بررسی بودجه دولت

کسری بودجه دولت

با توجه به ریزش قیمت نقت تردیدهای بسیاری نسبت به کسری بودجه دولت در سال ۹۴ پدید آمده است. میزان این کسری بودجه چه قدر خواهد بود؟!

با سلام

بررسی بودجه دولت در سال۱۳۹۴

 

شروع اخبار مذاکرات و مجددا شواف ها و تبلیغات رسانه ای در باب اقتصاد مقاومتی آغاز شده است.

به معنی واقعی کلمه با دولتی ورشکسته رو به رو هستیم، دولتی که بزرگترین کارفرمای کشور است و هر روز با توصیه ها به تعداد کارمندانش افزوده می شود و جوانانی که از شروع کار جدید می ترسند و شرایط کشور را مبهم می بینند.

این غبار در فضای اقتصادی باید از بین برود، در غیر این صورت همچنان باید به آمارهای دلخوش کننده و غیر واقعی کاهش بیکاری دل ببندیم.

بودجه سالیانه کشور رقمی معادل ۷۸۰ هزار میلیارد تومان هست و یارانه پرداختی به مردم برابر ۳۸ هزار میلیارد تومان و در حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نیز حقوق پرداخت می شود. در دو مورد ۳۰% از بودجه کم شد. بودجه ی عمرانی دولت پاسخگوی توسعه نیست.

در سال آینده مشکلات دولت افزایش خواهد یافت ، کاهش قیمت نفت می تواند ضربات بسیاری به ما بزند و در بعد داخلی و بین المللی نیز این کاهش خطوط قرمز ما را کم رنگ خواهد کرد، مسلما دیگر به راحتی امکان تسلیح منابع در کشورهای مختلف را نداریم و قدرت عمل ما در سوریه و عراق کاهش خوهد یافت و این در بعد بین المللی مطلوب ما نخواهد بود. کاهش قیمت نفت و دو دستگی اعضای اوپک با توصیف این که کفه ی سنگین ترازوی اوپک را عربستان تشکیل داده است مصائب را افزایش می دهد و مطمئنا یک توافق خوب می تواند برخی از کشورهای منطقه را تثبیت کند و قدرت عمل ایران را بیشتر؛ امیدوارم زندگی و سلامت مردم به بهای برخی ایدئولوژی های از نظر بنده نا مناسب فدا نشود و صد البته نباید با غرور مردم بازی کرد چرا که ضعف حکومت را در پی دارد.

نفت ۸۵ دلاری می تواند برای تهیه کنندگان بودجه همانند کابوس باشد ولی با این اوضاف چاره ای ندارند. بودجه ی ما تشکیل شده از فروش نفت و احتمالا دولت با اخذ مالیات رقم کاهش فروش نفت را جبران کند و از همه راحت تر برای دولت  اضافه کردن به مالیات ارزش افزوده خواهد بود .

در خصوص کسری بودجه امسال نیز به نظرم دولت همچنان به سیاست های انقباضی ادامه خواهد داد و اشتباه دولت قبل را تکرار نخواهد کرد و با کاهش بودجه های عمرانی و در صدر آن مسکن مهر بتواند اوضاع خودش را بهبود دهد.

اوضاع سیاسی مهم ترین سیگنال اقتصادی برای کشور محسوب می شود و البته پیش بینی آن سخت خواهد بود ولی چشم انداز مثبتی نمیبینم. متاسفانه سیاست های نادرست و تندروی های نابجا ضربات بسیاری به مردم و اقتصاد وارد کرده است و ای کاش از هر مسئول پس از دوران ریاستش بازخواست در مورد اعمال اشتباه میشد، درین کشور متاسفانه بعد از ۳۷ سال رعیت و خان ها ظاهر شده اند و رعیت ضربه می بیند و خان مصون از ضربه است و امیدوارم این خلا جبران شود و اعتماد مردم به حکومت افزایش پیدا کند چرا که بنیان گذار این انقلاب فرمودند این انقلاب، انقلاب مستضعفان است؛ ولی متاسفانه شرایط به گونه ی مناسب پیش نرفته است و این شعار عملا محقق نشده است.

همچنان معتقدم با در مذاکرات بازیچه ای هستیم که به دنبال بیشترین حقوق خود خواهد بود و آرزوی موفقیت برای تیم دکتر ظریف دارم.

از همه ی این مسائل که بگذریم آنچه واضح و مشهود است، تنبلی کشور در عرصه ی پیشرفت به علت وجود دلارهای بادآورده نفتی می باشد.

این مسئله با مالیات و غیره جبران نخواهد شد.

شما فضا را آزاد کنید پول هوشمند مسیر خود را خواهد یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *