خروج از منجلاب اقتصادی

سلام

در خبرها و گزارشات مقامات دولتی بارها به افزایش حجم واردات ماشین آلات صنعتی در ابتدای سال ۹۳ و ادامه دار بودن این مسئله اشاره شده است و به نظر باید تغییراتی حتی در حجم کوچک در شرکتهایی مانند ولصنم را شاهد باشیم، لیزینگهی ها مدت هاست در این قیمت ها پرسه می زنند و خرید ولصنم در ۱۹۰ تومان گزینه ی مناسبی برای نوسان حتی خواهد بود.

ریسک گاز را باید جدی تر گرفت. دولت تمامی توانش را در بخش مسکن گذاشته است و قصد دارد این حوزه را تکان دهد ، با حرکت بخش مسکن صنایع وابسته نظیر فولاد و سیمان و غیره به حرکت در خواهند آمد و همانطور ه قبلا عرض کردم اینها با یک فاز تاخیر همراه خواهند بود ، گزارشات ۶ ماهه ی سیمانی ها و فولادی ها خوب نخواهند بود و باید منتظر خروج از رکود نشست

دولت باید حجم تبلیغات خروج از رکود را افزایش دهد چرا که همین رونق اندک در صورتی که با پشتیبانی فعالان اقتصادی نباشد مجددا اقتصاد را به اغما خواهد برد ولی مشکل اعتماد است. باید اعتماد به مردم بازگردانده شود و این پروسه ای بسیار طولانی است، مصلحت و دروغ مصلحتی را باید کنار گذاشت؛ فصل الخطاب باید قانون باشد و بس و نه تفسیر ما از قانون. مردم نباید حرف های دولت را دروغ تفسیر کنند ولی شاید بهبود این پروسه حداقل ۵ سال طول بکشد ولی اگر اقتصاد رفتاری را مبنا قرار بدهیم می توان زودتر این اعتماد را بازگرداند.

به نظرم تحرکاتی در فازهایی ابتدایی مسکن در حال انجام است و این تحرکات با ارائه ی طرح دولت افزایش خواهد یافت. طرح قرار بود در ۶ ماهه دوم ارائه شود. در مطلبی سعی می کنم بهتر به این موضوع بپردازم.

بگذریم؛ ولی تا چه زمانی اقتصاد ما می تواند با تحریک بخش مسکن به راه بیفتد و رشد خود را ادامه دهد؟ باید به صنایع بزرگ و پایه ی کشور آزادی عمل بیشتری داد و دست رانت خواران را برچید و گرنه این سلسله پاربرجا خواهد بود.

قطعه سازی های عزیز هم باید اندکی لا اقل اصلاح کنند و لکن رشد اینگونه بودار است و هر تعدیلی باشد را پیشخور می کنند ، بعضی ازینها تازه نوبت شکستن پی بر ای شان رسیده است.

ایام به کام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *