اندکی تامل

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز

امیدوارم سال جدید رو به خوبی شروع کرده باشید و هر روزتان به درستی بهتر از روز قبلتان باشد.

بررسی بازار بورس در سال ۹۵ و فرصت های سرمایه گذاری در این بازار. بررسی گزارشات چین و شرکت های بورس. آیا شرکت های خودروسازی همچنان به رشد خود ادامه میدهند؟

بورس هم در هفته ای که گذشت اندکی افت داشت و البته روند بلند مدت همگام با اقتصاد صعودی خواهد بود. مقایسه ی جی دی پی و ارزش بازار با فرض حضور ۳۵% شرکت های فعال بازار در محاسبات GDP خود اندیکاتوری یکتا محسوب می شود.

این روزها اخباری از حضور سرمایه گذاران خارجی از گوشه و کنار به گوش می رسد.  بدون شک باید با دیده ی تردید به این اخبار نگریست. با توجه به ریسک های سیاسی فوق العاده بالا در نظام فعلی و تک محصولی بودن کشور زیاد نمی توان دلخوشی به سرمایه گذاران خارجی داشت و خبرهایی از خرید سهام ایران خودرو و سایپا توسط شرکت فیات و غیره به نظر تنها شایعات باشد و حداقل تا ۳ سال آتی به نظرم سرمایه گذاری خاصی از سمت و سوی کشورهای غربی نخواهیم داشت.

از منظر سیاسی هم به نظر در حال تغییر جهت هستیم. شرایط سال های آتی ازین رو با وجود تقدس نمایی ها بسیار تاریک به نظر می رسد.

سعی می کنم اندکی به شرایط گروه های مختلف بپردازم. از گروه دارویی اگر بخواهیم شروع کنیم در این گروه با افزایش نرخ ارز مبادله ای رو به رو هستیم و با توجه به ارزی بودن مواد اولیه و واردات آن در این صنعت افزایش بهای تمام شده دور از انتظار نخواهد بود و افزایش نرخ ها نیز احتمالا مذاکراتش را تیر ماه ادامه داشته باشد. در این گروه تنها می توان به تولید کنندگان داروهای خاص و تا حدودی انحصاری می توان دل بست. تولیدکنندگان داروهای عمومی با حجم واردات فعلی تنها موفق به پوشش سود اعلامی خودشان خواهند بود و کاری ار پیش نخواهند برد. البته شرکت هایی که در حال حاضر در حال راه اندازی طرح های توسعه ی خود هستند بحث شان جداست. شرکت سینا دارو، اسوه و . . . از این نوع هستند. شرکت سینا هم احتمالا در مهر ماه ساختمان جدید بهره برداری خواهد شد، این شرکت هم اکنون رشد زیادی داشته است و اندکی ریسک خرید بالاست و اسوه نیز هنوز طرح توسعه اش به بهره برداری نرسیده است. تولیدکنندان مجموعه ی تامین هم از کاهش نرخ بهره سود خواهند برد ولی متاسفانه این مجموعه ی فشل هر سال سهم بازار داخلی اش در حال افت است. اما از این مجموعه شرکت کاسپین شرایط خوبی دارد. به نظر باید اندکی از تولیدکنندگان جنرال نظیر دیران، دتولید، دفارا و . . . دوری کرد.

در خصوص این صنعت در آینده باز هم خواهم نوشت. اما نکته ای مهم در پس کاهش نرخ بهره ی بانکی می باشد آن هم کاهش سود سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری و به خصوص بیمه هاست که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

در شرکت های بیمه ای شرکت بیمه کارآفرین از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد. این شرکت تنها به ازای هر سهم خود بیش از یک سهم بانک کارآفرین را در پورتفوی خود دارد و گزینه ی سرمایه گذاری جذابی در محدوده ۱۱۰ تومان به شمار می آید و ارزش بررسی را خواهد داشت.

بالاس هم در محدوده ۸۰۰ تومان گزینه ی بدی نیست و میشه روی اون بررسی داشت.

یک نکته ی مهم هم باید در نظر داشت که در بازار فعلی تا حد امکان از نوسان گرفتن باید دور بمانیم و به نظر باید تغییراتی در استراتژی معاملاتی صورت داد.

امیدوارم در سال آتی دولت موفق به خروج اقتصاد از رکود شود و البته متاسفانه با حجم فشارهای فعلی ناخودآگاه دوران گذشته در خاطر زنده می شود و سنگ اندازی های دوره ی اصلاحات.

شاد باشید.

نوروزتان پیروز

 ——————————–

بعد از تحریر: گزارش اخیر چین (شاخص تولیدات صنعتی) هم خوب بود و بالاتر از پیش بینی های تحلیل گران بود. این خبر خوبی برای فلزات به شمار می آید. توی چند وقت اخیر افزایش قیمت مناسبی در اکثر فلزات داشتیم و فلز منگنز هم پرچم دار این رشد بوده.

به فصل مجامع هم باید دقت کنیم و یه سری از سهم ها با دوره ی پرداخت سود مناسب مثل مبین و فجر و اینها گزینه های خوبی ان و درصد تقسیم بالایی هم دارند. مبین رو اگر ۳۸۰ تومان برای خرید اش بررسی نمایید و  به فرض اگر ۶۰ تومان در مجمع تقسیم کند با فرض ثبات قیمت پی بر ای بعد از مجمع ۴ خواهد بود که برای سهمی با پتانسیل و ریسک پایین لا اقل یک واحد پی به ای در بازار خواهد گرفت.

تحلیل سهام

به نقل از وبلاگ شخصی حسن رحمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *