یازده راه برای تقویت هوش مالی کارآفرین ها

هوش اقتصادی کارآفرین
هوش مالی کارآفرین

یازده راه برای تقویت هوش مالی کارآفرین ها

به احتمال زیاد شما مهارت حسابداری قوی ندارید مگر اینکه مالک یک شرکت حوزه ی مالی باشید و از این رو لازم است تا به صورت کاربردی با مفاهیم مالی مانند صورت جربان وجوه نقد، بودجه، پروژه، سود و زیان و غیره آشنا شوید.

این مسئله از آنجا ضروری است که شما باید جمع بندی از سلامتی مالی و اقتصادی کسب و کارتان داشته باشید و دلیلی است برای اینکه هر کارآفرین باید آموزش هوش مالی را در اولویت آموزشی اش قرار دهد.

البته منظور ما از آموزش مسائل مالی این نیست که شما باید از فردا آموزش آکادمیک حسابداری و مسائل مالی را شروع کنید و حسابداری یاد بگیرید یا در امتحان حسابداری رسمی شرکت کنید.، بلکه شما تنها نیاز به یک دانش پایه در مورد مسائل مالی کسب و کار داشته باشید تا بتوانید به راحتی حرف مشاوران مالی و مالیاتی تان را بفهمید.

ما در وبسایت جامع هوش مالی ۱۱ راهکار برای تقویت هوش حسابداری و هوش کارآفرینی با تکیه بر هوش مالی شما کارآفرین های گرامی با استفاده از منابع نشریه فوربس قرار داده ایم.

به برنامه ریزی جایگزین اولویت بدهید

یک نکته ی مهم در اجرا و مدیریت یک تجارت موفق، برنامه ی جایگزین یا اصطلاحا پلن  B در کسب و کار است تا اگر اتفاقی برای خودتان یا شرکایتان افتاد از قبل برای آن برنامه ریزی داشته باشید و بهترین تصمیم را بگیرید.

برای مثال اگر فردا یکی از شرکای کلیدی تان به شما درخواست قطع همکاری بدهد، چه خواهید کرد؟ برنامه ی شما برای مدیریت این اتفاق چیست؟

بهتر است در نقش یک کارآفرین سناریوهای احتمالی کسب و کارتان را بررسی کنید.

سال ها پیش بنا به تخصص ام در حوزه ی مالی، برای شرکت های تولیدی و خدماتی که قصد توسعه ی کسب و کار را دارند، برآورد اقتصادی و طرح توجیه اقتصادی تهیه می کردم. یکی از مهم ترین سوالات من از کارآفرین ها این بود که اگر ورشکست شوید، چه خواهید کرد؟!

هیچ کارآفرینی این سوالم را نمی پسندید و غالب آن ها واکنش منفی نشان می دادند ولی این سوال باعث تلنگری در برنامه ها می شد و برنامه ریزی کسب وکار با دقت بیشتری اجرا می شد.

یکی از بهترین راهکارها استفده از یک متخصص مالی برای برنامه ریزی در مورد این اتفاقات است تا اثرات احتمالی این رخدادها را برآورد کند و برای آن برنامه ریزی داشته باشید.

سواد مالی کارآفرین
هوش کارآفرین در مسائل مالی

یک تیم مشاور مالی در شرکت تان ایجاد کنید

یک کارآفرین هوشمند همواره دایره ی گسترده ای از ارتباطات کاری و حرفه ای را در کسب وکار خواهد داشت و به فراخور نیاز از آن ها بهره خواهد گرفت. سعی کنید از کارآفرین ها و تجار موفق در شرکت تان استفاده کنید و البته به گونه ای برخورد کنید که حس سو استفاده به آن ها دست ندهد!

یکی از بهترین راهکارها، برگزاری Event یا رویدادهای تخصصی در حوزه ی کاری تان است و با هزینه ای کم می توانید بهترین ارتباطات را شکل دهید.

برای تقویت هوش مالی کارآفرینی بر جریان وجوه نقد شرکت تمرکز کنید

صورت جریان وجوه نقد نقشی مانند خون در بدن دارد. این گزارش نشان می دهد که پول از کجا و چقدر وارد شرکت می شود و چگونه هزینه می شود. شخصا با  تاجران و کارآفرین های موفق زیادی ملاقات داشتم و بسیاری از آن ها فهم مناسبی از مفاهیمی نظیر بدهی، اعتبار بانکی و واژه های حسابداری داشتند.

اگرچه دانش آنها آکادمیک نیست ولی با این حال در زمان صحبت بر روی عملکرد شرکت شان به واقع تمام توصیفاتشان در قالب صورت جریان وجوه نقد می گنجد که در یک قالب ساده و عامه فهم مطرح می شود.

از حسابدارتان سوال بپرسید

حسابداران به صورت منظم گزارشات و صورت های مالی همراه با جزئیات پیچیده با فرض اینکه مدیرعامل شرکت آن ها را می فهمد و از روند کار آنان نیز آگاه است به شما ارائه میدهند، از آن ها بخواهید مفاهیمی که با آن آشنایی ندارید را به شما  کاملا توضیح دهد.

حسابداران شرکت منبع فوق العاده ای برای آموزش یک به یک این مفاهیم پیچیده به کارآفرین ها محسوب می شوند. از این که با حسابدارتان وقت بگذرانید و سوال بپرسید هیچ واهمه ای نداشته باشید و تا می توانید از او سوال بپرسید.

برای رشد هوش کارآفرینی بدون درنگ وضعیت حساب ها را کنترل کنید

بسیاری از کارآفرین ها و مالکان کسب و کار تنها در دوره ای که قرار است مالیات یا پاداش پایان سال یا در بهترین حالت حقوق را پرداخت کنند بر دفاتر مالی شان تمرکز می کنند.

امروز نرم افزارهای حسابداری مانند نرم افزار حسابداری همکاران سیستم، حسابداری فرداد، حسابداری پارمیس، حسابداری هلو و غیره شما را در هر لحظه از وضعیت حساب های کسب و کارتان مطلع می کنند و همچنین ابزارها و گزارشات متخلفی هم به شما برای رصد سایر بخش ها قرار می دهند، از آنجا که احتمالا شما امروز از این ابزارها در شرکت تان بهره مند هستید، از این پس باید هر هفته گزارشات این نرم افزارها را بررسی نمایید.

نرم افزارهای حسابداری عکس های دقیقی از وضعیت شرکتتان به شما نشان می دهند.

اطلاع کارآفرین از وضعیت فعلی شرکت از مهم ترین بخش ها در هوش مالی کارآفرین است و به همین دلیل حضور حسابدار در یک شرکت بسیار با اهمیت است اما به یاد داشته باشید که آن ها از جنس ممیزهای مالیاتی و حسابرس ها هستند.

به جای آن شرکت های CFO دارای حسابداران، مدیران مالی و کنترل کننده های بسیاری هستند که کارهای حسابداری را برای شرکت ها از صفر تا صد انجام می دهند و علاوه بر آن  مباحث مالی، مالیاتی و حسابداری را برای کارآفرین ها ، تجار و مالکان کسب و کار توضیح می دهد.

نکته: منظور از شرکت های CFO شرکت هایی هستند که تمام خدمات مالی را برای شما انجام می دهند و با جست و جو در گوگل به آن ها دسترسی خواهید داشت.

برای افزایش هوش مالی کارآفرینی نسبت های مالی شرکت تان را با شرکت های همکار و رقبای هم سطح مقایسه کنید

کارآفرین ها و مالکان کسب و کار می توانند با مقایسه ی وضعیت مالی شرکت شان با شرکت های معتبر هم سطح شان که در صنعت آن ها حضور دارند یا سایر صنایع، هوش مالی شان را افزایش بدهند. این مقایسه اطلاعات ارزشمندی را به شما خواهد داد.

برای مثال اگر در شرکت های معتبر افزایش دوره ی وصول مطالبات را ببینید می توانید استراتژی آن ها در فروش اعتباری را تحلیل کنید و یا رشد دارایی های این شرکت ها و توسعه ی آن ها به شما اطلاعات بسیاری خواهد داد.

یکی از بهترین راهکارها برای دسترسی به اطلاعات مالی سایر شرکت ها استفاده از سایت کدال و جست و جوی نام شرکت در این سایت است. در سایت کدال می توانید با مطالعه ی گزارش های تفسیری و بررسی و تحلیل کسب و کارها هوش مالی و هوش تجاری تان را افزایش دهید.

مقایسه ی آمارهای مالی یک راه عالی برای افزایش سواد مالی است.

اجازه ندهید که حسابدارتان از توضیج جزئیات پیچیده حساب های مالی طفره برود.

بسیاری از کارآفرین ها و مالکان کسب و کار برای انجام فعالیت های مالی از حسابدار استفاده می کنند و از این رو به یک منبع مناسب برای افزایش دانش مالی شان متصل هستند.

از حسابدارتان بخواهید جداول، مفاهیم و جزئیات را کاملا برای توضیح دهد و البته امکان دارد آن ها به شما بگویند مثلا این مفهوم بسیار پیچیده است. با این حال زمانی که اعداد و اطلاعات را بازبینی می کنید از آن ها بخواهید که به شما کاملا توضیح دهند گویی که شما در ترم یک حسابداری هستید!

این کار را برای یک سال انجام دهید و پس از یک سال از حجم اطلاعات مالی که می دانید شگفت زده خواهید شد.

استفاده از نرم افزارهای جمع آوری داده در افزایش هوش کارافرینی

استفاده از نرم افزارهای رایگان جمع آوری داده به شما اجازه می دهد که متوجه شوید سلامت مالی شرکت تان (جریان وجوه نقد، حساب دریافتنی و پرداختنی، دارایی، بدهی و غیره) در چه وضعیتی قرار دارد. مالکان کسب و کارهای کوچک یک نیاز منحصر به فرد دارند.

شما با استفاده از این نرم افزارها  تصمیمات هوشمندانه تری خواهید گرفت و اطلاعات مالی ارزشمندی کسب خواهید کرد.

هوش مالی حسابداری
هوش مالی و هوش حسابداری

دوره ی آموزشی مفاهیم پایه حسابداری را بگذرانید

برای تقویت هوش مالی کارآفرینی قرار نیست شما در امتحان حسابداری رسمی شرکت کنید بلکه قرار است اطلاعاتی کلی از حسابداری داشته باشید تا به واسطه ی آن وضعیت مالی خودتان را بررسی کرده و استراتژی های مناسبی برای خودتان تعریف کنید. از این رو یک دوره ی آموزشی حسابداری مقدماتی این نیاز شما را پوشش خواهد داد.

دوره های آموزشی نظیر مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی که عمدتا برای دوره کوتاه مدت برنامه ریزی می شود و مهندس رحمانی هم در این دوره ها تدریس می کنند که ان شالله با ارائه ویدئوهای رایگان به خوبی این نیاز برطرف خواهد شد.

برای تقویت هوش مالی کارآفرینی هر ماه گزارشات مالی تان را بررسی کنید

از حسابدارتان بخواهید ابتدای هر ماه، گزارشات حسابداری ماه گذشته را به شما در یک جلسه ارائه بدهد. در این جلسه از او بخواهید که به شما جزئیات حساب ها را توضیح دهد. چرا برخی از هزینه های شرکت در ترازنامه منعکس می شوند و در صورت سود و زیان دوره نشان داده نمی شوند.

از او بخواهید جزئیات ترازنامه را به شما توضیح دهد و در مورد روش های حسابداری مانند حسابداری نقدی و حسابداری تعهدی به شما توضیحاتی ارائه نماید.

6 پاسخ
 1. فاطمه حسینی
  فاطمه حسینی گفته:

  مطلب بسیار جالبی بود و لذت بردم. اتفاقا حسابدار ما تا به حال مطالب زیادی به ما یاد داده و متشکرم از راهکارهاتون.
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام خانم حسینی گرامی
   به شما بابت علاقه تان به آموزش تبریک عرض می کنم و خوشحالیم که از بازدیدکنندگان وبسایت هوش مالی هستید.
   از لطف شما سپاسگذارم نظر شما کاربران گرامی انرژی بخش ادامه ی کار ما خواهد بود.
   با آرزوی سلامتی و بهروزی
   حسن رحمانی

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   وقتتون بخیر
   به شما بابت علاقه به آموزش هوش مالی تبریک عرض می کنیم و خوشحالیم که از بازدیدکنندگان سایت هوش مالی هستید.
   مطمئنا هوش مالی مناسب همه ی ما خواهد بود ولی در این مطلب تمرکز آموزش بر کارافرین ها می باشد.
   شاد و پیروز و سربلند باشید

   پاسخ
  • حسن رحمانی
   حسن رحمانی گفته:

   سلام
   به شما بابت علاقه تان به آموزش تبریک عرض می کنم و خوشحالیم که از بازدیدکنندگان وبسایت هوش مالی هستید.
   از لطف شما سپاسگذارم نظر شما کاربران گرامی انرژی بخش ادامه ی کار ما خواهد بود.
   با آرزوی سلامتی و بهروزی
   حسن رحمانی

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *