متن بلند و جامع شما حقیقتا درست نبود که در چند کلمه آن را پاسخ بدهیم و از این رو مقاله ی زیر رو منتشر کردیم و امیدوارم در این مقاله به دغدغه های شما پاسخ داده شود و منتظر نکته نظرات شما هستیم.
   آپدیت پیش بینی نرخ دلار سال ۹۷
   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 10. Arefeh Amini
  Arefeh Amini گفته:

  ممنون از شما
  الان مرداد ۹۷ هست و قیمت دلار ۱۱ هزار ۲۰۰ تا الان
  میتونیم به جای خرید طلا و دلار فعلا نقره بخریم و سرمایه گذاری کنیم به جای طلا
  سایت https://decoricor.com را برای خرید و فروش نقره پیشنهاد می کنم

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام وقت بخیر
   امیدوارم پیروز و سربلند باشید وتبریک می گم بابت علاقه به آموزش و خوشحالیم که با ما در ارتباط هستید.
   این مقاله در آدرس زیر به روزرسانی شده است و توصیه می کنم حتما آن را بخوانید.
   به روز رسانی پیش بینی نرخ دلار در سال ۱۳۹۷
   ممنونم بابت پیشنهاد سرمایه گذاری و معرفی سایت، بنده اطلاعی از فعالیت این سایت ندارم ولی با بازدیدی از این سایت، خرید طلای آب شده به نظرم اولویت بالاتری می تواند داشته باشد و صد البته نقدشوندگی بیشتری خواهد داشت. در حال حاضر حباب طلای آب شده کمتر از سایر مصنوعات گرانبها است.
   امیدوارم بهروز و سلامت باشید و مجددا از اینکه ارتباط خود را با ما حفظ می کنید متشکرم

   پاسخ
 11. شهریار
  شهریار گفته:

  خیلی ممنون از شما بابت اعتماد به نفستون.در مورد هواپیما بی سرنشین هم حس میکنم اطلاعات خوبی دارید لطف کنیین اونم بفرمایید.

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام و درود شهریار عزیز
   متاسفانه شرایط فعلی جامعه موجب کاهش آستانه ی تحمل هم وطنان شده است و بابت این مسئله متاسفم و به شما تبریک می گم که برای افزایش دانش خود مطالعه ی مناسبی دارید و خوشحالیم که مخاطبانی چون شما داریم.
   این مقاله به روزرسانی شده است و به شما توصیه می کنم حتما آن را مطالعه کنید.
   به روزرسانی مقاله ی پیش بینی دلار سال ۱۳۹۷
   برای شما آرزوی موفقیت و سعادت دارم

   پاسخ
 12. یگانه
  یگانه گفته:

  سلام.ممنون از شما بابت مقاله پیش بینی دلاردر سال ۹۷٫ یک سوال از حضورتون داشتم. ما دلار ۱۴۸۰۰ خریداری کردیم و با توجه به اینکه در حال حاضر هم دلار پایین اومده، پیش بینی ما این هست که با توجه به شرایط موجود و تحریم بعدی که در آبان ماه اعمال خواهد شد دلار تا روی ۲۰ تومن و بیشتر هم بالا خواهد رفت. ممنون می شوم در این خصوص راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام دوست و همراه گرامی
   وقت شما بخیر. قبل از هر چیزی بابت علاقه ی شما به آموزش به شما تبریک میگم و خوشحالم که مخاطبینی چون شما سایت را دنبال می کنند. آخرین به روز رسانی پیش بینی ما حاکی از این است که در صورت اعمال تحریم ها در آبان ماه و عدم رخداد هرگونه بحران دیگر، نرخ دلار تا ۱۶ هزار تومان قابلیت افزایش را دارد و البته اقتصاد کشور بر مبنای محاسبات صورت گرفته در تیم اقتصادی سایت، توانایی هضم دلار بیشتر از ده هزار تومان را نخواهد داشت و امیدوارم این پیش بینی محقق نشود.
   برای شما آرزوی سربلندی و موفقیت دارم.

   پاسخ
 13. افشین
  افشین گفته:

  سلام
  نمودار تکنیکال هفتگی و ماهانه دلار (دلار بازار آزاد) را از کجا میشه تهیه کرد؟! سایت و یا کانال خاصی سراغ دارید؟

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام به شما دوست گرامی
   خوشحالیم که مخاطبین حرقه ای نظیر شما، سایت را دنبال می کنند و به شما بابت دوراندیشی مناسب تان در پیش بینی تبریک می گویم. شما می توانید نمودار یوروی بازار آزاد را از سایت تی جی جی یو با آدرس شبکه اطلاع رسانی طلا و ارز دنبال کنید.
   برای شما آرزوی موفقیت دارم.
   شاد باشید.

   پاسخ
 14. roshanak
  roshanak گفته:

  باسلام امروز ۲۵ شهریور ۹۷ هست میخوام در دلار یا یورو سرمایه گذاری کنم جناب عالی یورو رو مطمین میدونین یا دلار را ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام دوست و همراه گرامی
   آرزوی بهترین ها رو برای شما داریم و خوشحالیم که مخاطبانی آگاه چون شما داریم و تبریک می گویم بابت تلاش شما برای بهبود زندگی مالی تان. با توجه به شرایط فعلی و تداوم فضای فعلی در بازار ارزهای بین المللی و سیاست های اتحادیه اروپا و بررسی سیاست های فدرال رزرو در حال حاضر یورو شرایط بهتری برای سرمایه گذاری دارد.
   بهترین ها را برای تان آرزومندم
   پیروز باشید

   پاسخ
 15. پریسا
  پریسا گفته:

  سلام مرسی از مطالب مفیدتون
  راستش من ۴۰ میلیون تومان سرمایه دارم با توجه به شرایط فعلی میتونم دلار بخرم که باعث افزایش پولم بشه ؟

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقت شما بخیر و با آرزوی بهترین ها برای شما
   بابت آینده نگری و تصمیم برای سرمایه گذاری به شما تبریک می گویم و از داشتن مخاطبینی چون شما به خودمان می بالیم. خرید دلار در محدوده ی ۱۰ هزار تومان ریسک کمتری خواهد داشت. برای سرمایه گذاری در بورس هم به شما سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک در بورس رو پیشنهاد می کنم. برای بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری می تونید از طریق سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی http://www.fipiran.com نسبت به انتخاب صندوق مناسب اقدام کنید و یا با ما تماس (فرم تماس با مرکز هوش مالی) بگیرید.
   بهترین ها را برایتان آرزومندم

   پاسخ
 16. نادر
  نادر گفته:

  با سلام و عرض ادب
  ممنون از مطالب مفیدتون
  به نظر جنابعالی خرید یورو برای سرمایه گذاری مفید تراست یا طلا؟ و آیا بعد از توافق تا چه میزان شاهد افت طلا خواهیم بود ؟ممنونم

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام وقت شما بخیر
   خوشحالیم که از وبسایت آموزش هوش مالی بازدید داشتید و به شما بابت علاقه تان به آموزش مباحث مالی تبریک عرض می کنم.
   آخرین بررسی ها نشان میده طلا در بازه ی بلندمدت (بیشتر از یک سال) میتونه بازدهی بهتری داشته باشه.
   شاد و پیروز باشید.

   پاسخ
 17. امير
  امير گفته:

  با سلام و تشکر برای مطالب آموزشی بیزحمت پیش بینی قیمت ارز و طلا در سال۹۶ با توجه به بودجه دولت رو مرحمت بفرمایید.تشکر

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقت شما بخیر و خوشی
   خووشحالیم که مخاطبانی با دانش و پیگیر نظیر شما سایت ما را دنبال می کنند.
   به زودی در این خصوص با یک مقاله ی جامع در خدمت شما خواهیم بود.
   پیروز باشید

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر و خوشی
   به شما بابت علاقه تون به پیش بینی تبریک میگم و خوشحالیم که از مخاطبین ما هستید.
   به زودی در یک مطلب کامل و جامع در خدمتتون خواهیم بود.
   شاد و پیروز و سربلند باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *